Blog

Kadınlar Nasıl Orgazm Olur?

Cinsel konular ne yazık ki ülkemizde açık bir şekilde konuşulamıyor. Hele de kadın cinselliği adeta bir tabu. Halbuki doğadaki tüm canlıların 2 temel içgüdüsü vardır, hayatta kalmak ve üremek. Yani cinsellik aslında yemek içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır.

Ama dinsel ve töresel nedenlerle cinsel içgüdü toplumlar tarafından hep baskılanmaya çalışılmıştır. Ataerkil toplum olmamızdan kaynaklı en çok da kadınlarda cinsellik baskılanmış, ayıp, günah olarak kabul edilmiştir.

Kadınların bilinçaltına işlenen bu düşünceler nedeniyle de cinsel problemler kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu yazımda sizlere “Cinsellik sırasında kadın vücudunda ne gibi fizyolojik değişiklikler olur? Kadınlarda orgazm nasıl olur?” gibi soruların cevabını vereceğim.

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Nasıl Olur?

Cinsel uyarılma ilk olarak beyinde başlar. Bir düşünce, bir görüntü veya karşı cinse yakınlaşma sonucu uyarılma başlar. Erkeklerde ereksiyon (sertleşme), kadınlarda meme başı, vulva ve klitoriste dolgunlaşma, vajinal ıslanma olur. Tansiyon, nabız ve solunum sayısı artar.

Cinsel uyarılma ve orgazm süresi kişiden kişiye, andan ana değişir. Dinç olmak veya yorgun olmak, içkili olmak veya olmamak, karşımızdakinden hoşlanıyor olmak veya olmamak ya da ona güvenip güvenmemek cinsel uyarılma ve orgazm sürecini etkiler.

Ama şu bir gerçektir ki, kadınlarda cinsel uyarılma ve orgazm süresi erkeklere kıyasla daha yavaştır. O yüzden karşılıklı tatmin edici bir cinsellik yaşayabilmek için erkeklerin biraz yavaş gitmesi, ön sevişmeyi uzun tutması gerekir.

Kadınların Zevk Aldığı Noktalar

Her kadının zevk aldığı hassas noktalar değişkenlik gösterebilir. Ancak yapılan çalışmalarda aşağıdaki bölgelerin cinsel uyarılma ile hassas olduğu gösterilmiştir.

 1. Vajina girişi
 2. Vajina
 3. Klitoris
 4. Perine
 5. G noktası
 6. Rahim ağzı
 7. Meme uçları
 8. Boyun, ense
 9. Kulak ve çevresi
 10. Dudaklar
 11. Kasık bölgesi

Kadınlar En Çok Ne Zaman İster?

Kadınların cinsel isteği en çok yumurtlama döneminde artar. Bu artış aslında üreme içgüdüsü ile ilgilidir. Kadında cinsel isteği artıran hormon östrojen ve testosteron hormonudur. Yumurtlama döneminde östrojen arttığı için kadında cinsel istek de artar.

Kadınların cinsel isteği hormonlar dışında esas psikoloji ile de ilgilidir. Cinsel istek kadınlarda stresin az olduğu, mutlu olunduğu ve partnerle ilişkinin iyi olduğu zamanlarda artar.

Kadınlarda Cinsel İstek Nasıl Uyandırılır?

Kadınlarda cinsel istek erkekler kadar kolay ve çabuk bir şekilde uyandırılamaz. Bu durum tüm kadınlar için geçerli olmasa da çoğu kadın için bu durum söz konusudur.

Kadında cinsel isteğin uyanması için öncelikle erkeğe güvenmesi gerekir. Diğer basamaklar bu kriterler sağlandıktan sonra gerçekleşir.

Erotik konuşmalar, erotik filmler ve sevişme ile kadında cinsel istek uyandırılabilir. Sevişme sırasında kadının zevk aldığı hassas noktalara dokunulması ve bu sürenin uzun tutulması kadının uyarılmasını ve orgazm olmasını kolaylaştıracaktır.

Cinsel Hazzın Basamakları Nelerdir?

Sağlıklı bir cinsellik kadında ve erkekte normalde 3 basamaktan oluşur.

 • Cinsel istek (libido)
 • Cinsel uyarılma
 • Plato
 • Orgazm
 • Gevşeme

Ama erkeklerden farklı olarak kadınlarda bu basamaklar çoğunlukla sırayla ilerlemez. Cinsel istek olmadan uyarılma ve orgazm olabilir. Ya da istek ve uyarılma olur ama orgazm olmaz.

Kadınlarda libido eksikliği veya orgazm olamama probleminin altında çoğunlukla psikolojik nedenler yatar. Kendini fiziksel olarak beğenmeme, yetersizlik hissi, daha önce yaşanan kötü cinsel tecrübeler veya şimdiki ilişkimiz ne olacak gibi soruların kafayı meşgul etmesi kadında cinsel problemlere neden olacaktır.

Kadınlar Nasıl Boşalır?

Cinsel ilişki sırasında kadın önce uyarılır. Bu uyarılma için illa vajinal ilişki olmasına gerek yoktur. Vajina girişine, klitorise veya meme uçlarına dokunulma ile de kadın uyarılabilir.

Uyarılma ilişki sırasında giderek artar ve maksimum seviyeye ulaşır. Bu seviyenin üstüne çıkmaz ve o seviyede bir süre daha cinsel uyarılma devam eder. Bu döneme orgazmın plato evresi adı verilir.

Kadın boşalmasının uyarılma ve plato evresinde genital bölgeye olan kan akımı artar ve genital bölge daha da hassaslaşır. Plato evresinden sonra uyarılma devam ederse kadın orgazm olur yani halk arsındaki adıyla tatmin olur.

Kadınlarda orgazm erkeklerdeki gibi net bir şekilde görülmeyebilir. Kadınlarda boşalma için 2 teori ortaya konmuştur.

 • Fışkırtarak boşalma (Squirting)
 • Fışkırtma olmadan boşalma

Kadınların fışkırtarak boşalması yıllar önce Hipokrat ve Kamasutra tarafından tarif edilmiştir. Ancak daha sonra yapılan çalışmalarda fışkırarak boşalan kadınların aslında idrar kaçırdığı gösterilmiş.

Bu çalışmalarda kadınların boşalma öncesi ve sonrası ultrasonla idrar torbalarına bakılmış. Boşalma sonrası mesanenin de boş olduğu görülmüş. Bu nedenle fışkırma sırasında aslında istemsiz idrar kaçağı olduğu iddia edilmiş.

Diğer taraftan başka çalışmalarda ise boşalma öncesi ve boşalma sonrası kadınların idrarları incelenmiş. Bu inceleme sonucu kadınlar boşaldıktan sonra idrarlarında aynı erkek semeni gibi PSA ve früktoz saptanmış. Kadınların boşalma sıvısının üretranın (idrar deliği) hemen altında yer alan skene bezlerinde üretildiği ve boşalma sırasında bu sıvının dışarı akmadan mesaneye gittiği sonucuna ulaşılmış.

Yani sonuç olarak kadınlarda boşalma için mutlaka fışkırtma tarzı boşalma olması gerekmiyor. Kadınların boşaldığı sıvı miktar olarak 0.3-150 cc arası olabilir. Bir kadın boşaldığında 0.3 cc kadar sıvı üretildi ve bu sıvı mesaneye gittiyse kadının bunu fark etmesi imkansızdır. Ama bu durum kadının boşalmadığı ya da orgazmın gerçekleşmediği anlamına gelmez.

Kadınlar en fazla kaç defa boşalır? sorusunun cevabı için diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Kadınlarda orgazm 3 şekilde olabilir.

 • Vajinal boşalma
 • Klitoral boşalma
 • Servikal boşalma

Yapılan anket çalışmalarında kadınların klitoral yolla orgazmı, vajinal orgazma göre daha çok yaşadıkları saptanmıştır. Hatta hiç vajinal orgazm olamayan kadınlar vardır. Ancak klitoris uyarısı olduğunda vajinal orgazm gerçekleşmektedir. Bu durum çok mastürbasyon yapan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Freud klitoral orgazmı immatür (olgunlaşmamış) kişilik, vajinal orgazmı ise matür (olgun)I kişilik olarak tanımlamıştır. Diğer bilim adamları bu fikri kabul etmese de böyle de bir teori vardır.

Rahim ağzı (serviks) da cinsel haz almaya yarayan bir yapıdır. Vajinal ilişkide penisin rahim ağzına dokunması ile kadın daha çok zevk alır ve orgazm olur. Hatta rahim alma ameliyatında kadının cinsel yaşantısının olumsuz etkilenmemesi için rahim ağzı alınmaz.

Yapılan çalışmalarda da rahimi tamamen alınan kadınların cinsel hayatının, rahim ağzı alınmadan rahimin üst tarafı alınan kadınlara göre daha çok olumsuz etkilendiği gösterilmiştir.

Kadınlarda Orgazmın Belirtileri

Cinsel uyarılma sırasında kadında önce ıslanma olur. Bu ıslanma ilişkinin kolaylaşmasını sağlar. Orgazm sırasında nabız ve tansiyon daha da artar. Soluk alıp verme hızlanır.

Kadınlarda orgazmın en önemli belirtisi istemsiz ve ritmik vajinal kasılmaların olmasıdır. Vajinal kasılmalar 5-15 sn ve kadın tatmin olur, rahatlar. Kadınların boşaldığı sıvı rengi idrar rengi gibi de olabilir, beyaz süt renginde de olabilir. Kadınların boşaldığı sıvı rengi kokusuz olabileceği gibi sarımsak kokulu akıntı şeklinde de olabilir. Ayrıca hiçbir sıvı gelmeden de bir kadın boşalabilir.

Sevişme veya cinsel ilişki sırasında kadınların ıslanması boşalma anlamına gelmez. Islanma vajinal bezlerin sıvı üretmesi ile olur ancak kadın boşalması için vajinal kaslarda ritmik kasılmaların olması gerekir. Kadınlarda ıslanma sadece cinsel uyarılmanın bir belirtisidir. Boşalma ise kadınlarda orgazmın belirtisidir.

Orgazmın ardından çözülme safhası başlar. Nabız yavaşlar, soluk alıp verme yavaşlar ve kaslar gevşer. Bazı kadınlar birden çok orgazm yaşayabilir ama cinsel tatmin için birden çok olması şart değildir. Tek ama kaliteli bir orgazm da kadını tatmin edebilir.

Kadınların Zevk Aldığı Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerin kafasını en çok meşgul eden sorulardan biri de “Eşim zevk alıyor mu? Orgazm taklidi mi yapıyor? Eşimin zevk aldığını nasıl anlarım?” sorularıdır.

Bir kadının zevk aldığını ilk olarak vajina ıslanması ile anlayabilirsiniz. Islanma ön sevişme sırasında da olabilir, ilişki sırasında da olabilir. Islanma dışında vajinal kasların kasılmasını hissederek de kadının orgazm olduğunu veya boşaldığını anlayabilirsiniz.

Erkeklerden farklı olarak kadın boşalmasında gözle görülür bir sıvı gelmek zorunda değildir. Kadınların boşalma sıvısı bazılarında çok az olabilirken bazılarında yoğun olabilir. Her iki durum da normal kabul edilir.

Genital estetik ameliyatları ile hem daha güzel bir vajinaya sahip olabilir hemde ilişkiden alınan keyfi artırabilirsiniz.

Kadınlarda Orgazm Sonrası Neler Olur?

Kadınlarda orgazm sonrası rahatlama olur. Tekrar uyarılma için belli bir dinlenme süresinin geçmesi gerekir. Ama bu süre kadınlarda erkekler kadar uzun değildir. Saniyeler sonra bile tekrar uyarılmaya hazır hale gelebilir. Bu dönemde kadının cinsel isteksizlik duyması normaldir.

Kadınlarda orgazm sırasında rahimde de kasılma olduğu için orgazm sonrası kasık ağrısı olabilir. Hatta bazı kadınlar orgazm sonrası lekelenme şeklinde kanama yaşayabilir.

Vajinal enfeksiyon, rahim ağzı kanseri veya polip gibi problemler de ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Bu nedenle orgazm sonrası olan kanamaya normal demeden önce jinekolojik muayene yapılması şarttır.

Sonuç olarak seks sırasında kadının kendi vücudunda olan fizyolojik değişiklikleri bilmesi kendini daha iyi tanımasına ve daha iyi cinsel hayatı olmasını sağlayacaktır. Unutmayın! İşleyen demir ışıldar.

Yani siz cinselliğe ne kadar uzaksanız o da size uzak olacak ve cinsellik sırasında yeterli odaklanma sağlayamayacağınız için yeterli hazzı alamayacaksınız. Cinsellik sadece erkekler için değil kadınlar için de gerekli olan doğal bir ihtiyaçtır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. Alzate H. Vaginal eroticism: a replication study. Arch Sex Behav.1985;14:529–37. [PubMed]
 2. Dickinson R. Atlas of Human Sexual Anatomy. Williams and Wilkins; Baltimore, MD: 1933. []
 3. Freud S. Three essays on the theory of sexuality/Sigmund Freud; with a foreword by Nancy J Chodorow; with an introductory essay by Steven Marcus; translated and edited by James Strachey. Basic Books; New York: 1905.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu