Kızlık Zarı Dikimi Ankara

kizlik zari dikimi ankara

Kızlık zarı eski Yunan ve Roma mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısı anlamına gelmektedir ve o tarihlerden bugüne kadar kadınlarda namusunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir (1).

Günümüzde bile hala tabu olarak kabul edilen kızlık zarı ile ilgili merak edilenler aile içinde bile ne yazık ki konuşulamamaktadır (2).

Kızlık zarı nedir? Kızlık zarı nasıl bozulur? Ağrı hissedilir mi? Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? Dikim sonrası kesin kanama olur mu? gibi merak edilen konuların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

İçindekiler

Kızlık Zarı (Himen) Nedir? Ne işe yarar?

Bekaret zarı, latince himen (hymen) olarak da adlandırılan kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik bir kalıntıdır. Kızlık zarının çeşitleri vardır ve yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir.

Kızlık zarının tıbbi olarak bir fonksiyonu yoktur, yani hiçbir işe yaramaz (3,4). Ama bazı yayınlarda kızlık zarının, kız çocuklarını vajinal enfeksiyonlardan koruduğuna dair bilgi vardır. Kızlık zarı esas sosyolojik ve dini bir anlam taşımaktadır.

Herkeste Kızlık Zarı Var mı? Neden Var?

Herkeste kızlık zarı vardır. Çünkü kızlık zarı embriyolojik artık bir dokudur. Ancak kızlık zarının yapısı herkeste farklıdır. “Kızlık zarı neden var?” sorusunun cevabını tam olarak bilmesek de embriyolojik bir süreç sonucu olduğu düşünülmektedir.

banner kizlik zari

Kızlık Zarı Tam Olarak Nerede Bulunur?

Kızlık zarı diğer adıyla bekaret zarının ne kadar derinde olduğu ve derinliğin neye göre değiştiği merak konusudur. Kızlık zarı tam olarak vajina girişinin 0.5-1 cm gerisinde yer alan, farklı yapı ve şekilde olabilen bir dokudur. Kızlık zarının bulunduğu yerin derinliği aşağı yukarı herkeste aynıdır.

Bilinenin aksine bekaret zarı vajinayı tamamen kapatmaz. Adet kanının ve vajinal salgıların dışarı atılabilmesi için ortasında dairesel bir açıklık (delik) bulunur. Bu sayede adet kanı ve vajinal akıntı dışarı atılabilir.

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakılınca Görülür mü?

Kızlık zarı dışarıdan bakılınca gözle görülmez, ancak iç dudakları yanlara çekerek bir kız kendi kızlık zarını ayna yardımı ile görebilir. Bir genç kız kızlık zarını görse bile bozulup bozulmadığını anlayamaz. Çünkü standart kızlık zarı türü yoktur. Herkeste görüntüsü farklıdır.

Örneğin kızlık zarındaki doğal çentik hasta tarafından kızlık zarında zedelenme veya yırtılma olarak yanlış yorumlanabilir. Doğru yorum için tecrübe gerekir. Bu da sadece kadın doğum doktorları tarafından yapılabilir.

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kızlık zarı çeşit ve özellikleri açısından kişiden kişiye farklılık gösterir. Tek tip himen yoktur. Himenin ortasındaki açıklığın şekline, boyutuna ve esnekliğine göre birçok kızlık zarı türü vardır.

 • Anuler tip hymen
 • Septalı hymen
 • Kresentrik hymen
 • Mikroperfore hymen
 • Dentriküler hymen
 • Fimbrial hymen
 • Elastik hymen
 • İmperfore hymen

Anuler Tip Kızlık Zarı

En sık görülen kızlık zarı çeşidi, anüler tip dediğimiz ortasında düzgün kenarlı yuvarlak delik bulunan tiptir (5). Bazen deliğin kenarlarında doğal çentikler bulunabilir ve bu tırtıklı bir görüntüye neden olabilir. Buna da tırtıklı kızlık zarı denir.

Doğal çentikler bazen yanlışlıkla zedelenme, yırtılma şeklinde yorumlanmaya neden olabilir. Bu ayırım tecrübeli bir göz tarafından kolaylıkla ayırt edilebilir.

Septalı Kızlık Zarı (Bölmeli Himen)

Diğer bir himen tipi ise septalı kızlık zarı dediğimiz türdür. Septalı kızlık zarında deliğin ortasından bir septa (bölme) geçer ve kızlık zarını 2 bölmeye ayırır. Halk arasında bölmeli kızlık zarı da denir. Nadiren de kribriform kızlık zarı adı verilen elek şeklinde küçük küçük bir çok delikten oluşan çok delikli bekaret zarı görülebilir (6-8).

Kresentrik Hymen

Kresentrik hymen kızlık zarı çeşitlerinden biridir. Kresentrik hymene yarım ay, hilal görünümlü kızlık zarı da denir. Kızlık zarının üst kısmı alt kısmına göre daha incedir. Kresentrik kızlık zarı ilk ilişkide yırtılmayabilir.

Mikroperfore Hymen (Küçük Delikli Kızlık Zarı)

Mikroperfore kızlık zarında kızlık zarının ortasındaki delik çok ufaktır. İlişkiye girmekte zorluk yaşanabilir. Eğer ilişkiye girmekte zorluk yaşanırsa, kızlık zarı ameliyatla açılabilir. Mikroperfore kızlık zarı bozulduğunda genellikle çok kanama olur.

Dentriküler Hymen

Dentriküler hymen girinti çıkıntıları olan düzensiz görünümde olan kızlık zarı çeşididir. Yani kızlık zarındaki doğal çentikler daha çok sayıdadır. Klinik olarak bir önemi yoktur. Sadece yanlışlıkla kızlık zarında zedelenme varmış izlenimi verebilir. Dikkatli muayene ile dentriküler kızlık zarı ile kızlık zarı zedelenmesi ayırt edilebilir.

Fimbrial Hymen

Fimbrial kızlık zarına saçaklı kızlık zarı da denir. Kızlık zarı aynı tuba uterinanın fimbrial ucu gibi saçaklı, püsküllü olur. Nadir görülen kızlık zarı çeşididir.

Esnek (Elastik) Kızlık Zarı Ne Demek?

Bazı kızların bekaret zarı esnek olur. Kızlık zarı geride olarak da tabir edilen bu durumda ilk gece kanama olmaz veya damla şeklinde çok az kanama olabilir. Bunun 2 nedeni vardır.

 1. Kızlık zarı deliğinin geniş olması
 2. Kızlık zarının esnek olması

Esnek kızlık zarı fizyolojik bir durumdur. Ancak dini ve sosyal nedenlerle ilk gece kanama olmaması kadını sıkıntıya sokar. Çünkü hala erkeklerin ve ailelerin ilk gece kanama olması gibi bir beklentisi vardır.

Elastik kızlık zarının toplumda görülme sıklığı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle bir kadını bu anlamda suçlamadan önce esnek kızlık zarı olabileceği akılda tutulmalıdır.

banner kizlik zari

İmperfore Himen Çeşiti

Çok nadir görülen diğer bir bekaret zarı çeşidi de imperfore himendir (9). İmperfore himende kızlık zarının ortasında hiçbir delik bulunmaz (kapalı himen).

Imperfore himen olan genç kızlarda adet kanının dışarı akabileceği bir delik olmadığı için hiç adet görememe şikayeti ile başvururlar. Adet kanı vajinada ve rahimin içinde birikir. Adet kanı vajinada ve rahim içinde birikir. İmperfore himen tanısı ultrason ile kolaylıkla koyulabilir. İmperfore himeni olan kızların doktora başvuru şikayeti her ay, adet dönemine denk gelen tarihlerde kanama olmaması ve şiddetli kasık ağrısıdır.

İmperfore himen olan kızların adet olabilmesi için kızlık zarının cerrahi olarak ameliyatla açılması gerekir (Himenektomi).

Bekaret Zarının Ameliyatla Çıkarılması

İmperfore himen tanısı konmuş kızda yapılan bir ameliyattır. Tamamen kapalı olan kızlık zarının ortasında açıklık oluşturulur. Bu sayede her ay dışarı atılması gereken adet kanı dışarı atılabilir.

İşlem lokal anestezi veya sedasyon anestezi ile yapılır. Hymene haç şeklinde kesi yapılır ve hymen kenarları tekrar birbirine yapışmasın diye dikiş atılır. Dikişler kendi kendine erir, alınmasına gerek yoktur. Kızlık zarının ameliyatla çıkarılması ortalama 15-20 dakika sürer. Ameliyat sonrası hasta hemen normal hayatına döner.

Bu ameliyat vajinismus hastalarına da uygulanabilir. Eğer kızlık zarı kapalı ise veya ortasındaki açıklık çok dar ve ilişkiyi zorlaştırıyorsa ameliyatla kızlık zarı alınabilir.

Bu nedenle vajinismus hastalarında seanslara başlamadan önce anatomik bir problem olup olmadığını anlamak için muayene şarttır.

Multipar Himen Nedir?

Doğum yapan kadınların kızlık zarına multipar himen denir. Doğum sırasında bebeğin başının vajinadan çıkışı esnasında kızlık zarının zedelenmesine bağlı olarak bu görünüm ortaya çıkar. Estetik olarak kötü görüntü dışında zararı yoktur.

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir?

kizlik zari dikimi ankara 2

Kızlık zarının ortasında bulunan dairesel açıklığın kenarı normalde pürüzsüzdür. Ama bazı genç kızlarda bu deliğin kenarında tırtıklar yani doğal çentik bulunur. Doğal çentikli kızlık zarı doğuştandır ve bir kızın bakire olmadığını göstermez.

Kızlık zarında doğal çentik olması bazen sanki oradan kızlık zarı bozulmuş izlenimi verebilir. Çünkü bazı kızlarda kızlık zarı bozulduktan sonra iyileşirken çentikli bir görünüm kazanır. Bu da doğal çentikli kızlık zarı ile zedelenmiş kızlık zarı ayırımını zorlaştırabilir. Ama tecrübeli bir göz doğal çentikle zedelenmeyi kolaylıkla birbirinden ayırabilir.

Kızlık Zarı Bozulması (Yırtılması) Nasıl olur?

Yine genital bölgeye alınan darbeler ve masturbasyon sırasında aşırıya kaçılması durumlarında da kızlık zarı zarar görebilir. Ayrıca istenmedik şekilde küçüklükte veya genç kızlıkta yaşanılan taciz ve tecavüzler sonucunda da kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Özellikle bizim gibi muhafazakar toplumlarda büyük bir öneme sahip olan kızlık zarının bozulması ile ilgili genç kızların kafasını meşgul eden birçok soru vardır.

Kızlık zarı bozulunca kanar mı? Kızlık zarı bozulunca acır mı? Kızlık zarı kanaması kaç gün sürer? Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar? gibi soruların cevabını bu bölümde bulacaksınız.

Bekaret bozulması cinsel ilişki ile veya sert bir cisimin içeri girmesi ile veya sert düşmeler sonrası olabilir. Ancak ufak tefek düşmelerle veya sürtünme, mastürbasyonla bekaret bozulmaz.

Bekaret Nasıl Bozulur?

Halk arasında kızlık zarı patlaması, kızlık zarı delinmesi gibi tanımlamalar yapılsa da kızlık zarı bozulunca normalde acı , ağrı olmaz. Kızlık zarı bozulması kağıdın bir kenarından ufacık yırtılması şeklinde olur. Ama genç kız kendini kasarsa ve ön sevişme olmadığı için o bölge kuru olursa ilişki sırasında ağrı olabilir.

Kızlık zarı bozulmasının daha az kanamalı ve daha az ağrılı olması için mutlaka ilişki öncesi ön sevişme olması gerekir ve kadının pelvik taban kaslarını istem dışı kasmaması gerekir. Bu şekilde kızlık zarı yırtılması acımaz ve çok kanama olmaz.

İçeri Girmeden Sürtünme ile Bekaret Bozulur mu?

Hayır, içeri girmeden sürtünme ile kızlık zarı bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için içeriye penis veya penis benzeri cismin girmesi gerekir. Çünkü kızlık zarı üzerinde travma olmazsa bekaret zarı bozulmaz. Sürtünme ile de kızlık zarı bozulmaz. Çünkü sürtünmede içeri giren bir şey yoktur.

Bazı kızlar sürtünme sonrası kanama yaşarlar. Sürtünme ile olan kanama çoğunlukla kızlık zarından değil, vajinanın girişinden yani introitustan kaynaklanır. İçeri girmeden sürtünme sonrası kanama olması durumunda kızlık zarının bozulup bozulmadığından emin olmak için muayene olmanızda fayda vardır.

Parmak ile Kızlık Zarı Bozulur mu?

Parmak ile kızlık zarının bozulup bozulmayacağı kızlar arasında merak konusudur. Parmak ile kızlık zarının bozulup bozulmayacağında kızlık zarının yapısı önemlidir. Eğer kızlık zarının ortasındaki açıklık genişse parmak gibi ince bir yapının kızlık zarını bozması düşük ihtimaldir.

Ancak kızlık zarının ortasındaki delik küçük ise parmak ile kızlık zarı bozulabilir. Bu nedenle bakire kızların parmak ile vajinayı kontrol etmesi veya mastürbasyon yapması önerilmez.

banner kizlik zari

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Kızlık zarı bozulduğunda normalde acımaz. Ama kadın kendini kasarsa ve vajina kuru ise acı hissedebilir. Bu nedenle ilk gecede mutlaka ön sevişme olmalı ve tam ilişki sırasında kadının pelvik taban kaslarını kasmaması gerekir. Bu şekilde ağrı da kanama da çok az olur veya hiç kanama, ağrı hissedilmeyebilir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğu kesin olarak jinekolojik muayene ile anlaşılır. Muayenede hymenin nerden zedelendiği net olarak gözle görülür.

Muayene dışında kanama da kızlık zarının bozulduğunu gösterebilir. Ancak bu her zaman kesin sonuç değildir. Çünkü kızlık zarı bozulmadan da kanama gelebilir. Kızlık zarı bozulmadan kanama genellikle vajina girişindeki travmadan kaynaklanır.

Tersi de geçerlidir. Kanama olmadan da kızlık zarı bozulabilir. Bazen kızlık zarı esnek olur ve gözle görülemeyecek kadar az kanama olabilir. Bu durumda kızlık zarının bozulduğu doktor muayenesi ile anlaşılır.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kanaması nasıl ve ne kadar olur sorusunun cevabı genç kızlar arasında en çok merak edilen konulardan biridir. Ayrıca kızlık zarı kanamasının rengi ve ne kadar süreceği de merak konusudur.

Kızlık zarı kanama miktarını ve süresini belirleyen en önemli etken bekaret zarının ortasında bulunan deliğin genişliği ve esneklik derecesidir. Kızlık zarının vajinayı daraltma derecesine göre ilişki sırasında kızlık zarı kanama miktarı az ya da çok olabilir.

Eğer kızlık zarı vajinayı çok daraltmışsa çok kanama olabileceği gibi, vajinayı daraltmıyorsa yani halk arasında esnek kızlık zarı varsa kanama çok az olabilir veya hiç olmayabilir. Diğer bir ifadeyle himenin ortasındaki delik ne kadar küçükse, himen ne kadar kalınsa ve esnekliği ne kadar azsa kanama o kadar çok olacaktır.

Kızlık Zarı Kanı Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanaması zarın tipine göre hiç olmayabilir de (esnekse) , 1-2 damla da olabilir veya 3-4 gün süren ped kullanmayı gerektirecek kadar çok da olabilir.

Bekaret bozulduğunda olan kanama genelde açık pembe renkli olabilir. Ama bazen koyu kırmızı veya kahverengi kanama da olabilir ve bu kanama en fazla 4-5 gün sürer. Eğer çok yoğun kanama varsa veya 1 haftadan uzun sürdüyse vajinada yırtık olma riskini ekarte etmek için mutlaka kadın doğum doktoruna muayene olmak gerekir.

Kızlık Zarı Kendi Kendine Düzelir mi?

Bekaret zarı herhangi bir sebeple zarar gördüyse kendi kendine iyileşebilir. Ancak burada önemli olan nokta himenin zedelenme derecesidir. Eğer hafif zedelenme varsa yırtık kendi kendine düzelir. Ancak kızlık zarındaki derin yırtığın kendi kendine düzelme ihtimali yoktur.

banner kizlik zari 2

Kızlık Zarı Muayenesi ve Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi bazı sosyolojik, hukuki ve tıbbi nedenlerle gerekli olabilir (10,11). Kızlık zarı muayenesi kızlık zarı türünün ve zedelenmenin belirlenmesi amacıyla yapılır.

Kızlık zarı muayenesi sadece gözle yapılan bir muayenedir, hiçbir alet kullanılmaz. Bilinenin aksine normalde kızlık zarı dışardan bakınca görünmez. O yüzden kızlık zarı muayenesinde ancak iç dudaklar aralanarak himen muayene edilebilir. Kızlık zarı (hymen) muayenesi litotomi pozisyonunda jinekolojik masada iç dudaklar yavaşça kenarlara itilerek yapılan ağrısız bir muayene çeşididir. Ultrasonla ile bekaretin bozulup bozulmadığı veya zar zedelenme şekli belli olmaz.

Bir genç kız kendi kendine kızlık zarını görebilir. Uygun pozisyon verildikten sonra ayna ile kızlık zarını görebilir. Ancak himenin yapısı ve sağlam olup olmadığını anlayamaz. Bu nedenle bekaret kontrolü için en sağlıklı olan doktora muayene olmaktır.

Çoğu zaman hastalarımız yoğun bir endişe ve kaygı ile bekaret kontrolüne (kızlık testi) gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç bayan bekareti ile ilgili kesin emin olmak ister. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı asla zarar görmez. Kızlık testi sonucu hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek anlatılır.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız veya zedelenmeniz var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası, başka sporlar sonrası ya da aşırı mastürbasyon sonrası kızlık zarında yırtık veya zedelenme ile hastalarımız başvurabiliyor.

Kliniğimizde yapılan kızlık zarı muayenesi ile hastalarımız kızlık zarı ile kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yaptırabiliyorlar ve sonraki ilk ilişkisinde kanama olup olmayacağından tam emin olabiliyorlar.

Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Testi Ne Amaçla Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi bir kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan halk arasında bekaret kontrolü veya kızlık testi olarak da bilinen özel bir jinekolojik değerlendirmedir.

Tarafımıza yalnız başına veya çift olarak kızlık zarı muayenesi amacıyla başvuran kişilerin öyküleri alınıp hymen muayenesini hangi amaçla istedikleri sorulduğunda değişik cevaplar alınmıştır. Bunlardan en sık olanları:

 • Arkadaşımla ilişkiye girdim, tam bir şey anlamadım, bir şey olup olmadığı konusunda kesin bilgi almak istiyorum.
 • İlk gece (gerdek gecesi) sonrasında kanama gelmedi, durumu merak ediyoruz. Maalesef ülkemizde halen ilk gecede “çarşaf gösterme adeti” yaygın olarak uygulanmaya devam etmektedir.
 • Mastürbasyon hafif kanamam oldu, acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim?
 • Küçükken, yıllar önce bir taciz yaşadım, hala içimdeki tereddüdü aşamadım, artık emin olmak istiyorum.
 • Sandalyeden (veya yüksek bir yerden) düşerek apış aramı çarptım, hafif kanamam oldu, kontrol olmak istiyorum.
 • Kız arkadaşımla (veya eşimle) ilk cinsel deneyimimizi yaşadık ama hiç kanaması olmadı, merak ettik, kontrol olup bilgi sahibi olmak istiyoruz..
 • (Küçük bebek için) Çocuk uzmanımız kızımızın kızlık zarının kapalı olabileceğinden şüphelenip bir jinekoloğun görmesini istedi. (Ebeveynler)
 • Adli vakalarda açılan davalar (Kişinin zorla veya istemli bir şekilde ilişkiye girip girmediğinin anlaşılması amacıyla)
 • Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) durumlarında anatomik-patolojik bir durumun olup olmadığını görmek maksatlarıyla kızlık zarı muayeneleri yapılabilmektedir.

Bekaret Bozulmadan Gebelik Olur mu?

Nadir de olsa tam ilişkiye girmeden yani kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir. Sürtünme sonucu vajina ve çevresine erkek boşalırsa, hareketli olan spermler kızlık zarındaki açıklıktan girerek, rahime doğru ilerleyerek yumurtayı dölleyebilir ve hamilelik olabilir.

Bu nedenle bakire bir genç kız cinsel olarak aktifse ve adeti geciktiyse mutlaka kanda gebelik testi ile gebe olup olmadığını kontrol etmelidir.

Kızlık Zarı Dikimi ve Tamiri Nedir?

Her hangi bir nedenle kızlığını kaybetmiş bir genç kız psikolojik olarak ciddi travma yaşayabilmektedir. Genç kızın namusunu temizlemesi ve ileride bir yuva kurabilmesi için kızlık zarını diktirmeye ihtiyacı vardır.

Unutmamak gerekir ki bekaretini kaybetmiş kızların bir kısmı da kendi öz iradeleri dışında cinsel taciz, tecavüz veya düşme gibi kazalardan sonra da kızlıklarını kaybedebilmektedir. Bu kızlar bakire olmadıklarından ötürü evlenmeyi asla düşünememekte, hatta sağlıklı flört arkadaşlıkları kurmaktan bile çekinmektedir.

Bu şekilde talihsiz cinsel deneyim yaşamış olan bir çok genç kız son çare olarak kızlık zarı onarımı yapan jinekolog muayenehanelerine başvurmak zorunda kalabilmekte ve kızlık zarı diktirme yani “bekaret tamiri” yaptırmaktadır.

Bu işlem avrupa gibi sosyokültürel toplumlarda yoktur. Hatta o bölgelerdeki doktorlar kızlık zarı dikiminin neden yapıldığını anlayamazlar.

Kızlık zarı dikimi halk arasında ve tıpta bir çok şekilde adlandırılmaktadır. Bunların başlıcaları;

 • Kızlık zarı onarımı
 • Zar diktirmek
 • Kızlık zarı tamiri
 • Kızlık zarı onarımı
 • Himenoplasti ameliyatı (hymenoplasty)
 • Kızlık zarı dikimi genellikle genital estetik ankara uygulamalar arasında da tercih edilebilmektedir.

banner kizlik zari

Bekaret Tamirinde Kızlık Zarı Dikme

Kızlık zarı tamirinde amaç yırtılmış olan himen ve vajina kenarlarını kesip, karşılıklı dikerek kızlık zarını tekrar eski haline getirmek ve cinsel ilişki ile kanama olmasını sağlamaktır (12). Bunun için farklı yöntemler vardır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi yöntemlerinden (himenoplasti) hangisinin yapılacağına hasta muayenesi ve öyküsüne göre karar verilir (13,14). Muayenede kızlık zarının çeşidi ve zedelenme derecesi belirlenir, öyküde ise ne zaman ilişki olacağı sorgulanır. Tüm bu faktörler belirlendikten sonra hangi yöntemin yapılacağına karar verilir.

Himenoplasti yöntemleri:

 1. Kalıcı kızlık zarı dikimi
 2. Geçici kızlık zarı dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 20 dakika sürmektedir. İşlem lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılır. Kalıcı kızlık tamirinde amaç zedelenmiş olan himen kenarlarını kesip, tekrar eski haline gelecek şekilde karşılıklı getirmektir.

Flep Yöntemi ile Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kalıcı bekaret onarımı için en iyi yöntem flep yöntemidir. Flep yönteminde vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yani doku kaydırarak ilk cinsel ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde ilk ilişkide kanama gelmesi sağlanabilir.

Bu tür ameliyatlara da “kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi veya “flep operasyonu” adı verilmektedir. Uygun vakalarda uzun süreli kalıcı olma özelliği (uzun vadeli) vardır. Eğer vajinada genişleme varsa himenoplastiye vajina daraltma da eklenir.

Kalıcı kızlık zarı onarımında kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Yani dikim sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Kalıcı kızlık zarı tamiri sonrası hasta hemen uyanır ve normal hayatına dönebilir. Hastanede yatmasına gerek yoktur.

Flep yöntemi sonrası o bölgenin kuru ve temiz kalması çok önemlidir. Yazılan ilaçların da hasta tarafından düzenli kullanılması gerekir. Ayrıca 1 hafta spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına baskı uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmak gerekir. Bu kurallara uyulduğu taktirde kalıcı kızlık zarı tamiri, flep yöntemi ile %90-95 kesin sonuç verir.

Mikrocerrahi ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Mikrocerrahi ile kalıcı tamirde amaç kızlık zarının yırtılan kenarlarının kesilerek tekrar bir araya getirilmesidir. Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikiminin başarılı olması için cerrahın bu konuda tecrübeli olması ve kızlık zarının çok zarar görmemiş olması gerekir.

Aşırı zarar görmüş kızlık zarında kanlanma bozulacağı için, mikrocerrahi doğru teknikle yapılsa bile iyileşme düzgün olmayacak ve dikişler tutmayacaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminden Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra en az 2 ay ilişki olmaması gerekir. 2 aydan önce yara yeri tam iyileşmemiş olacağı ve dikişler tam erimemiş olacağı için etkisi 2 aydan önce olmaz. 2 aydan sonra kalıcı kızlık zarı dikimi için süre sınırı yoktur. Hasta 10 yıl sonra bile ilişkiye girse kanama olacaktır.

Dikimden 2 ay sonrası hasta kontrole çağrılır. Eğer dikişler tuttuysa hasta istediği zaman (ister hemen isterse yıllar sonra) ilişkiye girebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süresi

Kalıcı bekaret onarımı sonrası hasta hemen normal hayatına dönebilir. İyileşme sürecinin ilk 2-3 günü alt tarafta hafif ağrı yanma hissedebilir ama bu ağrı günlük hayatını etkilemez. Bundan sonraki günlerde iyileşme devam eder ama hasta bunu hissetmez. Toplamda 1 hafta 10 günde iyileşme süresi tamamlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Garantili mi?

Kalıcı kızlık zarı %95 garantilidir. Dikişlerin tutması doğru cerrahi tekniğe bağlı olmakla beraber hastanın doku yapısına ve o bölgeye nasıl baktığı ile de ilişkilidir. Doğru teknik yapılsa bile enfeksiyon gelişirse veya o bölge ıslak kalırsa iyileşme kötü olabilir ve dikişler tutmayabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Tutmayanlar Ne Yapmalı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi %5 tutmayabilir. Dikişlerin tutup tutmadığı kontrolde belli olur. Eğer dikim tutmadıysa ya tekrar kalıcı onarım yapılır, ya da evlenmeden hemen önce geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Bu şekilde %100 kanama sağlanmış olur.

Kızlık Zarı Dikildiği Belli Olur mu?

Kızlık zarının dikildiğini partneriniz anlayamaz ama kadın doğumcu anlayabilir. Eğer doku iyileşmesi çok iyi olduysa dikim yapıldığı belli olmaz, hatta bazen kadın doğumcu bile dikim yapıldığını anlayamaz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı tamiri kalıcı tamire göre daha kolay bir ameliyattır. Geçici kızlık zarı dikiminde sadece himen yani vajina girişi daraltılır. Geçici kızlık zarı dikiminde kullanılan ipler saç teli kadar ince iplerdir. Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan ve 5 dakika süren bir işlemdir. İşlemden sonra ağrı, sancı hissedilmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir.

Geçici Kızlık Zarı Kesin Kanar mı?

Geçici kızlık dikimi uygun teknik ve doğru kişiler tarafından yapıldığında garantili bir yöntemdir ve %100 kesin sonuç verir. Şu ana kadar geçici dikim ile kanamayan hasta olmamıştır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Hayır anlaşılmaz. Çünkü geçici kızlık zarı dikiminde kullanılan ipler çok çok incedir. Gözle görmek çok zordur. Bu nedenle geçici kızlık zarı dikimini karşı tarafın anlama ihtimali yok denecek kadar azdır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalı?

Geçici kızlık zarı dikimi cinsel birleşmeden en az 1 en fazla 7 gün önce yapılmalıdır. Çünkü 1 hafta 10 gün sonra dikiş erir ve vajina girişini daraltma etkisi ortadan kalkar. Buna bağlı olarak da cinsel ilişkide kanama olmayabilir. Bu nedenle ilişkiden önceki 1 hafta içinde geçici kızlık zarı dikimi yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Evlenmeden Ne Kadar Süre Önce Yapılır?

Düğüne 2 aydan daha kısa süre varsa geçici kızlık zarı dikimi, 2 aydan daha çok süre varsa kalıcı kızlık zarı tamiri yapılabilir. Bu nedenle dikim öncesi evlenme tarihini netleştirmeniz gerekir. Eğer geçici bekaret dikimi yapılacaksa ilişkiden önceki 1 hafta içinde işlemi yaptırmanız gerekir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılacaksa ilişkiden en az 2 ay önce, adet bitimi yapılmalıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi adetin herhangi bir döneminde yapılabilir. Ancak kalıcı kızlık zarı dikimi için hemen adet bitiminde işlem yapılır. Çünkü; kalıcı kızlık zarı dikimini takiben hasta adet görürse, ameliyat bölgesi ıslak kalacağı için enfeksiyona yatkınlık oluşabilmektedir. Bu da yara iyileşmesini bozabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Başarı Oranı Nedir? Garanti mi?

Kızlık zarı dikimi başarısı ve garantili olması için en önemli faktör doğru cerrahi tekniktir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi cerrahi teknik açıdan en başarılı yöntemdir, kesin kanama olur. Çünkü flep yönteminde bölgenin kanlanması ve beslenmesi bozulmamakta, dolayısıyla yara yerinde açılma, dikişlerin tutmaması gibi komplikasyonların görülme riski çok çok azalmaktadır.

 • Ankara kalıcı kızlık zarı dikiminde biz de kliniğimizde en garantili yöntem olan flep yöntemi ve mikrocerrahi yöntem ile kızlık zarı dikimini tercih etmekteyiz.

Kızlık zarı dikimi başarısını etkileyen önemli bir diğer faktör ise yara yerinin enfeksiyon kapmamasıdır. Dikim sonrası enfeksiyon gelişmesi durumunda dikişler açılabilir ve istenen vajinal darlık sağlanamayabilir. Enfeksiyondan korunmak için yara yerinin kuru ve temiz tutulması, düzenli pansuman yapılması ve verilen antibiyotiğin kullanılması çok önemlidir. Bu iki faktöre dikkat edildiğinde kalıcı kızlık zarı dikimi başarılı ve garantili bir yöntemdir.

Kızlık Zarı Dikimi Kalıcı Olur mu?

Doğru teknikle yapıldıysa ve enfeksiyon gelişmediyse kızlık zarı dikimi kalıcıdır. Kızlık zarı dikiminin tutup tutmadığı operasyondan 1,5 ay sonraki kontrolde belli olur. Eğer dikişler doğru kaynadıysa, açılmadıysa kızlık zarı dikimi kalıcı olur.

Kızlık Zarı Dikme İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikimi sonrası aşağıdaki noktalara hastaların dikkat etmesi gerekir.

 • Kızlık zarı dikimi sonrası ertesi gün banyo yapılabilir
 • Dikim sonrası bir hafta ayakta duş alınması
 • Himenoplasti sonrası 2 hafta havuza, denize girilmemesi
 • Ortak kullanım tuvaletlerine mümkün olduğu kadar gidilmemesi
 • Kızlık zarı dikimi sonrası 1 hafta dar pantolon giyilmemesi ve pamuklu iç çamaşırı tercih edilmesi
 • Kızlık tamiri sonrası 1 hafta ağır spor, aşırı bacak açma, o bölgeye olan basıncı artıracak aktivitelerden uzak durulması (kabız kalınmaması, ağırlık kaldırılmaması gerekir)
 • Kızlık zarı dikimi sonrası reçete edilen doku dezenfektanı, kremler ve antibiyotiğin düzenli olarak kullanılması
 • Kızlık zarı diktirme sonrası ağrı kesici ihtiyacı genelde olmamakta, işlem sonrası aynı gün bir kaç saat içerisinde normal rutin hayatınıza dönüş mümkün olmaktadır.

Kızlık zar dikimi başarısı ancak; doğru cerrahi teknik, steril koşullarda yapılan operasyon, operasyon sonrası temiz yara bakımı ile garantilidir. Bu nedenle bu hassas konuda yara yeri bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız, zar dikimi operasyonundan sonra bilgilendirilmeniz önemlidir.

Kızlık Zarı Tamiri Hangi Doktor Tarafından Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikilmesi operasyonu bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Ancak her kadın doğum uzmanının bu konuda tecrübesi yoktur, çünkü kızlık zarı tamiri kadın doğum eğitiminin bir parçası değildir. Doktorun kendi çabası, ilgisi ve pratiğiyle oluşan bir tecrübedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara’da Nerelerde Yapılır?

Kızlık zarı dikimi Ankara’da hastanelerde yapılmaz. Çünkü sağlık bakanlığının tanımladığı işlemler listesinde himenoplasti yer almaz. Ayrıca hasta kızlığını diktirdiğinin resmi kayıtlara geçmesini istemez.

Bu nedenle Ankara’da kızlık zarı dikimi özel klinikler veya muayenehanelerde yapılmaktadır. Özel kliniklerde hasta mahremiyeti nedeniyle kızlık zarı dikimi kayıtlara geçmez, hasta bilgileri gizli tutulur. Bu konuda hastaların endişe etmesine gerek yoktur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi ile ilgili kadınlar kulübü gibi yorum sitelerinde ve dijital ortamda en çok merak edilen konulardan biri de kızlık zarı dikim fiyatlarıdır.

Kızlık zarı dikim ücreti, kızlık zarının yapısına, yırtık şekline ve uygulanacak olan ameliyat yöntemine göre değişir. Uygulanacak olan anestezi yöntemi de dikim fiyatlarını etkiler.

Genel anestezi (sedasyon) ile dikim fiyatı, lokal anesteziye göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Çünkü lokal anestezi kadın doğum doktoru tarafından uygulanırken, genel anestezi anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Bu da maliyeti artırarak ortalama himenoplasti fiyatlarını artırır.

Bu değişkenlerden dolayı ücretler değişkendir ama ortalama kızlık zarı dikim fiyat aralığı 3000-10000 TL arasında değişir. Net fiyat bilgisi için işlemi yapacak doktorla görüşmeniz gerekir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Ankara kızlık zarı dikimi operasyonlarından önce kliniğimizde biz öncelikle kızlık zarı muayenesini yapmaktayız. Kızlık zarı muayenesinin amacı kızlık zarı türünün belirlenmesi ve kızlık zarı dikimi operasyonunda hangi yöntemin seçileceğine karar verilmesidir. Daha sonrasında kızlık zarı dikiminin hangi anestezi yöntemi ile yapılacağına hasta ile beraber karar verilir.

Kızlık zarı muayenesinin ardından kızlık zarı onarımı yapılacak yöntem ve anestezi şekline karar verildikten sonra işlem için bir tarih planlanır.

Biz Ankara kızlık zarı dikimi için flep yöntemi ve mikrocerrahi yöntemini birlikte uygulamayı tercih ediyoruz. Eğer vajina daraltma gerekiyorsa da mutlaka dikime vajina daraltmayı da ekliyoruz. Böylelikle kızlık zarı dikiminden kesin sonuç alma ve kanama garantisi elde ediyoruz.

Anestezi olarak da; kalıcı dikimde sedasyon+ lokal anesteziyi tercih ediyoruz. Bu sayede hastanın konforunu artırmış oluyoruz. Geçici kızlık zarı dikimi çok kısa sürdüğü için çoğunlukla lokal anestezi ile işlemi tamamlıyoruz.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara kızlık zarı dikim fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konu ile İlgili Diğer Sorular

Evde kendi kendine kızlık muayenesi yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ayna yardımı ile iç dudaklar yanlara çekilirse kızlık zarı gözle görülebilecek kadar dışarıya yakındır. Ama tabiki sadece zarı görmek yetmez. Zarın yapısı ve yırtılma olup olmadığı sadece tecrübeli hekim tarafından anlaşılabilir.

Bekaret testi için hangi doktora gidilir?

Bekaret testi için kadın doğum uzmanına gitmek gerekir.

Adetli iken bekaret testi yapılır mı?

Evet yapılabilir. Adet kanı kızlık muayenesini biraz zorlaştırsa da, o bölge temizlendikten sonra kızlık testi adetli iken de yapılabilir.

Kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi? Sicile işler mi?

Kızlık zarı muayenesi devlet hastanelerinde kayıtlara geçer, ama bu muayenenin sicile işlenmesi gibi bir uygulama olmadığı için sicile geçmez. Ama özel muayenehanelerde yapılan kızlık testi kayıtlara geçmez.

Kızlık ilişki dışında başka yolla bozulabilir mi?

Evet bozulabilir. İlişki dışında aşırı mastürbasyon, düşme ve ya sert bir cismin çarpması sonucu da kızlık bozulabilir.

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu, yırtıldığı anlaşılabilir mi?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu eğer üstünden 15 günden fazla süre geçmediyse anlaşılabilir. Ama ilişkinin üstünden 15 günden fazla zaman geçtiyse kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılmaz. Çünkü zedelenen yer 15 günde iyileşir. Bu durumda kızlık zarı 20 gün önce mi bozuldu, 5 yıl önce mi bozuldu belli olmaz.

Ikınma, ata binme, jimnastik, bale ile kızlık zarı bozulur mu?

Vajinaya sert bir cisim girmediği sürece ıkınma, ata binme, bisiklete binme ile kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması en fazla 4-5 gün sürer. Daha uzun sürüyorsa mutlaka kadın doğum doktoruna muayene olmanız gerekir. Çünkü bazen ilk ilişkide kızlık zarı dışında vajinada da derin yırtıklar oluşabilir. Vajina yırtığını ekarte etmek için anormal kanamalarda muayene olmakta fayda vardır. Detay için

Kızlık zarı bozulduktan sonra havuza, denize girmek sakıncalı mıdır?

Kızlık zarı bozulduktan sonra enfeksiyon olmaması için ilk 15 gün havuza, denize vs. girmemek gerekir.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ve kürtaj yapılabilir mi?

Bakire bir kızda kızlık zarı bozulmadan kadın doğum muayenesi yapılabilir. Kürtajda normal şartlarda kullanılan aletler kızlık zarına zarar verebilir. Ama bakirelerde en küçük aletler kullanılarak ve tüm dokuların gevşemesi için genel anestezi uygulayarak kızlık zarına %90 zarar vermeden kürtaj yapılabilir.

Bekaret raporunu kim verir?

Bekaret raporu adli kurumlar tarafından istenmediği sürece verilmez. Adli kurumlar tarafından istenen bekaret raporu ise sadece belli devlet hastanelerinden verilir. Bunun dışında yapılan bekaret kontrolünde hastaya sadece sözel bilgi verilir, bekaret raporu verilmez.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi olarak da bilinen Flep yönteminde belli bir süre yoktur. Dikimden yıllar sonra bile ilişkiye girildiğinde kanama olur. Flep yöntemi ile kızlık zarı onarımında eğer gerek varsa vajina daraltma da aynı seansta yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi yaptıranlar ne zaman ilişkiye girebilir?

Geçici kızlık zarı dikiminde, operasyondan 1-7 gün içinde ilişkiye girilmelidir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise böyle bir süre yoktur. Himenoplastiden 10 yıl sonra bile ilişkiye girildiğinde kanama olacaktır.

Kızlık zarı ne zaman ameliyatla çıkarılmalıdır?

İmperfore hymen denilen kızlık zarının tamamen kapalı olması durumunda kızlık zarı ameliyatla çıkarılır. Vajinismus hastalarında da eğer gerekiyorsa kızlık zarı ameliyatla çıkarılabilir.

Kızlık zarı düğünden kaç gün önce dikilir?

Geçici kızlık zarı düğünden 1 hafta önce dikilir. Kalıcı kızlık zarı ise düğünden 2-3 ay önce dikilir.

Kızlık Zarında Birden Fazla Kez Onarım Mümkün mü?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sayesinde kızlık zarı birden fazla onarılabilir. Hatta defalarca dahi kızlık zarı tamir edilebilir, yeniden kızlık zarı yapılabilir. Ancak işlem sayısı arttıkça operasyonun zorluğu ve komplikasyonları artmaktadır. En önemli komplikasyon ise tekrar tekrar kızlık zarı dikildiğinde kötü yara iyileşme riskinin artmasıdır. Bu durum, kalıcı kızlık zarı dikimi için geçerlidir.

“Esnek” Yapıda Olan Kişilerde de Kızlık Zarı Dikilmesi İşlemi yapılabilir mi?

Evet. Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir.

Kızlık zarı dikimi için yaş sınırı var mı?

18 yaşını geçmiş her genç kız kendi isteği ile kızlık zarını diktirebilir. 18 yaş altında ise ailesinin onayı ile kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer mi?

Hayır, kızlık zarı dikiminde hasta bilgileri gizli tutulur, 3. şahıslarla paylaşılmaz ve dikim işlemi kayıtlara geçmez.

Kesin çözüm mü?

Evet, kızlık zarı dikimi kesin çözümdür. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile %90-95 garanti ile kanama olur. Geçici kızlık zarı dikiminde ise %100 garanti ile kanama olur.

Dikişlerin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır?

Kalıcı kızlık zarı dikiminden 1,5 ay sonra doktorunuz dikişlerin tutup tutmadığını anlamak için sizi kontrole çağıracaktır. Bu kontrolde dikişlerin tutup tutmadığı, ilk gecede kesin kanama olup olmayacağı belli olur. Eğer dikişler tutmadıysa ya tekrar kalıcı onarım yapılır, ya da düğünden 1 hafta önce sizi çağırarak geçici kızlık zarı dikimi yapılmasını önerir.

Referanslar (Kaynakça)

 • Leonhard Schmitz, ” HYMEN.” Yunan ve Roma biyografisi ve mitolojisi sözlüğü , William Smith, editör. (11.57).
 • Schuster S. Hymen restoration: “my” discomfort, “their” culture, and Women’s missing voice. J Clin Ethics. 2015;26(2):162–165. [PubMed] [Google Scholar]
 • Hobday AJ, Haury L, Dayton PK. Function of the human hymen. Med Hypotheses. 1997;49(2):171–173. [PubMed] [Google Scholar]
 • What’s the Purpose of the Human Hymen? | DiscoverMagazine.com. (n.d.). Retrieved February 18, 2019
 • Berenson AB, Chacko MR, Wiemann CM, Mishaw CO, Friedrich WN, Grady JJ. Use of hymenal measurements in the diagnosis of previous penetration. 2002;109(2):228–235.
 • Heger AH, Ticson L, Guerra L, Lister J, Zaragoza T, McConnell G, Morahan M. Appearance of the genitalia in girls selected for nonabuse: review of hymenal morphology and nonspecific findings. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2002;15(1):27–35.[PubMed] [Google Scholar]
 • Jacobs AM, Alderman EM. Gynecologic examination of the Prepubertal girl. Pediatr Rev. 2014;35(3):97–105. [PubMed] [Google Scholar]
 • Berenson A, Heger A, Andrews S. Appearance of the hymen in newborns. Pediatrics. 1991;87(4):458–465. [PubMed] [Google Scholar]
 • Imperforate Hymen: Background, Problem, Epidemiology. (2017).
 • World Health Organization. Interagency statement calls for the elimination of “virginity-testing”. October 18, 2018. Retrieved February 20, 2109. https://www.who.int/reproductivehealth/virginity-testing-elimination/en/.
 • Isis Yazidi sex slaves subjected to traumatic “virginity tests” after escaping | The Independent. (n.d.). Retrieved July 5, 2017
 • Longmans A, Verhoeff A (1998) Who wants the procedure and why? BMJ 316:459–460
 • Sara Paterson-Brown (1998) Commentary: Education about the hymen is needed. BMJ 316:461
 • Ou MC, Lin CC, Ou D (2008) A cercelage method for hymenoplasty. Taiwan J Obstetric Gynecol 47(3):355–356
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu