Vajinismus Tedavisi Ankara

vajinismus tedavisi ankara

Vajinismus, her 10 kadından 1’inde görülen psikofizyolojik bir problemdir (1). Cinsel birleşme sırasında vajina 1/3 dış kısmındaki pelvik taban kaslarında istemsiz kasılma sonucunda cinsel ilişki mümkün olamamaktadır (2,3). Hatta vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri cinsel ilişkiyi “vajina girişinde duvar varmış gibi” şeklinde tarif ederler.

Vajinismus tedavisi, nedenleri çeşitli olmasına rağmen, tedavisi kesinlikle mümkün olan psikolojik bir sorundur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar, vajinismus Ankara klinikleri arasında cinsel terapi eğitimi almış doktorlardan yardım alarak bu sorunu 1 hafta gibi kısa bir sürede yenebilirler.

Bu yazımızda “Vajinismus nedir? Nedenleri nelerdir? Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? En iyi vajinismus doktorları kimdir? ve Vajinismus tedavi ücretleri ne kadardır?” gibi soruların cevabını bulacak ve vajinismus hastalığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

banner vajinismus

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların cinsel birleşme anında kendilerini istem dışı olarak kasması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesi problemidir (4-6). Bir başka ifadeyle istemsiz vajinal kas spazmıdır. Vajina kasları cinsel ilişki sırasında öyle kasılır ki, cinsel ilişkiye girmek imkansız hale gelir. Bu durum, kadının isteği dışında, istemsiz olarak ortaya çıktığı için kontrol edilebilir bir durum değildir.

Kızlık zarı ile ilgili bir sorun genellikle vajinismus hastalığında olmaz. Vajinismus aslında psikofizyolojik bir rahatsızlıktır (4).

Vajinismus Hastalığı Ne Kadar Sıklıkta Görülür?

Vajinismusun görülme sıklığı azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle bizim gibi muhafazakar toplumlarda her 10 kadından 1’inde vajinismus hastalığı görülmektedir. Bu da oldukça yüksek bir orandır. Yani bu problemle mücadele eden tek çift siz değilsiniz. Sadece mahrem bir konu olduğu için etrafınızdaki başka çiftlerin de bu sorunu yaşadığını bilmiyorsunuz.

İlk Gece Korkusu ile Vajinismus Arasındaki Fark Nedir?

Vajinismus halk arasında ilk gece korkusu olarak da bilinmektedir. İlk gece korkusu, geçmişimizde yaşadığımız deneyimler ve duyumlar ile bilinçaltımıza yerleştiridiğimiz doğru/yanlış bilgilerden ibarettir. Bilinçaltımızdaki bu yanlış bilgiler istemsiz bir şekilde ilk gece korkusuna yol açmaktadır.

Vajinismusun ilk gece korkusundan bazı farkları vardır. İkisinde de altta yatan temel sorun korkudur. Ama korkunun derecesi farklıdır. İlk gece korkusu olan bayanda korkuya rağmen ilişki mümkün olabilmekteyken, vajinismuslu hastada hiçbir şekilde ilişki mümkün olmamaktadır.

Vajinismus Cinsel İsteksizlik mi Demek?

Vajinismus cinsel isteksizlik demek değildir (6). Kadınların çoğu ön sevişme sırasında cinsel haz ve zevk aldığını, ıslandığını ifade eder. Ama olay cinsel ilişki aşamasına geldiğinde korku nedeniyle istem dışı kendilerini kastıklarını, bacaklarını kapattıklarını ve eşlerini ittiklerini belirtirler.

Başlangıçta cinsel istekli olan kadının ilerleyen zamanda ağrı, hayal kırıklığı ve başarısızlık nedeni ile isteği azalabilir. İlişkiye girme düşüncesi bile aşırı derecede korku yaratmaya başlar. Bu durumun kadının hatası ya da kaprisi olmadığı bilinmelidir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri, vajina kaslarının istemsiz kasılması sonucu vajinanın daralması sebebiyle huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girememe veya cinsel birleşmenin tam anlamıyla gerçekleşememesidir (6-9). Kadınlar, cinsel ilişkiye girememelerinin nedeninin kendilerinden değil de eşlerinin becerememesinden kaynaklandığını bile düşünebilirler.

Başlıca vajinismus belirtileri şunlardır;

 • İlişkiye girmede güçlük veya girememe
 • Birleşme sırasında ağrı ve sıkıntı
 • İlişki sırasında vajinal daralmaya bağlı yanma ve batma
 • Ağrı nedeniyle seksüel birleşmeden kaçınma
 • Cinsel ilişki sırasında bacakları kapatma ve patneri itme
 • Diğer kas gruplarında (bacak, bel v.b.) spazm ve kasılmalar
 • Doğum, histerektomi (rahmin alınması), kanser ve ameliyat, menapoz, ve üriner enfeksiyon sonrasında ilişkide rahatsızlık ve ağrı
 • Başka bir neden olmaksızın ilişki sırasında kaynağı belirlenemeyen bir ağrı
 • Pelvik, jinekolojik muayene sırasında güçlük
 • Hatta bazı kadınlarda panik atak rahatsızlığı benzeri bir durum bile yaşanabilir. Nefes almada zorluk, boğuluyormuş hissi, tüm vücutta kasılma ve titreme görülebilir. Bu belirtiler, vajinaya bir şey yerleştirme çabası sona erdiğinde ortadan kaybolur.

Bekarlarda Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Bekarlarda vajinismus belirtilerini anlamak çok zordur. Çünkü vajinismus ilk olarak cinsel ilişkiye girmeye çalışırken ortaya çıkar. Cinsel ilişki olana kadar hasta da vajinismus olduğunu anlamaz. Çünkü vajinismus hastalarında cinsel isteksizlik olmaz ve sevişirken zevk almada sorun yaşanmaz. Ancak olay vajinaya girme aşamasına gelince vajinismus anlaşılır.

Bekarlarda vajinismus belirtisi kendi genital bölgesine dokunamama şeklinde olabilir. Ancak bu belirti de bir genç kızda kesin vajinismus olduğu anlamına gelmez.

banner vajinismus 2

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus içsel kaygıların cinsel ilişki sırasında dışa vurumundan kaynaklanan cinsel işlev bozukluğudur. Kadının cinsellikle ilgili korkularından dolayı birleşme sırasında vücudunu koruma güdüsü devreye girer ve vücut cinsel birleşmeye izin vermez. Aslında vajinismus, ruhun bedeni hasta etmesi olarak da açıklanabilir.

Vajinismus nedenleri tamamen psikolojiktir (4). Daha önce yaşanan bir travma bilinç altında cinsel ilişkinin kötü bir olay olduğu algısı oluşturur. Örneğin komşulardan, akrabalardan dinlenen korkunç ilk gece hikâyeleri, film sahneleri, tecavüz, taciz gibi olaylar neticesinde bilinçaltının cinselliğe bakışı bozulur ve kadın cinsel ilişki esnasında istem dışı bacaklarını kapatır ve partnerini iter. Ya da hastalık derecesine bağlı olarak kadın, bırakın ilişkiyi genital bölgesine elle bile dokundurmaz.

Bu tepkilerin hepsini istem dışı kendini korumak için yapar. Çünkü bilinç altından beyine tehlike varmış gibi yanlış bir sinyal gider, vücut da kendini korumaya alır. Vajinismusa sebep olabilecek psikolojik sebepler kişiden kişiye değişebilir.

Vajinismus nedenleri arasında aşağıdaki risk faktörleri bulunur.

 • Çocukluk çağında yaşanılan cinsel travmalar
 • Aşırı baskıcı bir aile ve/veya baba
 • Kötü ve ürkütücü ortamlarda yapılmış jinekolojik muayeneler
 • Çevreden dinlenilen kötü cinsel deneyimler
 • Cinselliği değersizleştiren hikayeler
 • Baba ve kız ilişkisinde, aşırı babaya düşkünlük ve bağımlılık
 • Küçük yaşlarda anne-babanın ilişkiye girdiğine tanıklık etmek
 • Çeşitli jinekolojik hastalıklar
 • Genital bölgede oluşmuş enfeksiyonlar

Vajinismusta vajinal bölgede organik bir problem yoktur. Vajinada organik bir probleme bağlı ilişkiye girilememesine vajinismus denmez. Cinsel ilişkiye girmeye engel olan 2 sebep olabilir.

 1. Kızlık zarının tamamen kapalı olması (İmperfore himen)
 2. Vajinada perde olması

Her iki problem de çok nadir görülür ve basit bir jinekolojik muayene ile anlaşılır. Bu nedenle bir kadına vajinismus tanısı koymadan önce mutlaka jinekolojik muayene yapmak gerekir.

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir. “Vajinanın çok küçük veya çok dar olmasından dolayı ilişkiye girememek” diye bir kavram çoğu zaman doğru değildir, çünkü vajina yapı itibariyle esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.

Bilinç altındaki korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kontrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali de oluşmaktadır. Vajinismusun nedeni de işte bu korkulardır.

Vajinismus nedenleri arasında, kadının eşini sevip sevmemesi yoktur. Çünkü vajinismuslu hastaların çoğu severek evlenen çiftlerdir. Bu anlamda partnerin olayı kompleks yapmasına veya kişiselleştirmesine gerek yoktur.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

İki tip vajinismus vardır.

Primer Vajinismus (Birincil Vajinismus)

Primer vajinismus diğer adıyla birincil vajinismus, ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Primer vajinismuslu hastalar hiç ilişkiye girememişlerdir. Bilinç altındaki korkular nedeniyle pelvik taban kaslarında istemsiz kasılmalar olur ve erkek, vajina girişinde bir duvar varmış hissi olduğundan bahseder.

Birincil vajinismuslu kadınlar fitil, tampon yerleştirmekte ve jinekolojik muayene olmakta da problem yaşarlar.

Sekonder Vajinismus (İkincil Vajinismus)

İkincil vajinismus (sekonder vajinismus), daha önce normal ağrısız cinsel ilişkide bulunabilen bir kadının hayatının sonraki bir döneminde yaşanan bazı travmalar neticesinde (normal doğum, tecavüz vs) biliçaltında oluşan korkular nedeniyle ilişkiye girmede zorluk yaşaması durumudur. İkincil vajinismus sebepleri arasında ameliyat, menopoz ve enfeksiyon gibi durumlar da sayılabilir.

Vajinismus şiddetine göre 5 gruba ayrılır. Vajinismusun derecesi ne kadar azsa, hasta ne kadar erken doktora başvurduysa, tedavinin başarı oranı o kadar yüksektir. Vajinismus derecelerini tablodan inceleyebilirsiniz.

1. Derece VajinismusMuayene sırasında pelvik taban kaslarında istemsiz kasılma var ama hastayla konuşunca gevşeyebiliyor
2. Derece VajinismusMuayene sırasında pelvik taban kaslarında istemsiz kasılma var ve rahatlatmaya rağmen gevşeme sağlanamıyor
3. Derece VajinismusMuayene sırasında pelvik taban kaslarında kasılma ile beraber hasta kalçasını havaya kaldırır
4. Derece VajinismusDiğer belirtilere ek olarak hasta bacaklarını kapatır ve kendini geri çeker
5. Derece VajinismusDiğer belirtilere ek olarak hastada çarpıntı, ateş basması, hızlı nefes alıp verme, terleme, bulantı, kusma, titreme ve ağlama gibi belirtiler olması

 

İlk Gece Korkusu Tedavisi Olan Bir Hastalık Mı?

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınların en büyük problemi, bu sorunun sadece kendilerinde var olduğunu düşünüp hekime başvurmamalarıdır. Oysa ki bu problemle karşı karşıya olan kadın sayısı hem ülkemizde, hem de yurt dışında o kadar çoktur ki. 5 ya da 10 yıl evli kalıp ilişkiye giremeyip boşanan insan sayısı da küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Vajinismus %100 tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur (10-11). Problemin esas nedeni psikolojik olduğu için tedavide en önemli basamak hastayı dikkatli dinlemektir. Sadece dinleyerek esas korkunun nerden kaynaklandığı rahatlıkla saptanabilir. Ve bu korkuya yönelik psikoterapi yöntemleri ile vajinismus tedavi edilebilir. Vajinismus tedavisi Ankara paketi olarak 3 seansta bu problemden kurtulabilirsiniz.

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus olup olmadığı belirtiler ile ve doktor muayenesi ile anlaşılır. Vajinismus belirtileri çok tipiktir. Bir kadın bile kendi kendine vajinismus teşhisi koyabilir. Ancak emin olmak için doktor muayenesi şarttır. Muayenede ilişkiye engel anatomik bir problem yoksa vajinismus tanısı konur.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi hiçbir cerrahi müdahale veya ilaç kullanılmadan yapılan bir tedavidir. Tedavi yöntemlerini esas psikoterapi teknikleri ve vajinismus egzersizleri oluşturur. Bilinenin aksine vajinismusun tedavisinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Bu yöntemlerle vajinismus 3-4 seansta tamamen tedavi edilebilmektedir.

Unutmayın, tedaviyi ne kadar ertelerseniz, problemi kafanızda o kadar büyütecek ve terapiyi de o kadar zorlaştıracaksınız. O yüzden kendinizde vajinismus belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, önce evde kendi kendinize hastalığı yenmeye çalışmalı, eğer yenemiyorsanız tedaviyi ertelemeden jinekolog doktora başvurmalısınız.

Belki de ilişkiye girememenizin nedeni organik bir problemdir ve bu sadece jinekolojik muayene ile ortaya çıkar. Vajinismus tedavisinin kaç seans süreceği, hangi tedavi yönteminin uygulanacağı ve tedavi maliyetleri ancak muayeneden sonra belli olur. Ve buna göre bir yol haritası çizilir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavisi bu konuda özel eğitim almış vajinismus doktorları (cinsel terapistler) tarafından yapılmaktadır. Ankara vajinismus doktorları denildiğinde ise cinsel terapi eğitimi almış psikologlar veya jinekologlar anlaşılmaktadır. Vajinismus tedavisi, seanslar şeklinde vajinismus doktorları tarafından %100 tedavi edilmektedir.

Vajinismus tedavi süresi; hastadaki vajinismusun derecesine, çiftin tedaviye olan isteğine ve çabasına göre değişir. Vajinismus tedavisi ortalama 1 haftada çözülmektedir.
Vajinismus tedavi yöntemleri arasında hipnoz, bilinçaltını temizleme yöntemleri, pelvik taban egzersizleri, görsel ve video ile egzersizler, vajinal dilatör egzersizleri, parmak egzersizleri, mastürbasyon yöntemleri ve ağrı giderme yöntemleri vardır. Tedavide en önemli noktalardan biri de cinsel terapist onay verene kadar cinsel ilişkinin denenmemesidir.

Vajinismus tedavi basamakları genelde şu şekilde ilerlemektedir.

Bilinçaltı Temizleme

Sorunun büyük kısmı psikolojik olduğu için tedavide esas basamak psikoterapi yani telkinle bilinçaltının değiştirilmesi basamağıdır. Vajinismus hastalığı olan kadınların çoğu cinsel ilişkiye karşı gösterdikleri tepkinin fazlalığını ve de gereksizliğini bilirler.

Ancak korkuya karşı verdikleri tepkinin aşırılığını mantıken bilmeleri ve de bunun gereksizliğini kabul etmeleri de ne yazık ki bunu çözmeye yetmez. Çünkü bu düşünceler bilinçle ortaya çıkan düşüncelerdir.

Vajinismusta ise esas sorun bilinçaltındadır, yani bilinç kısmında sorun yoktur.
Evlilikte ilişkiye giremeyen kadın “ben eşimi seviyorum, onu istiyorum, kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki neden bunu yapamıyorum” gibi iç karmaşaları ve bunalımlar yaşar. Kendisinde eksiklik olduğu duygusu ile suçluluk duymaya başlar, ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.

İşte vajinismus tedavisinin mihenk taşı, ilk gece ile ilgili bilinçaltındaki bu yanlış inanç ve korkuların terapi ile düzeltilmesidir. Terapi tekniklerinden hangisinin size uygun olduğu muayene ve görüşmeden sonra belli olacaktır. Kişiye özel, bireyselleştirilmiş vajinismus tedavi yöntemleri ile bu hastalığı tamamen yenebilmek mümkündür.

Resim, Videolar ve Mastürbasyonla Cinselliğe Isındırma Egzersizleri

Bu aşamada bilinçaltında aslında cinselliği reddeden kadına cinselliğin, yeme-içme gibi temel bir içgüdü ve ihtiyaç olduğu, ayıp olmadığı vurgulanır. Kadın ve erkeği birbirine bağlayan en önemli faktörlerden birinin de seks olduğu tekrarlanır. Kadının kendi vücudunu ve zevk aldığı noktaları keşfetmesi sağlanır. Kendine dokunmayı öğrenen kadın, mastürbasyon yapmaya teşvik edilir.

Pelvik Taban Egzersizleri (Kegel Egzersizi)

Bu aşamada amaç, beyin ile vajina kasları arasındaki kontrol mekanizmasının tekrar oluşturulması ve istemsiz kasılmaların engellenmesidir. Bunun için de en sık kullanılan yöntem kegel egzersizidir. Bu egzersizleri yapan kadın pelvik taban kaslarını kontrol etmeyi öğrenir ve ilk cinsel birleşme esnasında gevşek kalmayı başarabilir. İlk gece korkusunun tedavisi esnasında

Vajinal Dilatörler ile Egzersiz

Vajinal dilatör ile tedavi hem hasta hem de jinekolog tarafından yapılabilir. Ancak vajinismus tedavisinde vajinal dilatör kullanılabilmesi için önceki aşamaların tamamlanmış olması gerekir. Bu egzersizde kesinlikle hastaları zorlayacak bir teknik uygulanmaz ve egzersiz boyunca her şey kadının kontrolünde ilerler.

Parmak Egzersizleri

Vajinal dilatör yerine parmak egzersizi de vajinismus tedavisinde uygulanabilir. Parmak egzersizi basamak basamak hasta tarafından ve sonrasında eşi tarafından kolayca yapılabilen tedavi yöntemlerinden biridir. Vajinal dilatörler gibi parmak egzersizlerinin uygulanabilmesi için önceki vajinismus tedavi basamaklarının tamamlanmış olması gerekir.

Cinsel İlişki

Önceki basamaklar tamamlandıktan sonra doktorunuz da onay verdiyse artık cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Kayganlaştırıcı jeller ilişkiye girmeyi kolaylaştırır, bu nedenle mutlaka kayganlaştırıcı jel kullanarak ilişkiye girin. İlk denemede başarısız olmanız motivasyonunuzu bozmamalı, geri adım atmadan tedavi basamakları üzerinden tek tek ilerleyerek tekrar tekrar denemelisiniz.

Vajinismusun nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir bir hastalıktır. Önemli olan tedavi olmaya istekli olmak ve cinsel terapiste başvurmaktır.

Evde Vajinismus Tedavisi

Evde vajinismus tedavi basamakları klinikte yapılan tedavi ile aynıdır. Hasta yukarıda bahsettiğimiz tedavileri kolaylıkla evde uygulayabilir. Çünkü vajinismus tedavisinde önemli olan kadının tedaviye motivasyonudur.

Evde vajinismus tedavisinde dilatör kullanmak biraz zor olabilir. Ancak bunun yerine parmak egzersizlerini yapabilir. Çünkü her iki yöntem de aynı mantığa hizmet etmektedir.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus egzersizleri dendiğinde pelvik taban egzersizleri ve parmak egzersizleri anlaşılır. Her iki egzersiz de vajinismus tedavisinde kullanılır. Parmak egzersizleri her hastada şart değildir ama pelvik taban egzersizi mutlaka vajinismus tedavisinde uygulanır.

Hasta pelvik taban kaslarını ne kadar iyi kontrol edebiliyorsa cinsel ilişki o kadar kolay olacaktır. Bu kasların kontrolü de vajinismus egzersizlerinin çok sık tekrarlanmasıyla mümkün olur.

Vajinismus İlişkiye Girebilir mi?

Vajinismus hastalığı olanların en büyük kaygısı “ilişkiye girebilecek miyim?” kaygısıdır. Daha önce de belirttiğim gibi vajinismus hastalığı %100 tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yeter ki hasta tedaviye istekli olsun ve doğru uzmanlarla çalışsın.

Doğru psikolojik destek ve vajinismus egzersizleri ile çok kısa bir sürede vajinismus ilişkiye girebilir.

Vajinismus Tedavisinde Yapılan Yanlışlıklar

Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinusmus; bazı yanlış bilgi ve denemelerle çiftlerin kafasında gittikçe büyür ve tedaviyi zorlaştırır. Nedir doğru bilinen yanlışlar;

Ameliyatla Kızlık Zarının Açılması

Vajinusmuslu kadınların çoğu; kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanmaktadırlar ve de maalesef eşlerini de buna inandırabilmektedirler. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çiftler, bir kadın doğum uzmanına başvurmaktadırlar.

Vajinismus tedavisinde yapılan en önemli yanlış kızlık zarının ameliyatla açılmasıdır. Kızlık zarı ameliyatla açılsa bile işe yaramayacaktır çünkü vajinismusun nedeni kızlık zarının kalın ya da dar olması değil, tamamen psikolojiktir. Bunun üzerine ameliyatın işe yaramadığını gören çiftler daha çok umutsuzluk ve karamsarlığa kapılacaklardır. Bu da tedavi basamaklarını olumsuz etkileyecektir.

Genel Anestezi Altında İlişkiye Girilmesi

Vajinismus tedavisinde sıkça yapılan diğer bir yanlış ise genel anestezi altında uyuyarak (bayılma) ilişkiye girilmesidir. Uyuyarak kaslarda gevşeme olacak ve cinsel ilişki mümkün olabilecektir, ama kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve vajinismuslu kadının eşi ise, daha evvel anestezi altında ilişki kurduğundan karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyecektir. Bu da kadındaki ilk gece korkusunu artıracaktır.

Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilecektir.

İlaç veya Alkol Alarak Cinsel İlişkiye Girilmesi

Vajinismus tedavisinde yapılan diğer bir yanlış ise ilaç veya alkol alıp sarhoş olarak cinsel ilişkiye girme çabalarıdır. Vajinismus ilaçları adı altında kas gevşeticil ilaçlar, uyku veren ilaçlar ya da lokal anestezikler (Emla vs) halk arasında veya kadınlar kulübü gibi yorum sitelerinde faydalı olduğu yönünde söylemler vardır.

Ancak bu ilaçların hiçbiri esas sorunu yani bilinçaltını tedavi etmeyecektir ve tedavi başarısız olacaktır. Benzer şekilde vajinismus için dua edilmesi de çok işe yaramayacaktır.

Vajinismus Kendi Kendine Geçer mi?

Vajinismus derecesi azsa ve hasta psikolojik olarak kendini hazırlarsa vajinismus kendi kendine geçebilir. Ancak cinsel ilişkiyi ne kadar fazla kafasında büyütürse, vajinismus derecesi ne kadar yüksekse vajinismusun kendi kendine geçme ihtimali oldukça düşüktür.

Ankara Vajinismus Tedavi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Vajinismus fiyatları merkezden merkeze değişmekle beraber vajinismus tedavi ücretleri çoğunlukla paket şeklinde uygulanmaktadır. Vajinismus tedavi fiyatları vajinismus derecesine ve vajinismus tedavi merkezine göre değişeceği için en kesin fiyat bilgisini tedavi almayı düşündüğünüz klinikten almanız en doğru yol olacaktır.

Vajinismus tedavisi Ankara fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri de problemin kaç seansta çözüldüğüdür. Bu da hastadan hastaya değişmekle beraber kliniğimizde ortalama 3 seansta vajinismus tedavisini tamamlamaktayız. Vajinismus tedavi fiyatları paket olarak ortalama 5000-10000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Vajinismus Tedavisi Nerede Yapılıyor?

Vajinismus tedavisi için birçok hastane, klinik yada özel jinekoloji merkezleri sizlere yardımcı olacaktır. Seçeceğiniz merkez içerisinde muayene odasının steril olması, şikayetlerinizin doktor tarafından dikkatlice dinlenmesi ve ekibin koordineli şekilde çalışması dikkat etmeniz gereken hususlar arasında olmalıdır.

vajinismus tedavisi ankara 2

Şikayetlerinizi dikkatlice dinleyen bir ekip koordineli çalıştığı zaman tedavi sürecini başarıyla yürütecek ve sizlere samimi bir ortam sunmuş olacaklardır. Zaten hastalığın baş sebebi gerginlik ve psikolojik sorunlar olduğu için kendinizi rahat hissedeceğiniz ortamda tedavi olmaya özen göstermelisiniz.

Merkezimizde size sunacağımız hizmetler sırasında kendinizi çok rahat hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Vajinismus konusunda her türlü teknik ve yöntemde başarılı olan kliniğimiz sizleri germeden, telaşa mahal vermeden yönlendirecek ve sürecin ne kadar rahat ve keyifli devam ettiğini göreceksiniz.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki kliniğimizde Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Doktoru Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara Vajinismus Tedavi fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Referanslar

 1. Doğan S (2009) Vaginismus and accompanying sexual dysfunctions in a Turkish clinical sample. J Sex Med 6:184-92.
 2. American Psychiatric Association . 5th ed. American Psychiatric Association; Washington, DC: 2013. Diagnostic and statistical manual of mental disorders. [Google Scholar]
 3. Binik Y.M. The DSM diagnostic criteria for vaginismus. Arch Sex Behav. 2010;39:278–291. [PubMed] [Google Scholar]
 4. Rosenbaum T. An integrated mindfulness-based approach to the treatment of women with sexual pain and anxiety: promoting autonomy and mind/body connection. Sex Relatsh Ther. 2013;28(1–2) [Google Scholar]
 5. Pacik P.T. Vaginismus: review of current concepts and treatment using Botox injections, bupivacaine injections, and progressive dilation with the patient under anesthesia. Aesthetic Plast Surg. 2011;35:1160–1164. [PubMed] [Google Scholar]
 6. Pacik P.T. Understanding and treating vaginismus: a multimodal approach. Int Urogynecol J. 2014;25:1613–1620. [PubMed] [Google Scholar]
 7. Pacik P.T. Odyne Publishing; Manchester, NH: 2010. When sex seems impossible. Stories of vaginismus & how you can achieve intimacy. [Google Scholar]
 8. Shafik A., El Sibai O., Shafik A.A. Vaginal response to clitoral stimulation: identification of the clitorovaginal reflex. J Reprod Med. 2008;53:111–116. [PubMed] [Google Scholar]
 9. Broens P.M.A., Spoelstra S.K., Weijmar Schultz W.C. Dynamic clinical measurements of voluntary vaginal contractions and autonomic vaginal reflexes. J Sex Med. 2014;11:2966–2975. [PubMed] [Google Scholar]
 10. Pacik PT. Open label, single center, pilot study of the use of Botox injections, Sensorcaine injections and progressive dilation under anesthesia for the treatment of primary vaginismus. Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546?term=NCT+01352546&rank=1. Processed March 10, 2017.
 11. Pacik PT. OnabotulinumtoxinA as part of a multimodal program to treat vaginismus. J Biobehav Reshttp://dx.doi.org/10.1111/jabr.12037. E-pub ahead of print.
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu