Blog

Kadınlarda Boşalamama (Anorgazmi) Tedavisi

Orgazm olamama veya boşalamama (anorgazmi) tüm dünyadaki kadınların ortak problemidir. Yapılan çalışmalarda erkeklerin neredeyse %100’ü cinsel ilişkide boşalırken, kadınlarda sadece %50-60’ında cinsel ilişkide boşalma gerçekleşir.

Kadınların orgazm olamamasının altında yatan nedenler psikolojik veya fizyolojik olabilir. Bu yazımda sizlere kadınların boşalamama nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğim.

Erkeklerin boşalması ve orgazm olması gözle görülebilen bir durum iken kadınların boşalması ve orgazm olması çok tartışmalı bir konudur ve kadınlarda orgazmının tarifi tam yapılamamıştır. “Kadınlar nasıl orgazm olur?” sorusunun cevabı için ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Boşalamama – Anorgazmi Nedenleri

Erkeklerin %99’u cinsel ilişki sırasında boşalırken, ne yazık ki kadınların çoğunluğu boşalamaz. Kadınların boşalamama nedenleri birçok mekanizmayla açıklanmaya çalışılmış ancak sebebi ile ilgili fikir birliğine varılamamıştır.

Kadınların boşalamama nedenleri arasında şu sebepler suçlanmıştır.

  • Toplum baskısıge
  • Dini baskı
  • Geçirilmiş travma
  • Konsantre olamama

Yukarıdaki nedenlerin şiddetine göre kadında geç boşalma veya boşalamama olabilir. Hatta travmanın boyutu çoksa bu kadınlarda vajinismus görülebilir. Vajinismus bilinç altındaki korku ve yanlış inanışlar nedeniyle kadının cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanabilir.

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun en ileri aşaması olarak kabul edilen VAJİNİSMUS hakkında daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kadınlarda Cinsel İlişkiden Zevk Alamama Nedenleri

Yapılan çalışmalarda kadınların sadece 1/3’ünün gerçek anlamda orgazm olduğu gösterilmiştir. Eskiden kadınlar cinsel ilişkiden zevk alamamayı sorun yapmazken, günümüzde farkındalığın artması ile birlikte kadınlar bu durumu sorgulamaya başlamıştır.

“Islanıyorum ama orgazm olamıyorum” gibi şikayetle gelen hasta sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Kadınların cinsel ilişkiden zevk alamamasının esas nedeni psikolojiktir.

Eşine güvenmemesi, eşinin kendini beğenmiyor olduğunu düşünmesi, cinselliğin ayıp, günah olduğunu düşünmesi gibi düşünceler kadının cinsel ilişkiye odaklanmasını bozar ve zevk alamamasına neden olur. Bu anlamda da kadının eşine büyük görev düşer. Vajinada genişleme gibi anatomik problemler de kadınların zevk almasını azaltabilir.

Koital Anorgazmi Ne Demek?

Vajinal orgazm olamama durumuna vajinal anorgazmi denir. Yani cinsel ilişkide orgazm olamama, boşalamama durumudur. Bazı kadınlar klitoral veya mastürbasyon yoluyla orgazm olurken vajinal yoldan orgazm olamaz. Bu durum çok mastürbasyon yapan kadınlarda daha sık görülür.

Kadınlarda Cinsel İsteği Artırmanın Yolları

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolu davranışsal ve psikoterapi ile bilinçaltının temizlenmesidir. Takviye vitamin ve ilaçlar da cinsel isteği artırmak için kullanılabilir. Ama tedavide ilaçtan daha önemli olan psikoterapi yöntemidir. Kadınlarda cinsel istek aşağıdaki yöntemlerle artırılabilir.

  • Psikolojik destek
  • Cinsel hayatı renklendirme
  • Kadının mastürbasyon yapması
  • Cinsel isteği artıran ilaç, vitamin ve yiyecekler

Kadınlarda Anorgazmi Tedavisi

Boşalamayan veya geç boşalan bir kadın aşağıdaki yöntemleri uygulayarak cinsel hazzını artırabilir. Peki bunlar nelerdir ;

Konsantre Olun

Kadınların kolay boşalmasının belki de en önemli püf noktası cinsel ilişki esnasında kadının konsantre olabilmesidir. Bir kadın cinsel ilişkide ne kadar iyi odaklanıyorsa o kadar kolay orgazm olur. Ama ne yazık ki kadınlar sosyal ve dini nedenlerle cinselliğe erkeklere göre daha uzaktır.

Özellikle bizim gibi muhafazakar toplumlarda cinsellik kadınlar için bir tabudur. Kadının cinsel ilişkiden zevk almasının bile ayıp, günah kabul edildiği bir toplumda kadının cinsel ilişki sırasında kendini olduğu gibi ifade etmesi, konsantre olması beklenemez.

Ama kadınların kolay orgazm olması için yapılması gereken şey kadının zevk almaya, dokunuşlara konsantre olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında eşinizle olan sorunları, gündelik hayattaki sorunlarınızı, sosyal ve dini baskıları unutun, sadece ilişkiye odaklanın. Odaklandığınızda her şeyin daha farklı olduğunu, daha çok zevk aldığınızı göreceksiniz.

Teslim Olun

Kadınlar yaratılış olarak sığınmayı sever. İçgüdüsel olarak güçlü erkek bir kadını tahrik eder. Bu mantıkla bakıldığında yatakta kadının teslim olması daha kolay orgazm olmasını sağlar. Kadının teslim olması erkeği de daha çok tahrik eder. Bu şekilde uyumlu bir cinsel birliktelik yaşanabilir.

Cinsel İlişkide Vajina Kaslarınızı Kullanın

Cinsel ilişki sırasında kadının vajinal kaslarını kasıp gevşetmesi hem kadına hem de erkeğe daha çok zevk verir. Bir kadın kolay orgazm olmak istiyorsa ilişki sırasında vajina kaslarını kasıp gevşetmelidir.

Bu kasları çalıştırmanın da en iyi yolu Kegel egzersizidir. Bir kadın ne kadar çok Kegel egzersizi yaparsa vajinal kaslarını o kadar iyi kullanır. Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının kasılıp gevşetilmesi şeklinde yapılır. İdrar yaparken pelvik taban kasları kasılır, idrarı tutarken pelvik taban kasları gevşer.

Kegel egzersizini doğru yapmak için 10 sn idrarı tutar gibi pelvik taban kasları kasılır, 10 sn idrar yapar gibi pelvik taban kasları gevşetilir. Kegel egzersizi ne kadar çok yapılırsa vajina o kadar sıkılaşır, cinsel ilişkide o kadar çok zevk alınır.

Cinsel ilişki sırasında penis vajinaya girerken pelvik taban kasları kasılırsa, çıkarken pelvik taban kasları gevşetilirse kadın daha kolay orgazm olur ve boşalır.

Mastürbasyon Yapın

Mastürbasyon bir kadının kendi vücudunu tanıması ve zevk aldığı erojen bölgeleri tanıması için çok önemlidir. Mastürbasyon yapan bir kadın daha kolay konsantre olur ve vücudunu daha iyi tanır. Kolay orgazm olmanın en önemli püf noktalarını da yerine getirmiş olur.

Bu bağlamda mastürbasyon yapan bir kadın her zaman mastürbasyon yapmayan bir kadına göre daha kolay orgazm olur.

Kadınlarda mastürbasyon yapmanın tek zararı çok yapılması durumunda kadının vajinal orgazm olamamasıdır. Aşırı mastürbasyon yapan kadınlarda vajinal orgazm (koital anorgazmi) zorlaşır ve mutlaka klitoral uyarı desteği gerekebilir. Bu nedenle kadının aşırıya kaçmadan mastürbasyon yapması daha kolay orgazm olmasını sağlayacaktır.

Hayal Gücünüzü Genişletin

Cinsellikte hayal gücü çok önemlidir. Hayal gücü ne kadar genişse cinsel haz da o kadar çok olacaktır. Hayal gücünün genişletilmesi ise seks oyuncakları ve videolar ile mümkündür. Abartmadan yapılan seks oyunları, kullanılan seks oyuncakları cinsel hayatı renklendirecek ve kadınların daha kolay orgazm olmasını sağlayacaktır.

Klitoral Uyarı

Yapılan çalışmalarda kadınların klitoral orgazmı daha çok yaşadıkları saptanmıştır. Vajinal orgazm olan kadınların çoğunluğunda klitoral uyarı desteği ihtiyacı olmaktadır.

Hiç boşalamayan anorgazmi problemi olan kadınlar belki de vajinal ilişki sırasında klitoral uyarı (parmak, vibratör vs) ile daha kolay orgazm olacaklar. Boşalamayan kadınlar vajinal ilişki sırasında eşinden klitoral uyarı yapmasını isteyebilir veya kendisi yapabilir. Bu şekilde daha kolay orgazm olabilirler.

Genital Estetik Uygulamaları

Kadınlarda cinsel hazzı artıran yöntemlerden biri de genital estetik uygulamalarıdır. Kadınların kolay boşalmasını sağlayan bu uygulamalar arasında en sık uygulanan G noktası büyütme ve vajina daraltma işlemleridir.

G noktası vajinanın 4-5 cm iç kısmında ve yukarıda bulunan sinir ağından zengin bir bölgedir. Bu bölge kadının daha çok zevk almasını ve daha kolay boşalmasını sağlar. G noktası aşısı (G Shot) denilen yöntemde G noktasına dolgu materyali enjekte edilir. Bu bölgenin alanı genişletilir ve kadının daha kolay orgazm olması sağlanır.

Vajinoplasti ameliyatında ise vajina ameliyatla daraltılır. Bu sayede hem kadın hem de erkek cinsel ilişkide daha çok zevk alır. Ayrıca dar vajina kadının özgüvenini yükselterek cinsel ilişkiye daha konsantre olmasını ve daha kolay orgazm olmasını sağlar.

Kadınlarda Orgazmı Kolaylaştıran Yiyecekler

Bazı yiyecekler, vitaminler ve macunlar afrodizyak kabul edilir ve cinsel isteği artırır. Bu yiyeceklere ayrıntılı olarak ilgili yazımdan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak orgazm olmak erkekler kadar kadınların da en doğal hakkıdır. Kadınların cinselliği bir görev gibi görmemesi, temel ihtiyaç gibi görmesi gerekir. Unutmayın cinsel olarak sağlıklı bir kadın her zaman daha mutlu ve daha pozitif bir birey olacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu