Genital Siğil Tedavisi Ankara

hpv genital sigil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulaşıcılığı en yüksek olan ve en sık görülen enfeksiyon Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonudur (1). Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar yazımızı mutlaka okumalısınız.

Çoğunlukla HPV belirti vermez, bu nedenle de tanı konamaz. HPV belirti verdiğinde, ki en sık HPV belirtisi genital siğildir, HPV testi ile teşhis konur veya jinekolojik muayene sırasında siğil saptanır (2). Halk arasında bacak arası siğil de denilen HPV enfeksiyonunun toplumda görülme sıklığı ortalama %1’dir. HPV’nin hem kadında hem de erkekte görülebileceği unutulmamalıdır.

HPV virüsünün 200’den fazla tipi vardır. Bu tiplerin büyük çoğunluğu kadında ve erkekte genital siğile (kondilom) yol açar demiştik. Ancak 30’a yakın tipi ise ne yazık ki, kadında ve erkekte vücudun farklı bölgelerinde kansere yol açabilir.

Bu kadar tehlikeli virüsün neyse ki aşısı var. HPV aşısı ile genital siğil ve kanser engellenebilir. Bu nedenle HPV tanı ve tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde büyük önem arz eder.

HPV nedir? Nasıl bulaşır? HPV belirtileri nelerdir? Genital siğil tedavisi nasıl yapılır? HPV neden olur? Kansere yol açar mı? Siğilden korunma yöntemleri nelerdir?” gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

HPV Nedir?

HPV, Human Papilloma Virüs ailesinden olan bir DNA virüsüdür. Yaklaşık 200 HPV çeşidi vardır. HPV, yüksek riskli tipler ve düşük riskli tipler olmak üzere ikiye ayrılır.

Toplumun %60’ı hayatlarının bir döneminde mutlaka HPV ile karşılaşırlar ve farkında olmadan virüsü taşırlar. Tek bir cilt teması ile HPV %70 partnere bulaşır. Bu nedenle HPV görülme sıklığı tahmin edilenden daha yüksektir, çünkü virüsü taşıyan ama haberi olmayan kadın ya da erkekler eşlerine HPV virüsünü bulaştıracaklardır.

banner sigil

HPV (Genital Siğil) Nasıl Bulaşır?

HPV birçok şekilde bulaşabilir. En sık görülen ve en çok bilinen bulaşma yolu cinsel ilişkidir (2-3). Cinsel ilişki dışında cilt teması ile de HPV bulaşabilir.

Yani tam vajinal ilişki olmadan sürtünme ile de HPV bulaşabilir. Dolayısıyla kondom kullanımı ne yazık ki bulaşmayı %100 engellemez.

Vajinal seks dışında oral seks ve anal seks ile de HPV bulaşabileceği unutulmamalıdır. Cinsel ilişki dışında virüs taşıyan yüzeylere (havlu, tuvalet, kişisel eşyalar, havuz, hamam vs) cildin teması ile de HPV bulaşabilir.

Genital HPV enfeksiyonu olan kişiler enfeksiyonu %70 eşlerine bulaştırabilirler. Yani tek bir ilişkiyle İnsan papilloma virüsünün (HPV) karşı tarafa bulaşma riski %70’dir. Bu oran HIV, Hepatit B, C enfeksiyonlarında çok çok daha düşüktür. HPV için “bulaşıcılığı en yüksek cinsel yolla bulaşan hastalıktır” diyebiliriz.

Bulaştıktan aylar veya yıllar sonra da genital siğile neden olabilir. Virüsün bulaşması ile genital siğilin ortaya çıkması arasındaki süre ortalama 3 aydır. Ama bu süre haftalar veya yıllar sonra da olabilir. Bu nedenler HPV virüsü ile ilk karşılaşılan günü tam olarak tespit etmek mümkün değildir.

banner sigil 2

HPV Bulaştıktan Sonra Ne Olur?

HPV enfeksiyonlarının %70-90’ı geçicidir. Sıklıkla belirti vermeden 6-12 ay içinde kendiliğinden vücuttan temizlenir. Virüsün vücuttan temizlenmesinde en önemli faktör hastanın bağışıklık sisteminin ne kadar kuvvetli olduğudur. Bağışıklık sistemini etkileyen genetik faktörler dışında beslenme, uyku düzeni, stres vs de virüsün nasıl davranacağını belirleyecektir.

HPV enfeksiyonunun seyri için yaş da çok önemlidir. HPV enfeksiyonu en çok 25 yaş civarında ve 60 yaş civarında görülür. Çünkü bu yaşlarda vücudun bağışıklık sistemi zayıflar. Sonuç olarak HPV enfeksiyonlarının %70-90’ı kendiliğinden geçer, %10’da virüs vücuttan atılamaz ama genital siğile de neden olmaz. HPV, hastaların sadece %1’de rahim ağzı kanserine yol açar.

HPV Virüsünün Riskleri Nelerdir?

 • Vajinal siğillere (kondilom) yol açabilir
 • Kadında rahim ağzı kanseri, anal kanser, vulva kanseri, vajina kanseri gibi genital bölge kanserlerine veya orofarinks kanserine yol açabilir.
 • Erkekte penis kanseri, anal kanser, orofarinks (ağız-boğaz) kanserine ve akciğer kanserine yol açabilir.

banner sigil

HPV Belirtileri Nelerdir?

Bulaştıktan sonra hastaların %90’ında hiçbir belirti vermeden kendiliğinden vücuttan temizlenir. Ancak kalan %10 hastada genital siğil (kondilom) veya kansere yol açabilir. “HPV pozitif ama siğil yok” şeklinde ifade veren hasta sayısı da oldukça fazladır.

Kadınlarda oldukça sık görülen rahim ağzı kanserinin %99’undan HPV sorumludur. Ancak bu virüsün tüm tipleri kansere neden olmaz.

Yüksek riskli olarak kabul edilen HPV 16, 18, 31, 33 ve 35 rahim ağzı ve vücudun diğer bölgelerinde kansere yol açabilir. Yaklaşık 30 çeşit yüksek riskli HPV çeşidi vardır.

HPV hemen kansere yol açmaz. Önce hücresel boyutta mikro değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler başladıktan ortalama 20-25 yıl sonra rahim ağzı kanseri gelişir.

Kanser ortaya çıkmadan meydana gelen hücresel mikro değişiklikler smear testinde kolayca tespit edilebilir. Anormal hücreler smear testinde görülür. Bu nedenle kadınlarda smear testi kontrolü büyük önem arz eder.

Düşük riskli HPV tipleri ( 6, 11, 40 vs.) kansere yol açmaz, daha çok genital bölgede (vajinal, vulva, anal) siğile diğer adıyla kondiloma yol açar. HPV tanısı HPV testi ile konur.

banner sigil 2

Genital Siğil Nedir?

Human papilloma virüsünün genital bölgeyi tutması sonucu genital siğil ortaya çıkar. Latince genital siğile “kondiloma akuminata” ya da “kondilom” denir. Genital siğil toplumun %1’inde görülür.

Genital siğil vulva, vajina, anal bölge, ağız gibi cinsel temasın olduğu sıcak ve nemli bölgelerde daha sık görülür. Genital siğile en sık neden olan virüs çeşidi HPV 6 ve HPV 11’dir.

Genital Siğil Belirtileri

 • HPV enfeksiyonu bulaşan hastaların çoğunluğunda enfeksiyon belirti vermeden kendi kendine vücuttan temizlenir. Eğer virüs vücuttan temizlenemezse çoğunlukla hiç belirti vermez ama taşıyıcılık yani bulaştırıcılık devam eder. Bu nedenle HPV belirtisinin olmaması vücutta HPV virüsünün olmadığı anlamına gelmez. Diğer bir söylemle hastalar “HPV pozitif ama siğil yok” şikâyeti ile gelebilir.
 • İlk bulaşmadan haftalar sonra ya da yıllar sonra HPV belirtileri yani genital siğil ortaya çıkar. O yüzden HPV enfeksiyonunun tam olarak ne zaman bulaştığını öngörmek zordur. Ama çoğunlukla HPV bulaştıktan 2-3 ay sonra belirtiler ortaya çıkar.
 • Daha önce de belirttiğim gibi hangi HPV virüs tipinin bulaşmış olmasına bağlı olarak virüs ya genital siğile ya da smear testinde anormalliğe yol açarak belirti verir.
 • Düşük riskli tipler genital siğile yol açar. Genital siğil kadında vulvada, vajinada, anal bölgede, erkekte ise peniste ve anal bölgede olabilir.

Genital siğil; alt tarafta kırmızı, kahverengi veya ten renginde cilt yüzeyinde kabarıklıklar şeklinde belirti verir. Bu kabarıklıklar tek tek birkaç tane küçük olabileceği gibi, giderek büyüyerek karnabahar şeklinde de görünebilir.

Siğiller birbiriyle birleşip genital bölgeyi tümüyle de sarabilir. Kondilomlu hastaların %30’unda ise siğil kendiliğinden kaybolabilir.

Çok nemli bölgelerde beyaz renkli genital siğil çeşitleri de görülebilir. Nasır gibi düz genital siğil çeşitleri de vardır. Kondilomlar genellikle ağrı, kaşıntı gibi belirtilere neden olmazlar. Bazı hastalarda ise siğil başlangıcında alt bölgede rahatsızlık hissi, hafif kaşıntı ve kanama görülebilir.

banner sigil 2

Kansere yol açan yüksek riskli HPV tipleri ise smear testinde bozukluk şeklinde belirti verir. Tabi ki bunu tespit etmenin de tek yolu düzenli jinekolojik muayene, smear testi ve HPV testi yaptırmaktır. Bu şekilde rahim ağzı kanseri için erken teşhis ve tedavi sağlanır.

Genital Siğil Kansere Yol Açar mı?

Genital siğile neden olanlar düşük riskli insan papilloma virüs tipleridir (en sık HPV 6, 11) ve bu tipler kansere yol açmaz. 200 HPV tipi arasında yaklaşık 30 çeşit yüksek riskli tip vardır (en sık HPV 16, 18) ve bunlar vücudun çeşitli bölgelerinde zamanla kanser gelişimine neden olur (4-5).

Yüksek riskli virüs tipleri genital siğile neden olmadan yani belirti vermeden kanser gelişimini başlatabilir. O yüzden genital siğil tedavisinde biz mutlaka smear testi ile takip yapıyoruz. Çünkü, düşük ve yüksek riskli HPV tipleri aynı anda bir arada vücutta bulunabilir.

Diyelim ki hastanın kondilomu var ve biliyoruz ki kondilomun sebebi düşük riskli HPV tipleri. Ama düşük riskli HPV’nin yanında yüksek riskli HPV de bulunabilir. Biz smear testi yapmazsak kanseri ya da kanser başlangıcını gözden kaçırabiliriz. Bu nedenle siğili olan bir kadında mutlaka smear ile takip yapmak gerekir.

HPV hem kadında hem de erkekte kansere yol açsa da kadınlar erkeklere göre daha çok risk altındadır. Enfeksiyonun kansere ilerlemesi ise ortalama 10-20 yıllık bir süreç gerektirir.

Ankara Genital Siğil Tedavisi

HPV enfeksiyonunun kesin tedavisi yoktur, sadece HPV belirtileri yani bacak arası ve vajinal siğil tedavi edilir. Yani HPV tedavisinde siğil yok edilmeye çalışılmaz, genital siğil ilaçla veya yakma-dondurma işlemi ile yok edilmeye çalışılır.

Genital siğilin en etkili tedavi yöntemi esas virüs daha bulaşmadan aşı ile korunmaktır. Ancak bu durum maalesef her zaman mümkün olmuyor. Genital siğil tedavisi nasıl yapılıyor? Etkili ilaç tedavisi var mı? Genital siğil tedavi edildikten sonra tekrarlar mı? Tekrarlamaması için ne yapmak gerekir? Gibi soruların cevabını bu kısımda vereceğim.

Genital siğil tedavisini 5 ana başlıkta toparlayabiliriz.

 1. İlaçla genital siğil tedavisi
 2. Genital siğil yakılması (Elektrokoterizasyon)
 3. Siğilin dondurulması (Kriyoterapi)
 4. Genital siğilin ameliyatla alınması
 5. Tamamlayıcı tıp (bitkisel tedavi, siğil duası vs.)

İlaçla Vajinal Siğil Tedavisi

Genital siğil sayı olarak azsa, büyüklüğü 30cm2’den küçükse öncelikle ilaç tedavisinin yapılması önerilmektedir. Genital siğil ilaçlarının bazıları hasta tarafından (Aldara, Podofiloks, verrutol, efudix), bazıları ise uzman doktor tarafından (podofilin, trikloroasetik asit, salisilik asit, kantaridin) uygulanır.

Genital siğilin ilaçla tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

Imiquimod (İmikuimod): Piyasada aldara krem adıyla bulunan bu ilacın ilk defa 1990’da FDA tarafından genital siğilin tedavisinde kullanımı onaylanmıştır. İlk piyasaya sürülen aldara kremler %5’lik idi. Ancak 2010’da Aldara kremin %3,75’lik formu FDA tarafından genital siğil tedavisinde onaylandı.

Yapılan çalışmalarda %3,75’lik kremin en az %5’lik krem kadar etkili olduğu, ancak yan etkilerinin %3.75 krem formunda az olması nedeniyle hasta uyumunun daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Aldara krem hasta tarafından kolayca uygulanabilir. Hasta bu kremi kullanırken, ilacı sadece siğilin üzerine sürmeye dikkat etmelidir. Sağlam deriye krem sürmekten kaçınmalıdır.

Çünkü aldara krem, siğil olmayan sağlam deriye sürülürse o bölgede hasar ve yanma yapar. Aldara kremin en sık gözlenen yan etkisi kremin sürüldüğü yerde eritem (kızarıklık, yanma) yapmasıdır.

Aldara krem siğil geçene kadar günde 1 defa sürülmek şartıyla haftada 3 defa uygulanır (en fazla 16 hafta kullanılır). İlaç sürüldükten 6-10 saat sonra genital bölge yıkanmalıdır.

Podofilox (Podofiloks, Podofilin): Podofilox, condylox piyasa adıyla satılan bu ilacın jel, krem veya solüsyon formları vardır. Bu solüsyonlar hasta tarafından siğile uygulanabilir. Bu ilaç, HPV ile enfekte olmuş hücrenin büyümesini aynı kemoterapi ilaçları gibi engelleyerek etki gösterir (6).

Krem, jel veya solüsyon formları olan bu ilaç, haftanın 3 ardışık günü günde 2 defa siğilin üzerine sürülür, 4 gün ilaç kullanılmaz. Bu şekilde haftalık tedavi tamamlanmış olur. Toplamda 4 hafta Podofiloks hasta tarafından kullanılır. Lezyon geçmezse tedavi süresi biraz daha uzatılabilir.

Trikloroasetik asit (TCA): Trikloroasetik asit siğil üzerine doktor tarafından uygulanır, hasta tarafından uygulanmaz. Çok yakıcı olduğu için sadece siğile uygulanmalı, sağlam dokuya değirilmemelidir. Dikkatsiz kullanımda kimyasal yanığa neden olan bu siğil ilacı haftada 1 defa uygulanacak şekilde 6 hafta boyunca kullanılmalıdır. Podofilinin aksine trikloroasetik asit (TCA) gebelerde kullanılabilir.

5-Florourasil (5-FU): FDA onayı olmadığı için siğil tedavisinde çok sık kullanılan bir ilaç değildir. DNA sentezini bozarak siğili tedavi eder. Haftada 1 kez jel siğile uygulanır ve bu tedavi 6 hafta boyunca devam eder. Piyasada efudix ve verrutol adlı ilaçlar 5 Florourasil içeren krem, jellerdir. Verrutolde Efudixten farklı olarak salisilik asit bulunmaktadır.

Sinekatekinler (Veregen siğil kremi): Sinekatekinlerin hem antioksidan hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Genital siğil kremi olarak kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır (7). Hasta tarafından kolaylıkla kendi kendine evde uygulanabilir. Kremin içinde kunekatekin, katekin ve yeşil çay bileşenleri bulunan bitkisel bir ilaçtır.

Elektrokoter ile Genital Siğil Yakma

İlaçla siğil tedavisi başarısız olmuşsa veya genital siğil çok yaygınsa yakma ya da dondurma işlemi önerilmektedir. Özellikle siğil alanı 30 cm2’den büyükse ilaç tedavisi yerine ablatif yöntemlerle siğillerin alınması gerekir (8).

Koter ile siğillerin yakılması, tedaviler arasında en sık uygulanan ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi şeklinde elektrik akımı kullanılarak siğiller tek tek yakılır.

Elektrokoter ile siğil yakma işlemi ağrılı olduğu için yaygınlığına bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi ile yakma işlemi uygulanmalıdır.

Genital siğil yakıldıktan sonra 1 hafta içinde iyileşir. Yakıldıktan sonra o bölgede sarı akıntı, sulanma, yara görünümü olması normaldir. Ortalama 1 hafta içinde yara kurur ve tamamen iyileşir.

Biz de genital siğil tedavisinde çoğunlukla koter ile yakma yöntemini uyguluyoruz. Bu yöntem ile uzun dönem başarı sonuçlarının gayet iyi, tekrarlama riskinin de oldukça düşük olduğunu görüyoruz.

Genital Siğil Yaktırma İşlemi Acıtır mı?

Genital siğil yaktırma ağrılı bir işlemdir. Hastanın genital siğil yakılırken acı hissetmemesi için anestezi uygulanır. Genital siğil yakma işlemi sırasında 2 çeşit anestezi uygulanabilir.

1- Lokal anestezi

2- Sedasyon genel anestezi (uyuyarak)

Eğer siğil sayısı azsa lokal anestezi ile siğil yakılabilir. Ancak çok sayıda genital siğil varsa hastanın hiç ağrı, acı hissetmemesi için sedasyon anestezi dediğimiz uyuyarak genital siğil yakma işlemi yapılabilir.

Genital Siğil Yaktırma Sonrası İyileşme

Genital siğil yaktırma sonrası iyileşme çok kısa sürede olmaktadır. Genital siğil yakıldıktan sonra 2-3 gün içinde yakılan yerler önce sulanır, sarı renk alır ve iyileşmeye başlar. Genital siğil yaktırma sonrası 1 hafta sonra tamamen iyileşir.

Genital siğil yaktırma sonrası kanama beklenmez. Ancak az miktarda sızıntı şeklinde kanama olabilir, normaldir. Kanayan bölgeye tampon ile baskı yapıldığında kanama duracaktır. Ancak kanama miktarı fazlaysa veya baskıya rağmen durmuyorsa doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Yakılan yerlerde iz kalmaz. Hasta siğil yaktırdıktan hemen sonra günlük hayatına dönebilir. Hastanede kalmaya gerek yoktur.

Ankara Genital Siğil Yaktırma Fiyatları

Genital siğil yaktırma ücretleri siğil sayısına ve genişliğine göre değişir. Siğil ne kadar yaygınsa genital siğil yaktırma fiyatları o kadar fazla olacaktır. Genital siğil yakma fiyatları ortalama 2500-4500 TL arasında değişmektedir.

Genital siğil yakma ücretleri kullanılan anesteziye göre değişir. Siğil yakma sedasyon anestezi ile yapılacaksa, sedasyon işlemini anestezi doktoru verdiği için genital siğil yaktırma ücretleri artacaktır.

Lazer ile Genital Siğil Tedavisi

Kondilomların CO2 veya NDYag Lazer ile yakılma işlemi de tedavide uygulanabilir. Lazerle siğil tedavisinde de anestezi gerekir. Lazerle siğil yakılmasının başarı oranı yakma veya dondurma işlemi ile benzerdir.

Kriyoterapi ile Genital Siğil Dondurma

Genital siğil tedavisinde -200 derecedeki soğuk nitrojenin lezyon üzerine sprey ile püskürtülmesi (siğil dondurucu sprey) işlemine siğilin dondurulması (kriyoterapi) denir. Yakma işleminden farklı olarak dondurma işlemi ağrılı değildir, bu nedenle anesteziye gerek yoktur.

Yakma ile dondurma işlemini karşılaştıran bazı çalışmalarda yakmanın dondurmadan genital siğil tedavisinde daha etkili olduğu gösterilse de, uzun dönem sonuçlara bakıldığında aralarında pek fark olmadığı saptanmıştır.

Ameliyat ile Genital Siğil Aldırma

Bistüri veya makas yardımı ile kondilomlar ameliyatla çıkarılabilir. Ameliyat ile çıkarma işlemi çok sayıda siğil varsa tavsiye edilmez. Eğer siğil az ise veya kanser şüphesi varsa, genital siğil ameliyatla çıkarılır ve patolojiye gönderilir.

Diğer ablatif yöntemlerden (yakma, dondurma işlemi) farklı olarak genital siğilin ameliyat ile çıkarılma işleminde dokuya zarar verilmediği için patolojik tanı imkânı vardır.

Bitkisel Siğil Tedavisi

Bazı bitkisel kürlerin siğillerden kurtulmaya yardımcı olabileceği, HPV virüsünü öldürebileceği düşünülmektedir. Siğilin kendi kendine geçmesinde faydalı olduğu düşünülen evde hazırlanabilen bitkisel tedaviler şunlardır:

 • Sarımsaklı limon yöntemi
 • Aspirin ve yoğurt kürü
 • Karbonat ve Hindistan cevizi suyu
 • Aloe vera ve elma sirkesi karışım kürü
 • Çay ağacı yağı
 • Propolis
 • Hint yağı
 • Elma sirkesi
 • Muz kabuğu
 • İncir suyu

Ancak siğilden kurtulmak için halk arasında kullanılan bu bitkisel tedavilerin etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Bu nedenle, bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Siğil duasının da siğillerden kurtulmakta faydalı olduğu öne sürülmüştür. Genital siğilin gerilemesinde en önemli faktörlerden biri de hasta stresinin azaltılmasıdır. Stres azalırsa hastanın bağışıklık sistemi de o kadar kuvvetlenecektir. Bu bağlamda bakıldığında, dua hastanın stresini azaltarak, tedaviye inancını artırararak siğilin geçmesini sağlıyor olabilir.

Koli bandı da siğil tedavisinde tavsiye edilen bir yöntemdir. Ancak benim tavsiyem doktorunuza danışmadan koli bandı yöntemini evde kendi kendinize uygulamayın.

Genital Siğil Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genital siğil tedavi süresi uygulanan tedaviye göre değişir. Siğilin yakılması veya dondurulması işleminde tek seansta tedavi biter. Ancak siğil tekrarlarsa tedavi süresi uzayabilir. Bu nedenle hpv tedavisi yaptıranlara bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önerilerde ve vitamin takviyesinde bulunmak siğilin tekrarlama riskini azaltır.

Kondilom Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kondilom yakma veya dondurma işlemi sonrası ayakta duş alabilirsiniz. Ancak siğiller tam temizlenene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. Cinsel ilişkiye girmeden önce eşinizde siğil olmadığından emin olun. Eğer onda da varsa, o da tedavi olup siğillerden kurtulduktan sonra cinsellik olabilir.

Genital siğil yakma işlemi sonrası pansumana gerek yoktur. Ancak genital bölgenin kuru ve temiz tutulması yara iyileşmesi açısından oldukça önemlidir.

Tedavi sonrası bağışıklık sistemini kuvvetlendiren takviye vitamin alınması, beslenmenin düzenlenmesi ve bitkisel tedaviler siğilin tekrarlama riskini azaltacaktır.

Tedavi Sonrası Siğil Tekrarlar mı?

Doğru tedaviye rağmen siğillerin %30-70’i tekrarlayabilir. Tekrarlamaya neden olan faktörlerin en başında hastanın bağışıklık sisteminin zayıf olması gelir. Bu nedenle tedavi sonrası hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir. Bunun için de dengeli beslenme, düzenli uyku, egzersiz ve stresten uzak durmak gerekir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması dışında tekrar tekrar virüse maruz kalmak da siğillerin tekrarlamasına neden olur. Bu nedenle, tedavi sonrası virüs taşıyan partnerden uzak durmak, cinsel ilişkiye girmemek de tekrarlama riskini azaltacaktır.

HPV Virüsü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

HPV virüsü tedavi edilmezse kadın ve erkekte genital siğile neden olabilir. Ya da kadın ve erkekte yıllar içinde bazı kanser türlerine yol açabilir. Bu nedenle HPV belirtileri olan veya HPV taşıyan partnerle cinsel temas öyküsü olanların doktora başvurmasında fayda vardır.

HPV Testi Nedir?

HPV testi ile vücutta HPV olup olmadığı anlaşılır. HPV varsa da hangi tipinin olduğu anlaşılır. Yüksek riskli tipler pozitifse hastanın kanser gelişimi açısından yakın takibi gerekir. HPV testi ile erken teşhis ve tedavi imkanı sağlanmış olur.

HPV Testi Nasıl Yapılır? Fiyatları nedir?

HPV testi smear testi gibi yapılır. Jinekolojik muayene sırasında vajinaya yerleştirilen spekulum yardımı ile rahim ağzından sürüntü örneği alınır. Alınan bu materyal özel tüplere konarak genetik laboratuvarına gönderilir.

HPV Testi fiyatları çalışılan virüs tipine ve sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. HPV testi fiyatları ortalama 750-2000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca klinikten kliniğe de ücret politikası değişebilir.

HPV Testi Ankara’da Nerede Yapılabilir?

Genital siğil tedavisinin yapılacağı klinikte elektrokoter, lazer veya kriyoterapi aletlerinden en az birinin olması gerekir. Şüpheli olgularda kanseri gözden kaçırmamak için patolojik tanı imkanının da bulunması gerekir.

HPV testi Ankara’da hem devlet hastanelerinde, hem özel hastanelerde, hem de muayenehanede yapılabilen kolay, basit ve ağrısız bir testtir. HPV testi sonucu ortalama 1-2 haftada çıkmaktadır

HPV Enfeksiyonundan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 1. HPV Aşısı HPV’den korunmanın en etkili yöntemi cinsel temas başlamadan HPV aşısının yaptırılmasıdır. Dünyadaki bir çok otorite ergenlik döneminde HPV aşısının yapılmasını önermektedir.
 2. Düzenli jinekolojik muayene ve smear testinin yaptırılması
  HPV belirtilerinden biri de smear testinde bozukluk olmasıdır. Eğer smear testi yapılmazsa bu bozukluk tespit edilemez ve hastalık kansere ilerler. Bu nedenle 21-65 yaş arası 3 yılda bir smear testinin düzenli yaptırılması gerekir. HPV testi ile de tarama yapılabilir. Ama HPV testinin 30 yaşından önce yapılması önerilmez. Çünkü çoğu kadında HPV pozitif olsa bile 30 yaşına kadar virüs kendiliğinden vücuttan temizlenmektedir. Eğer 30 yaşına kadar virüs temizlenmediyse, rahim ağzı kanseri için risk teşkil etmektedir. 30 yaşından önce bakılan HPV testi ve tespit edilen HPV virüsü hastada gereksiz stres ve müdahaleye neden olacaktır. Bu nedenle 30 yaşından önce HPV testinin yapılması önerilmez
 3. Kondom kullanımı
  Kondom kullanımı genital siğilden %100 korumaz, çünkü genital bölgeye sürtünme yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Ama yine de kondom kullanımı fayda sağlar, kullanılması önerilir.
 4. Tek eşlilik
  Genital siğil cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için en önemli risk faktörü çok eşliliktir. Tek eşli olunsa bile partner çok eşli ise yine HPV riski söz konusudur.
 5. Bağışıklık sistemini güçlü tutma
  Virüs vücuda girdikten sonra çoğunlukla kendi kendine vücuttan temizlenir. Bu savunma mekanizmasında en önemli faktörlerden biri de hastanın bağışıklı sistemidir. Hastanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse, virüs o kadar kolay ve çabuk vücuttan temizlenir. Güçlü bağışıklık için düzenli beslenme, uyku ve spor şarttır.

HPV Aşısı

Dünyada Gardasil, Cervarix ve Gardasil 9 adı altında 3 tip HPV aşısı vardır.

Aşıların birbirinden farkı içeriğindeki HPV suşlarının birbirinden farklı olmasıdır.

 • Gardasil; HPV 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. HPV 6, 11 genital siğillerin %90’ından, HPV 16, 18 ise rahim ağzı kanserinin %99’undan sorumludur. Bu nedenle Gardasil kanserden korumaya ek olarak genital siğilden de korumayı sağlar.
 • Cervarix; sadece HPV 16 ve 18’e karşı korur. HPV virüsüne bağlı kanser gelişimini önler ancak genital siğilden koruma sağlamaz.
 • Gardasil 9; en son çıkan aşıdır. İçerisinde 9 çeşit HPV suşu vardır. Gardasilin etkili olduğu HPV tiplerine ek olarak HPV 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı da koruma sağlar. Böylelikle hem kanserden hem de genital siğilden korur. Ancak Gardasil 9 ne yazık ki henüz Türkiye’de bulunmamaktadır.
  HPV aşılarının fiyatları aşağı yukarı aynıdır. Ancak genital siğilden de koruma sağladığı için Gardasili tercih etmek daha mantıklı gözükmektedir.

HPV Aşısı Kimlere Yapılabilir?

hpv genital sigil 2

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma merkezi (CDC) 11-12 yaşındaki tüm kız ve erkek çocukların HPV aşısı yaptırmasını önermektedir. 9 -26 yaş arası tüm kız ve erkekler aşı yaptırabilir (9).

Hatta FDA, HPV aşısının 26-45 yaş arası yapıldığında da etkili olduğunu ve 45 yaşa kadar yapılabileceğini belirtmektedir (10).

Ama mümkünse aşı ilk cinsel temastan önce, yani vücut daha önce virüsle hiç karşılaşmadan yapılmalıdır. Bu şekilde aşının etkinliği daha yüksek olmaktadır.

HPV Aşısı Ne Kadar? Nerede Yaptırabilirim?

HPV aşıları SGK kapsamında olmadığı için devlet tarafından ücreti karşılanmamaktadır. Aşı yaptırmak isteyenlerin, ücretini kendileri karşılaması gerekmektedir.

Aşı temin edildikten sonra herhangi bir sağlık kuruluşunda aşı yaptırılabilir. HPV aşısının fiyatı dolar kuruna göre 550-850 TL arası değişir. 6 ay içinde toplam 3 doz yapılacağı düşünüldüğünde toplam fiyat ortalama 1500-2500 TL arası değişmektedir.

HPV Aşısı Erkeklere Yapılır mı?

HPV erkeklerde de tıpkı kadınlardaki gibi genital bölgede sigil ve kansere yol açabilir. Bu nedenle erkeklerin de aynı kadınlar gibi 9-45 yaş arası HPV aşısı yaptırması önerilmektedir.

Gebelik ve Genital Siğil

HPV enfeksiyonu olan gebe kadınlar da doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken virüsü bebeklerine bulaştırabilirler. Buna bağlı da bebekte laringeal papillomatozis, nefes darlığı, pnömoni (zatürre) ve ölüm görülebilir.

Bu nedenle gebelikte siğil tespit edilirse 32. gebelik haftasına kadar tedavisinin yapılması gerekir. Eğer tedavi başarılı olursa hasta normal doğum yapabilir. Ama başarısız olursa o zaman HPV’nin bebeğe bulaşma riskini azaltmak için sezaryen ile doğum tercih edilmelidir.

Hamilelikte genital siğil yaktırma veya dondurma işlemi bebeğe zarar vermeden güvenle uygulanabilir.

Genital Siğil Enfeksiyonum var, ne yapmalıyım?

 1. Öncelikle kadın doğum doktorunuza başvurun
 2. Smear testini düzenli olarak yılda bir defa yaptırın
 3. Partneriniz de muayene olsun
 4. HPV ile birlikte Hepatit B, C, HIV, Sifiliz ve Klamidya gibi enfeksiyonlar sık görülür. Bu enfeksiyonların olup olmadığına mutlaka baktırın
 5. Düzensiz beslenme, uyku düzensizliği ve stres gibi faktörler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek enfeksiyonun tekrarlamasına neden olabilir. Bu olumsuz faktörleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Genital Siğil Kendiliğinden Geçer mi?

Siğillerin %30’u 3-4 ay içinde kendiliğinden geçer. Siğilin kendiliğinden geçmesinden en önemli faktör hastanın bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetliyse siğilin kendi kendine geçme ihtimali o kadar yüksektir.

Bağışıklık sistemi dışında hastanın tekrar virüse maruz kalmaması da siğilin kendi kendine yok olmasına yardımcı olur. Çünkü vücuttaki virüs yükü ne kadar fazlaysa immün sistemin virüsü yenebilme şansı o kadar az olacaktır.

Genital siğil nasıl geçer? sorusunun daha ayrıntılı cevabı için linke tıklayabilirsiniz.

Genital Siğil Nasıl Geçer? Beslenmenin Etkisi Var mıdır?

Genital siğillerin %30’u tedavisiz kendi kendine 3 ay içinde geçebilir. Ama tam tersi çoğalarak her yere dağıla da bilir. Bu nedenle eğer kendinizde veya eşinizde genital siğil fark ederseniz riske atmamak için mutlaka doktora gidin. Gerekli tedaviyi doktorunuz size anlatacaktır.

Beslenmenin bağışıklık sistemi üzerine etkisi olduğu için dolayısıyla genital siğilin geçmesine de etkisi olacaktır. Bu bağlamda aşağıdaki gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Bu besinlere ek olarak immün sistemini kuvvetlendiren takviye vitaminler de doktor kontrolünde alınabilir.

 • Yeşil lifli sebzeler
 • Deniz yosunu
 • Domates, böğürtlen, biber
 • Kırmızı biber, limon, turunçgiller
 • Bal kabağı ve çekirdeği
 • Sarımsak, kekik, biberiye, yeşil çay, karanfil, siyah çay
 • Organik doğal bal
 • Takviye vitamin

Hangi Bölüm Doktorunıa Gidilmeli?

Genital siğil için kadınlar kadın hastalıkları ve doğum bölümüne, erkekler ise üroloji (bevliye) bölümüne gitmelidir. Bu bölümler dışında dermatoloji (deri ve zührevi hastalıkları) bölümü de siğillere bakar ve tedavi eder, ancak cildiye bölümü daha çok genital bölge dışındaki siğillere bakar.

Bakirelerde Genital Siğil Tedavisi

HPV tam cinsel birleşme olmadan, sürtünme ile de bulaşabileceği için bakire kızlarda da siğil görülebilir. Bakirelerde siğil tedavisi bakire olmayanlar ile aynıdır. Siğilin yakılması veya dondurulması sırasında kızlık zarı zarar görmez. Bu konuda hastaların endişe etmesine gerek yoktur.

Genital Siğil Tedavisi Ankara Fiyatları (HPV Tedavi Fiyatları)

Genital siğil tedavi fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişir. Tedavi fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biri genital siğilin büyüklüğü ve yaygınlığıdır. Siğil az ise muayenehane şartlarında yakılabilir, ancak siğil çok büyükse kanama riskinden dolayı işlemin hastane ortamında yapılması gerekir. Hastanede yapılan tedavi fiyatı da doğal olarak daha yüksek olacaktır.

HPV tedavi ücretlerini etkileyen diğer bir faktör ise anestezi yöntemidir. Genel anestezili siğil tedavi fiyatı lokal anesteziye göre daha pahalı olacaktır.

Ankara genital siğil tedavi fiyatını etkileyen başka bir faktör de kliniğin veya doktorun fiyat politikasıdır. Ayrıca yapılacak tedavi yöntemi de ücretleri etkiler. Örneğin lazerle siğil tedavi fiyatı yakma işlemine göre daha yüksek olacaktır. Çünkü lazer cihazının maliyeti koter veya kriyoterapi cihazından daha yüksektir.

HPV (Genital Siğil) tanı ve tedavisi kliniğimizde Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara genital siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu 0505 9819919‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Referanslar

 1. Clifford GM, Gallus S, Herrero R, Munoz N, Snijders PJ, Vaccarella S, Anh PT, Ferreccio C, Hieu NT, Matos E, Molano M, Rajkumar R, Ronco G, de Sanjosé S, Shin HR, Sukvirach S, Thomas JO, Tunsakul S, Meijer CJ, Franceschi S. IARC HPV Prevalence Surveys Study Group. Worldwide distribution of human papillomavirus types in cytologically normal women in the International Agency for Research on Cancer HPV prevalence surveys: a pooled analysis. Lancet.2005;366(9490):991–998. doi: 10.1016/S0140-6736(05)67069-9. [PubMed] [CrossRef[]
 2. Sendagorta-Cudós E, Burgos-Cibrián J, Rodríguez-Iglesias M. Genital infections due to the human papillomavirus. Enferm. Infecc. Microbiol. Clin. 2019 May;37(5):324-334.
 3. Ozaydin-Yavuz G, Bilgili SG, Guducuoglu H, Yavuz IH, Elibuyuk-Aksac S, Karadag AS. Determinants of high-risk human papillomavirus infection in anogenital warts. Postepy Dermatol Alergol. 2019 Feb;36(1):76-81.
 4. Lisboa C, Santo I, Azevedo J, Azevedo L, Pista A, Dias C, Cunha MJ. High Prevalence of Human Papillomavirus on Anal and Oral Samples from Men and Women with External Anogenital Warts: The HERCOLES Study. Acta Derm. Venereol. 2019 May 01;99(6):557-563. [PubMed]
 5. Stratton KL, Culkin DJ. A Contemporary Review of HPV and Penile Cancer. Oncology (Williston Park, N.Y.). 2016 Mar;30(3):245-9. [PubMed]
 6. Murray ML, Meadows J, Doré CJ, Copas AJ, Haddow LJ, Lacey C, Jit M, Soldan K, Bennett K, Tetlow M, Nathan M, Gilson R. Human papillomavirus infection: protocol for a randomised controlled trial of imiquimod cream (5%) versus podophyllotoxin cream (0.15%), in combination with quadrivalent human papillomavirus or control vaccination in the treatment and prevention of recurrence of anogenital warts (HIPvac trial). BMC Med Res Methodol. 2018 Nov 06;18(1):125. [PMC free article] [PubMed
 7. Schöfer H, Tatti S, Lynde CW, Skerlev M, Hercogová J, Rotaru M, Ballesteros J, Calzavara-Pinton P. Sinecatechins and imiquimod as proactive sequential therapy of external genital and perianal warts in adults. Int J STD AIDS. 2017 Dec;28(14):1433-1443. [PubMed]
 8. Leung AK, Barankin B, Leong KF, Hon KL. Penile warts: an update on their evaluation and management. Drugs Context. 2018;7:212563. [PMC free article] [PubMed]
 9. https://www.cdc.gov/hpv/hcp/schedules-recommendations.html#:~:text=CDC%20recommends%20two%20doses%20of,6%E2%80%9312%20month%20schedule).
 10. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-expanded-use-gardasil-9-include-individuals-27-through-45-years-old
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu