Blog

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bir kadının bakire olduğunun en önemli göstergesidir. Hele de bizim gibi muhafazakar toplumlarda kızlık zarına yüklenen anlam çok daha büyüktür. Bu nedenle bize en sık sorulan sorulardan biri de “Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?” veya “Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri Nedir?” sorularıdır.

Bu yazıda sizlere bozulmuş kızlık zarı belirtileri ve kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır? gibi sorular hakkında bilgi vereceğim.

Bozulmuş kızlık zarı belirtilerine geçmeden önce kızlık zarının yeri ve çeşitlerine kısaca bir göz atalım.

Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık zarı latince adıyla himen (hymen) vajinanın hemen girişinde, 0.5-1 cm içeridedir. Kızlık zarı yapı olarak çok kanlanmayan ve bir fonksiyonu olmayan embriyolojik artık bir dokudur.

Kızlık zarına bir darbe geldiği zaman kızlık zarı bozulur veya zedelenir. Bu darbe penis, parmak, yabancı cisim veya düşme sonucu olabilir. Ama unutmamak lazım ki kızlık zarı çok küçük darbelerle (sürtünme, mastürbasyon vs.) kolay kolay yırtılmaz.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı vajina girişini sirküler bir şekilde kapsar. Ancak kızlık zarı vajinayı tamamen kapatmaz. Genelde kızlık zarının ortasında bir açıklık bulunur. Bu açıklıktan adet kanı veya vajinal akıntı gelir.

Eğer kızlık zarının ortasında delik yoksa buna imperfore himen çeşidi diyoruz ve bu şekilde kızlık zar yapısına sahip genç kızların ameliyatla kızlık zarının açılması gerekir ki adet kanı dışarı atılabilsin.

Kızlık zarı çeşitleri arasında en sık gördüğümüz anüler hymen türüdür. Bu kızlık zarı çeşidinde kızlık zarının ortasında açıklık bulunur ama bu açıklık çok geniş değildir. Dolayısıyla anuler himen yapısında kızlık zarı olanların ilk gece kanaması olur.

Bazı kızların kızlık zarının yapısı esnek dediğimiz türdedir. Esnek kızlık zarında hem himen yapısı ince ve esnektir, hem de kızlık zarının ortasında bulunan açıklık çok geniştir. Bu nedenle esnek kızlık zar yapısına sahip genç kızların ilk gece kan gelmeyebilir veya çok az, damla şeklinde kan gelebilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde 0-5-1 santim içeride yer alır. Dışarıya yakın olmasına rağmen kızlık zarı sürtünme veya düşme ile bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için vajinaya penis, dilatör veya parmak girmesi gerekir.

Kızlık zarı penis 0,5-1 cm girerse bozulur. Kızlık zarının ortasındaki açıklık çok küçükse parmakla oynama sırasında eğer parmak 1 cm girerse kızlık zarı bozulabilir. Ancak kızlık zarının ortasındaki genişlik fazla ise 2 parmak girse bile kızlık zarı bozulmayabilir.

Hastaların sıkça sorduğu sorulardan biri de “Mastürbasyon sırasında veya yastığa sürtünme ile kızlık zarım bozulmuş mudur?” sorusudur. Kızlık zarı eğer vajinaya bir cisim girmediyse mastürbasyonla veya sürtünme ile kolay kolay bozulmaz.

Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri

Bozulmuş kızlık zarı belirtileri kanama ve ağrıdır. Ancak kanama miktarı, süresi veya ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı bozulmasının en önemli belirtisi kanamadır. Kızlık zarı bozulduğunda veya zedelendiğinde hemen kanama gelir. Kanamanın miktarı ve süresi kızlık zarının çeşidine göre değişir. Kızlık zarı kanaması birkaç damla şeklinde az da olabilir veya adet şeklinde 2-3 gün de sürebilir.

Kızlık zarının ortasındaki delik ne kadar küçükse kanama o kadar fazla olacaktır. Ancak kızlık zarının bozulma kanaması hiçbir zaman adet kanamasından fazla olmaz.

Kızlık zarının ortasındaki açıklık genişse kanama miktarı birkaç damla bile olabilir. Halk arasında esnek kızlık zarı olarak bilinen durumda ise hiç kanama gelmeyebilir.

Bazı hastalarda kızlık zarı yırtıldıktan 1-2 saat sonra veya birkaç gün sonra da kan gelebilir. Ya da ilk ilişkide kanama gelmeyebilir ama daha sonra farklı pozisyonlarda kızlık zarı kanaması gelebilir.

Kızlık Zarı Bozulması Ağrı Verir mi?

Kızlık zarının bozulması normalde ağrılı değildir. Ama bizim toplumumuzda nedense kızlık zarının bozulmasının ağrıya, acıya neden olacağına inanılır. İlk gece kadın kendini ne kadar az kasarsa, pelvik taban kaslarını ne kadar gevşek bırakırsa, ön sevişme ne kadar uzun tutulursa yani vajina ne kadar kaygan olursa kızlık zarı yırtılması ağrılı olmayacaktır.

Kızlık zarı acısı vajinada dolgunluk hissi ve yanmaya benzer. Genellikle kızlık zarı acısı 1-2 gün sürer ve geçer. Kızlık zarı patlaması, delinmesi gibi tabirler de doğru değildir. Çünkü kızlık zarı bir kâğıdın bir kenarında hafif yırtılması şeklinde yırtılır veya bozulur.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğu kesin olarak muayene ile anlaşılır. Kızlık zarı muayenesi gözle yapılan bir muayenedir. Muayene sırasında hasta ağrı, sancı vs hissetmez.

Kızlık zarı muayenesinde himenin yapısı ve saat kaç hizasından yırtıldığı ve ne zaman bozulduğu anlaşılır. Ancak ilişkinin üzerinden 15 gün veya daha fazla geçtiyse kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılmaz. Sadece kızlık zarının sağlam olup olmadığı, yırtılma varsa saat kaç hizasından yırtılma olduğu anlaşılır.

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Görülür mü?

Kızlık zarı dışarıdan bakınca görülmez. Kızlık zarının görülebilmesi için iç dudakların hafif dışa doğru elle çekilmesi gerekir. Uygun pozisyon verildiğinde kızlık zarı dışarıdan bakınca görülür çünkü kızlık zarı çok içerde değildir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde 0.5-1 cm iç taraftadır.

Kızlık Zarının Bozulduğunu Kendimiz Nasıl Anlarız?

Kızlık zarının bozulduğu kanama ile anlaşılır. Ancak bazen adet yakınken veya adet bitimi ilişkiye girildiğinde adet kanı ile kızlık zarı bozulma kanaması birbirine karışabilir. Bu durumda kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu anlaşılır.

Bir kadın kendi kendine kızlık zarı muayenesi yapabilir. Bunun için ayna kullanmalıdır. Aynanın karşısında iç dudakları hafif çekerek dışardan kızlık zarını görebilir çünkü kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alır.

Ancak kızlık zarının bozulup bozulmadığını kendi kendine muayene ile anlayamaz. Çünkü bu konuda yorum yapabilmek için kızlık zarının normal yapısına, görüntüsüne aşina olmak gerekir. Bozulmamış bazı kızlık zarlarında doğal çentikler bulunur. Bu görüntü de sanki kızlık zarında yırtılma varmış izlenimi oluşturur ve hastayı gereksiz yere paniğe sokabilir. Bunun ayrımı tecrübe ile yapılır ve kesin sonuç jinekolog muayenesi ile belli olur.

Sonuç olarak bozulmuş kızlık zarının en önemli belirtisi kanamadır. Ancak kanamanın olmaması demek bir kızın bakire olmadığı anlamına gelmez. Kızlık zarınızın bozulduğunu veya zedelendiğini düşünüyorsanız en doğrusu kadın doğum doktoruna gitmeniz ve muayene olmanızdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Sık Sorulan Sorular

1- Kızlık zarı bozulduğunda neler olur?

Kızlık zarı bozulduğunda sadece ağrı ve kanama olur. Eğer kızlık zarı esnekse kızlık zarı bozulmayacaktır, dolayısıyla da kanama olmayacaktır

2- Kızlık zarı acısı neye benzer?

Kızlık zarı acısı vajinada dolgunluk veya yanma şeklinde olur

3- Bekaretin ne zaman bozulduğu belli olur mu?

Bekaretin ne zaman bozulduğu eğer ilişkinin üstünden 15 gün veya daha fazla geçmişse anlaşılmaz. Yani kızlık zarının 2 ay önce mi yoksa 2 yıl önce mi bozulduğu anlaşılmaz

4- Temas olmadan kızlık bozulur mu?

Temas olmadan yani vajinaya bir şey girmeden kızlık zarı bozulmaz

5- Vajinadan kan geldi kızlık zarını bozar mı?

Vajinadan pıhtılı kan gelmesi kızlık zarını bozmaz. Ama vajene doğmuş miyom veya kitle kızlık zarını bozabilir.

6- Dışardan yapılan baskı ile kızlık zarı bozulur mu?

Hayır, bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için vajinaya sert bir şeyin girmesi gerekir

7- Bir kızın bekareti nasıl anlaşılır?

Bir kızın bekareti sadece kadın doğum muayenesi ile anlaşılır

8- Kızlık zarının bozulduğu hissedilir mi?

Kızlık zarının bozulduğunu kadın ve erkek sadece kanama ile anlar. His olarak kızlık zarının bozulduğu anlaşılmaz. Ancak tüm kanamalar kızlık zarı bozulması olarak yorumlanmamalıdır. Çünkü sürtünme veya baskı ile vajina girişinde zedelenme olabilir ama kızlık zarı bozulmaz. Böyle bir durumun olup olmadığı da sadece kadın doğum muayenesi ile anlaşılır.

Referanslar:

  1. Schuster S. Hymen restoration: “my” discomfort, “their” culture, and Women’s missing voice. J Clin Ethics. 2015;26(2):162–165. [PubMed] [Google Scholar]
  2. Hobday AJ, Haury L, Dayton PK. Function of the human hymen. Med Hypotheses. 1997;49(2):171–173. [PubMed] [Google Scholar]
  3. What’s the Purpose of the Human Hymen? | DiscoverMagazine.com. (n.d.). Retrieved February 18, 2019

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu