Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı)

vajinoplasti

Doğum yapmak, dünyaya bir canlı getirmek mucizevî ve müthiş olaylardır. Ancak doğum yapmanın getirdiği güzellikler dışında götürdüğü güzellikler de vardır. Çünkü doğum yapan bir kadında deforme olan bölgelerden biri de genital bölgedir.

Son yıllarda estetik uygulamaların arttığını hepimiz biliyoruz. Bu bağlamda genital estetik ameliyatlarına da talep giderek artmaktadır.

Genital estetik ameliyatları ve genital bölgeye yapılan kozmetik uygulamalar kozmetik jinekoloji veya jinekolojik estetik olarak da bilinir. Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanlığı içinde yer alan özel bir daldır. Oldukça spesifik bir çalışma alanı olduğu için ülkemizde ve tüm dünyada jinekolog hekimlerin pek azı bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahiptir.

Bu yazımda “Vajina estetiği nedir? İdeal vajina nasıl olur?” sorularını cevaplayacağım ve vajina estetiği için yapılan işlemler hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Vajina Anatomisi

Vajina 8-10 cm uzunluğunda, kas ve bağ dokusu tarafından çevrelenmiş elastik bir yapıdır. Rahimin dışarı ile olan bağlantısını sağlar. Vajinada bulunan salgı bezleri ve sinirler sayesinde kadın cinsel ilişkide haz alır ve ıslanır.

Vajinanın giriş, orta ve derin vajina olmak üzere 3 bölümü vardır. Vajinanın girişine introitus da denir. Vajina girişinin 0,5- 1 cm iç kısmında hymen denilen kızlık zarı vardır.

Vajina üstte mesane ile altta rektum ile komşudur. Vajinayı yerinde tutan bağ dokularında gevşeme olduğunda sistosel (idrar torbası sarkması) veya rektosel (rektum sarkması) görülebilir.

banner vajinoplasti

İdeal Vajina Nasıl Olmalı?

Vajinayı çevreleyen bağ ve kas dokuları sayesinde vajina sıkı ve dardır. Cinsel ilişkide veya doğumda vajina esner ve genişler. Eğer bağ dokusunda veya kaslarda zayıflık olursa istirahat halindeyken vajinada genişlik veya sarkma görülebilir.

İdeal vajina genişliğinin istirahat halindeyken 2 parmak olması gerekir. 2 parmak kolayca vajinaya giriyorsa vajinada genişlik söz konusu olabilir. Farklı vajina türü yoktur. Vajina yapısı herkeste aynıdır. Farklı olan tek şey vajinanın sıkılık derecesidir. Ama dış genital bölgenin, yani dış dudakların ve iç dudakların görüntüsü herkeste farklı olabilir.

Erkeklerin de kadınlarda dikkat ettiği vajinanın genişliğidir. Vajina ne kadar darsa erkek cinsel ilişkide o kadar çok zevk alır ve kadını beğenir.

Vajinada Genişleme Sebepleri

Zamanla yerçekiminin de etkisiyle tüm dokularda olduğu gibi vajinada da sarkma ve genişleme görülebilir.

Buna ilişkin sebepleri saymak gerekirse ;

 • Yaş
 • Gebelik
 • Doğum (özellikle normal vajinal doğum)
 • Kilo alıp verme
 • Genetik yatkınlık
 • Menopoz

İster normal doğum olsun ister sezaryen olsun gebe kalan bir kadında genital bölgenin görüntüsü değişir. Tabi ki normal doğumda genital anatomi, vajina sıkılığı daha çok olumsuz etkilenir. Ama tek başına gebelik bile genital estetiği ve vajina estetiğini bozabilir.

Gebelikte kilo alma, gebelik hormonlarının etkisi ile dokularda gevşeme ve genital bölgenin üzerine binen yük arttığı için gebelikte vajina estetiği ve iç dudak estetiği bozulmaktadır.

Özellikle vajinada genişleme, iç dudaklarda (labioplasti bölgesinde) sarkma gibi problemler sık görülmektedir. Kadının iri bebek doğurma öyküsü varsa veya zor doğum öyküsü varsa vajinada genişleme daha çok görülür.

Ama unutmamak gerekir ki, gebe kalmış olmak, doğum şeklinden bağımsız olarak vajinada gevşekliğe ve genişliğe neden olabilir.

banner vajinoplasti

Vajina Genişlemesi Belirtileri

Cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı hem kadının hem de erkeğin cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. Doğum yapmış kadınlarda vajina genişlemesine bağlı cinsel ilişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı sağlanamaz. Bu da çiftin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler.

Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca vajinanın geniş olması tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara da zemin oluşturur.

Eğer vajina estetiği ile ilgili kaygılarınız varsa, ve bu durum sizin günlük hayatınızı ya da cinsel hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, genital estetik uygulamaları ile tüm bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ankara genital estetik kliniğimizden bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir, hangi işlemin size gerekli olduğunu ön muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

Vajina Estetiği Nedir?

Vajinada genişlik, vajinadan ses gelmesi veya orgazm olamayan hastalara yapılan estetik işlemlerin hepsine vajina estetiği denir. Hastanın şikayetine ve muayenesine göre hangi yöntemin yapılacağına karar verilir. Vajinanın daha iyi görünmesi ve daha çok cinsel zevk almak için vajinaya uygulanan işlemler şu şekilde özetlenebilir.

Vajina estetiği yöntemleri

 • Vajina daraltma yöntemleri
  • Ameliyatla vajina daraltma ( vajinoplasti )
  • Lazerle vajina daraltma
 • Cinsel hazzı artırmaya yönelik uygulamalar
  • G Shot ve O Shot (Orgazm Aşıları)
  • Vajinal PRP uygulaması (Vajina gençleştirme)
 • Vajina beyazlatma

Vajina Daraltma Yöntemleri

Vajinayı daraltmak için aşağıdaki yöntemler yapılmalıdır.

 1. Vajina daraltma ameliyatı
 2. Lazerle vajina daraltma
 3. Doğal yollarla vajina daraltma

Vajinoplasti – Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajinal doku ve kasların daha sıkılaştırılması ve fazla dokunun çıkartılması ile daha dar bir vajina girişi ve vajina oluşturma işlemi vajinoplasti olarak adlandırılır. Vajinoplasti halk arasında “vajina estetiği” veya “vajina daraltma ameliyatı” olarak da bilinir.

Vajinoplasti ameliyatında vajinal giriş düzeltilir ve vajinal genişlik derecesine göre vajina daraltma işlemi yapılır. Aslında bu operasyon rekonstüktif bir işlemdir ve vajina genişliğinden şikâyetçi olan kadınlara uygulanmaktadır.

Özellikle art arda doğum yapan kadınlarda meydana gelen bu genişleme kadın ve erkek açısından cinsel yaşamı oldukça olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapılan vajina daraltma operasyonundan sonra ise cinsel yaşam düzelecektir.

banner vajinoplasti

Kimlere Vajinoplasti Yapılır?

 • Vajinası büyük olanlara
 • Genişlemiş ve sarkmış vajina
 • İlişki esnasında veya sonrasında vajinadan ses ve hava gelmesi

Yukarıda sayılan şikâyetlerden biri veya daha fazlası varsa ve bu durum hastanın günlük hayatını ve cinsel hayatını etkiliyorsa vajina daraltma ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatta esas önemli olan nokta hastanın beklentisidir.

Bu bağlamda Ankara vajina estetik olarak biz, vajina daraltma ameliyatı öncesi hastalarımızla ayrıntılı bir görüşme süreci geçirdikten sonra operasyona ve şekline karar veriyoruz ve ameliyat sonrası süreç ile ilgili hastalarımızı bilgilendiriyoruz.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajinoplasti 2

Vajinoplasti, lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Vajinayı daraltmak için vajina girişi ve vajinanın 1/3 dış kısımdaki mukozal doku kaldırılarak, sarkmış fazla doku çıkarılır. Ameliyatta ne kadar doku çıkarılacağına genişlik derecesine göre karar verilir. Bu yönteme flep yöntemi ile vajina daraltma ameliyatı da denir.

Vajinoplastide fazla olan dokular çıkarıldıktan sonra vajina 2 tabaka halinde dikilir. Alt tabakadaki dikişler kasları bir araya getirir ve dokunun sağlamlığını sağlar. Üst tabakadaki dikişler ile de mukoza tabakası karşı karşıya getirilip, dikilir. Bu sayede vajina daha sıkı ve dar olur. Bu operasyonda dış genital bölgeye kesi yapılmadığı için dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz.

Labioplasti operasyonu gibi vajina daraltma ameliyatında da kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Vajina estetiği ameliyatı sonrası hastalar 1-2 saat gözlem altında tutulduktan sonra aynı gün içinde taburcu edilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Zararlı mı?

Vajina daraltma ameliyatı doğru teknikle ve yeterli özen gösterilerek yapıldığında zararlı değildir. Vajina anatomisi gereği riskli bir bölgede değildir. Ayrıca vajina diğer dokulara göre kolay iyileşen bir bölgedir. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatının riski çok azdır.

Sadece ameliyat sırasında vajina ile komşu olan rektuma (son bağırsak) zarar vermemek gerekir. Zaten o bölgenin anatomisine hakim bir cerrah bunun farkındadır ve dikkatli davrandığında bu komplikasyonu yaşamaz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatı normal şartlarda 40 dakika sürer. Ameliyatın genişliğine göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Vajinoplastiye ek olarak aynı seansta labioplasti, klitoris estetiği, dolgu uygulamaları da yapılabilir. Ek estetik uygulamalar süreyi biraz daha uzatacaktır.

banner vajinoplasti

Vajinoplasti Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Vajinoplasti sonrası dikişler eriyene kadar yani tam iyileşme sağlanana kadar 1 ay 1.5 ay cinsel ilişkiye girilmemelidir. Çünkü dokuların tamamen iyileşmesi 30-40 günlük bir süreyi kapsar.

Ameliyattan 1 ay sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır ve ilişkiye girip giremeyeceğinizi söyleyecektir. Ameliyat sonrası doktorunuz söyleyene kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

Ameliyat Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma sonrası 1 hafta 10 gün adetten daha az lekelenme şeklinde kanamanız olabilir. Bu normaldir. Ancak adet kadar veya daha fazla kanamanız olursa mutlaka doktorunuza haber verin.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur, aynı gün taburcu edilir. 2-3 günlük iyileşme sürecinin ardından hasta günlük hayatına dönebilir. Ama vajinoplasti sonrası dokular 1-1.5 ayda tam olarak iyileştiği için cinsel ilişki 1-1.5 ay olmamalıdır.

Vajina daraltma yaptıranların yorumlarına bakıldığında, ameliyat sonrası çok şiddetli ağrı ya da sızı olmadığını, olduysa da ağızdan alınan analjezikler ile ağrının kesildiğini görürsünüz.

Vajina Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajinoplasti yaptıranların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekir.

 • Ameliyat sonrası yazılan profilaktik antibiyotiğin düzenli kullanılması gerekir
 • Operasyonun ertesi günü ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir, ama oturarak banyo ilk 2 hafta yapılmamalıdır
 • O bölgenin kuru ve temiz tutulması çok önemlidir (gerekirse duş sonrası fön makinası ile kurutulmalıdır)
 • Havuz, sauna, hamam gibi enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan 2 hafta uzak durulması
 • İlk 2 hafta ağır egzersiz, spor ve ağırlık kaldırma gibi aktivitelerden uzak durulması
 • Operasyon sonrası ilk 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Tekrar Genişler mi?

Vajina daraltma yöntemleri arasında en garantili ve kalıcı yöntem ameliyattır. Ameliyat sonrası aşağıdakilere dikkat edildiği taktirde vajinoplasti sonrası tekrar genişleme söz konusu olmaz.

 1. 4 kg dan fazla ağırlık kaldırılmamalı
 2. Tekrar hamile kalınmamalı
 3. Pelvik taban egzersizleri sık sık yapılmalı

Vajina Daraltam Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Vajinoplasti ameliyatını Ankara’da çoğunlukla adetten sonra yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü ameliyattan sonra o bölgenin temiz ve kuru kalması önemlidir

Vajina estetiği yaptıranlar operasyon sonrası hemen adet olursa yara iyileşmesinde problem yaşanabilir ve istenen vajinoplasti öncesi sonrası görüntüler elde edilemeyebilir.

Vajinoplasti ile Beraber Doğum Kesisi İzi de Düzeltilebilir mi?

Bazı zor normal doğumlarda, vajina ve dudaklarında normalden fazla kesi veya yırtık oluşabilir. Doğumda bu yırtıklar tam olarak karşı karşıya getirilmezse, estetik olmayan bir görüntü oluşabilir. Vajina girişinde et parçası varmış izlenimi oluşturabilir.

Bu problemler de diğer estetik uygulamaları gibi kısa ve kolay bir ameliyatla düzeltilebilmektedir. Bu ameliyatta fazla, görüntüyü bozan doku çıkarılır. Normal vajina görüntüsü olacak şekilde tekrar dikilir. Bu operasyon sonrası hasta 1-2 günde iyileşip, işine dönebilir.

Vajinoplasti Sonrası Daha Fazla Zevk Alacak mıyım?

Evet. Vajina daraltma ameliyatı sonrası hem kadının hem de erkeğin cinsel ilişkide aldığı zevk artar. Çünkü Vajina kanalı daraltıldığı ve pelvik taban kasları sıkılaştırıldığı için cinsel ilişki sırasında hem kadınların hem de erkeklerin aldığı haz artar, vajina genişlemesine bağlı olarak cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz çıkışı engellendiği için ilişki sırasında ses gelmez.

Boşalamıyordum, Ameliyat Sonrası Boşalacak mıyım?

vajinoplasti 3Vajinanın dar olması kadının ve erkeğin aldığı zevki artırır. Ama cinsellikten uzak olan, bilinç altında cinselliği normalleştirmemiş bir kadın ameliyat olsa bile boşalamayabilir. Çünkü kadınların boşalması sadece mekanik değil esas psikolojik bir durumdur.

Vajinoplasti ameliyatı sadece mekanik sorunu çözer. Psikolojik problemleri çözmez. Tabi ki ameliyat sonrası özgüveni artan bir kadının kendi beden algısı düzelir ve cinsellikle yeniden barışması adına fırsat sağlanmış olur. Vajinoplasti ameliyatı çiftlerin ilişkilerinin yeniden canlanması adına önemli faydalar sunar ama tek başına vajinoplasti ameliyatı kadının boşalacağını garanti etmez.

Kadınların cinsel ilişki sırasında aldığı hazzı artıran veya boşalmasını kolaylaştıran vajinoplasti etkilerinin yükseltilmesi adına farklı medikal uygulamalara da başvurulması mümkündür. Anorgazmi sorununun azaltılması adına klitoris ve G noktası gibi cinsel haz merkezlerine dolgu ve PRP uygulamaları yapılabilir.

Yine kadınların ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda vajina daraltma ameliyatı ile labioplasti, perineoplasti ve klitoral hudoplasti gibi genital estetik ameliyatlar eş zamanlı planlanabilir.

Lazerle Vajinoplasti

Lazerle vajina daraltma hafif derecede vajinal genişleme şikayeti olan hastalarda uygulanabilir. Çünkü aşırı vajinal genişlemede lazerin faydası olmaz. Bu nedenle lazerle vajina daraltma için doğru hasta seçimi çok önemlidir.

Lazerle vajina daraltma için en az 3 seans lazer uygulama gerekir. Duruma göre seans sayısı artırılabilir. Lazerle vajina daraltma ağrısız ve kolay bir işlemdir. Hastaya anestezi vermeye gerek yoktur.

Doğal Yollarla Vajina Daralır mı?

Doğal olarak vajinayı daraltmanın en iyi yöntemi spordur. Özellikle pelvik taban kaslarını çalıştıran pilates en etkili yöntemdir. Bunun dışında Kegel Egzersizi de vajina daraltmada çok etkili bir doğal yöntemdir.

Vajina daraltma hareketleri nelerdir?

Kegel egzersizi adı verilen hareketler vajina daraltmada çok etkilidir. Kegel egzersizinde pelvik taban kasları 10 sn kasılır, 10 sn gevşek bırakılır. Ve bu hareketler 30 defa 3 set halinde haftada 3 gün yapıldığında vajinada farkedilir daralma yapacaktır.

Ankara Vajinoplasti – Vajina Daraltma Fiyatları

Vajinoplasti yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biri de ücretlendirmedir. Vajinoplasti ameliyat fiyatı, işlemin yapılacağı hastaneye göre, kullanılacak anestezik yönteme göre değişir.

Özellikle Ankara vajinoplasti fiyatı, hastanede yatış hesaba katılmadan belirlenmektedir. Nadir durumlarda hastanede yatış gerekebilir. Bu da vajina daraltma ameliyat fiyatını artıracaktır. Ameliyat lokal anestezi ile de yapılabilir, sedasyon anestezi ile de yapılabilir. Genel anestezili vajina daraltma ameliyatının fiyatı her zaman daha yüksektir.

Bunun gibi faktörlerin hepsi vajinoplasti fiyatları Ankara yı etkilemektedir. Ankara vajinoplasti ameliyatı ile ilgili ortalama fiyat vermek gerekirse, ücretler 8000 ile 15000 TL arasında değişmektedir.

Ayrıca bazı hastalarda başarılı sonuç için vajinoplasti ile beraber labioplasti, büyük dudaklara dolgu gibi uygulamalar gerekebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi muayene yapılarak hangi bölgelerin düzeltilmeye ihtiyacı olduğuna karar verilmelidir. Ancak bu durumda net fiyat bilgisi verilebilir.

Ankara Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki kliniğimize gelerek Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş ile yüz yüze ücretsiz ön görüşme sağlayabilir, sonrasında da vajina estetik fiyatları ile ilgili net bilgi alabilirsiniz.

Referanslar

 • Lowenstein L, Salonia A, Shechter A, Porst H, Burri A, Reisman Y. Physicians’ attitude toward female genital plastic surgery: a multinational survey. J Sex Med. 2014;11(1):33–39. [PubMed] [Google Scholar]
 • Committee on Gynecologic Practice. American College of Obstetricians and Gynecologists ACOG Committee Opinion No 378: vaginal “rejuvenation” and cosmetic vaginal procedures. Obstet Gynecol. 2007;110(3):737–738.
 • Committee Clinical Practice Gynaecology, Ethics Committee, and Executive Council of the Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada Female genital cosmetic surgery. J Obstet Gynaecol Can. 2013;35(12):e1–e5. [Google Scholar]
 • Braun V, Kitzinger C. The perfectible vagina: size matters. Cult Health Sex. 2001;3(3):263–277.
 • Tiefer L. Female genital cosmetic surgery: freakish or inevitable? Analysis from medical marketing, bioethics, and feminist theory. Feminism Psychol. 2008;18(4):466–479
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu