Blog

Kızlık Zarı Nerededir? Ne Kadar İçeridedir?

Kızlık zarı tıbbi adıyla himen vajinanın hemen girişinde yer alan embriyolojik artık bir dokudur. Ülkemizde cinsellik bir tabu olduğu için özellikle genç kızlar cinsel ilişki, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili çok az bilgiye sahiptir.

Bu yazımda sizlere kızlık zarının tam olarak nerede olduğu ve kaç cm içerde yer aldığı hakkında bilgiler vereceğim. Kızlık zarı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Ne Kadar İçerde Yer Alır?

Kızlık zarı vajinanın girişinde tıbbi adıyla introitusun 0.5-1 cm iç kısmında yer alır. Bu yerleşim hemen hemen tüm genç kızlarda aynıdır. Yani kızlık zarının geride veya ilerde olması gibi terimler doğru terimler değildir. Sadece kızlık zarının yapısı, şekli kişiden kişiye farklılık gösterir.

Kızlık zarı geride olmadığı için kolaylıkla dışardan bakılınca görülür. Kızlık zarı muayenesinde dış dudaklar hafif çekilerek kızlık zarı görülür. Bir genç kız kendi kendine evde kızlık zarı kontrolü yapabilir. Ancak bunun için bir ayna kullanmalı ve uygun pozisyonu dış dudakları çekerek vermelidir.

Kızlık zarı neye benzer sorusu hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıkça sorulan sorulardandır. Kızlık zarı vajina ile dış genital bölgenin birleşim yerinde bulunur ve şekil olarak hafif yüzeyden kabarık, vajinayı sirküler saran ama ortasında bir açıklık bulunan kırmız pembe renkli bir yapıdır.

Kızlık zarı birkaç çeşit olabilir. Kızlık zarının çeşitleri vajinanın ne kadar içerisinde olduğuna göre değil yapısına göre değişir. Çünkü kızlık zarı hemen hemen tüm genç kızlarda aynı derinliktedir. Ama yapı olarak bakıldığında anüler himen, esnek kızlık zarı, kribriform himen vs gibi çeşitleri vardır.

En sık görülen kızlık zarı modeli anüler himendir ve bu kızlık zarı türünde ilk gece genelde kanama olur. Kızlık zarı modelleri resimde görülmektedir.

Kızlık Zarı Kaç cm Girerse Bozulur?

Bilinenin aksine kızlık zarı geride veya vajinanın çok içinde olmadığı için içeri bir cisim (penis, parmak, vibratör, ultrason probu, tampon vs) girerse kolayca bozulur. Yani penis veya parmak 0.5-1 cm kadar vajinaya girerse kızlık zarı bozulur.

Kızlık zarının yırtılması için içeri giren şeyin belli bir kalınlıkta olması gerekir. İnce bir cisim kızlık zarının üzerinde bir zedelenme, zorlanma veya travma yapamayacağı için kızlık zarını bozamaz.

Ne kalınlıkta penis veya parmağın kızlık zarını yırtacağı da kişiden kişiye değişir. Kızlık zarının yapısı ne kadar esnekse, kızlık zarının ortasındaki açıklık ne kadar genişse o kadar kalın penis veya parmak kızlık zarını bozabilir.

Sürtünme (kıyafetle, yastığa veya çıplak) veya mastürbasyon ile kızlık zarı zarar görmez. Bazı hastalar sürtünme sonrası kan gelmesi şikayeti ile bize başvururlar. Sürtünme sonrası olan kanama genelde kızlık zarının yırtılmasına bağlı değil, vajina girişinde zorlanmaya bağlı kanama nedeni ile olmaktadır.

Ancak kanamanın nerden geldiğinin anlaşılması için kızlık zarı kontrolü yani bekaret kontrolü yapılmalıdır. Bu kontrol de kadın doğum doktoru tarafından yapılır. Çünkü bir genç kız kendi kızlık zarını ayna ile görebilse de kızlık zarının zedelenip zedelenmediği hakkında kesin sonuca varamaz.

Sonuç olarak kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alır ama ufak tefek düşme, sürtünme vs ile yani içeriye bir cisim girmediği sürece kolay kolay bozulmaz. Eğer kızlık zarınızın bozulup bozulmadığını öğrenmek istiyorsanız en doğrusu kadın doğum doktorunuza başvurmalı ve gerekli tavsiyeleri almanız gerekir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu