Genital Estetik Ankara

Kadınlar içgüdüleri gereği hayatlarının her döneminde güzel görünmek isterler. Bu nedenle günümüzde estetik ameliyatlar giderek daha popüler hale gelmiştir.

Kadınların kendi vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri ile beraber, genital estetik ameliyatlarına da talep son yıllarda daha da artmıştır.

Genital Estetik Nedir ?

Doğum sonrası oluşan veya genetik olarak doğuştan gelen genital bölgedeki esneme, deri sarkmaları, asimetri, büyük vajina, vajina genişlemesi, vajina dudaklarında kararma gibi estetik problemleri düzeltmek için yapılan operasyon ve lazer uygulamalarının hepsine birden genital estetik denir. Genital bölgeye yapılan bu uygulamalara ‘Vajina Estetiği’ de denir.

Kadında Genital Bölge Neresi?

Büyük dudaklar (labium majus, dış dudak), küçük dudaklar (labium minus, iç dudak), vajina ve iki iç dudak arasında yer alan klitorisi de içine alan bölgeye genital bölge veya halk arasındaki adıyla etek bölgesi, bikini bölgesi veya özel bölge de denir.

Normal Vajina Nasıl Olur?

Kadınların merak ettiği konulardan biri de “Normal vajina görüntüsü nasıl olmalı? Benim vajinam çirkin mi? Vajina dudaklarım neden bu kadar büyük?” gibi soruların cevabıdır. Her kadının nasıl dış görüntüsü farklıysa, genital bölgenin de şekli ve görüntüsü kadından kadına farklılık gösterir.

Normalde küçük dudaklar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır ve dış dudağın dışına çok çıkmaz. Her iki taraftaki iç dudaklar yukarda birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örter. Aşağıda ise vajina girişine doğru incelerek belli belirsiz bir kıvrım halini alır.

Karşılıklı cinsel doyumun olabilmesi için de vajinanın geniş olmaması lazım, belli bir sıkılıkta olması gerekir. Vajinanın sıkılık derecesini belirleyen en önemli faktör de, pelvik kas ve bağ dokusunun gücüdür. Bağ dokusu ve kas gücü ne kadar zayıfsa vajina o kadar büyük ve geniş olacaktır.

banner genital estetik

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı genital estetik görüntü bozulduysa ve bu durum kadının hayatını etkiliyorsa, bu hastalara genital estetik uygulamaları veya ameliyatı yapılabilir.

 • Vajinanın dış dudaklarında sarkma
 • Vajina iç dudaklarında sarkma
 • Vajinada iç dudakların büyük olması
 • Vajina iç dudaklarında asimetri
 • Büyük vajina
 • Genişlemiş ve sarkmış vajina
 • İlişki esnasında veya sonrasında vajinadan ses ve hava gelmesi
 • Genital bölgede (dudaklarda) kararma

Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Zamanla yer çekiminin de etkisiyle tüm vücutta olduğu gibi, genital bölgede de sarkma, gevşeme ve kararma gibi estetik problemler görülmeye başlar. Gebelik, doğum gibi bazı faktörler ise bu süreci hızlandırır.

Estetik olmayan bu görüntüden dolayı da kadın özgüven kaybı ve cinsel hayatında problem yaşayabilir. Cinsel problemler dışında, dar pantolon, mayo, bikini giyildiğinde kadın yürürken rahatsızlık hissedebilir veya genital bölge dışarıdan belli olabilir.

Ayrıca iç dudakları büyük ve sarkık olan bir kadında genital bölge sürekli ıslak kalır ve bu durum koku, kaşıntı ve tekrarlayan mantar enfeksiyonuna yol açar. Bunlar da kadının günlük hayatını ve psikolojisini olumsuz etkileyebilir.

Vajina Dudakları Neden Büyür, Sarkar ya da Gevşer?

Genital bölgede sarkma, yer çekiminin etkisiyle zamanla her kadında ortaya çıkar. Ancak, aşağıdaki faktörler bu süreci hızlandırır.

Gebelik

Vajina sarkması ve gevşemesi için en önemli risk faktörü gebe kalmış olmaktır. Normal doğumda vajinal esneme daha çok olsa da sezaryenle doğum yapanlarda da genital bölgede gevşeme olur. Çünkü doğum şeklinden bağımsız olarak gebe kalmış olmak bile genital estetik ve sıkılığı olumsuz etkiler.

Normal Doğum

Doğum yapan bir kadında en çok deforme olan bölgeler meme ve genital bölgedir (vajina ,iç dudak). Hormonların ve alınan kiloların etkisiyle dokular eski sıkılığını kaybeder ve gevşer.

Zorlu doğumlardan sonra vajina yan duvarlarında oluşan derin yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine ve bu durumun kalıcı olmasına neden olabilir. Normal doğum sayısı ve bebeğin kilosu arttıkça vajinal sarkma daha da kötüleşebilmektedir.

banner genital estetik 1

Yaşlanma

Yaş ile beraber bağ dokusunun kaybı ile beraber tüm vücutta olduğu gibi vajinada da genişleme ve sarkma görülebilir.

Kilo Alıp Verme

Gebelikten bağımsız aşırı kilo alıp verme sonucu vajinanın görüntüsü bozulur ve genişleme ortaya çıkabilir.

Genetik

Bazı kadınlar doğum yapmamış olsalar bile genetik olarak vajinada genişlik veya iç dudaklarda sarkma, büyüklük problemleri olabilir.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle Ankara, İstanbul, İzmir çevresinde genital estetik ameliyatlara talep artmıştır. Peki genital estetik uygulamalarının içine neler girer?

Genital Estetik Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Genital estetik nasıl yapılır? sorusu merak konusudur. Genital estetik ameliyatları genital bölgenin neresinde sorun olduğuna göre değişir.

En sık uygulanan genital estetik ameliyatları ve yapılma şekilleri şöyledir :

Labioplasti Yani İç Dudak Estetiği

Labioplasti iç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmek için yapılan iç dudak estetiğidir. İç dudaklarda sarkma, büyüklük, asimetri şikayeti olan 18 yaşından büyük tüm kadınlara yapılabilir.

İç dudak estetiği için farklı teknikler vardır. En sık kullanılan ameliyat tekniği V Wedge rezeksiyon ve lineer rezeksiyon yöntemleridir. Hangi yöntemle iç dudakların küçültüleceği hastanın özelliklerine göre değişir.

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi veya sedasyon anestezi ile yapılabilir. Biz Ankara genital estetik merkezinde labioplasti ameliyatlarını lokal + genel anestezi (sedasyon) ile yapmayı tercih ediyoruz. Bu şekilde ameliyatta ve sonrasında ağrı daha az olmakta ve maksimum hasta konforu sağlıyoruz.

Labioplasti ameliyatı yaklaşık 45 dakika-1 saat sürer. Ameliyat sonrası hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Aynı gün taburcu edilir ve 2-3 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir. Labioplasti sonrası alt tarafta şişlik ve hafif ağrı olabilir. Bu şikayetler buz uygulaması ve analjezik ilaçlarla azaltılabilir.

Labioplasti sonrası enfeksiyon gelişmemesi için düzenli pansuman yapılması gerekir. Pansuman için verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, en önemlisi de genital bölgenin kuru kalmasına özen gösterilmelidir.

İç dudak estetiği ameliyatında kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler kendi kendine ortalama 3 haftada düşer. Doğru cerrahi teknik ve düzgün yara bakımı ile labioplasti öncesi ve sonrası sonuçlar %100 tatmin edici olmaktadır.

Vajina Daraltma Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinada genişlik, sarkma şikayeti olan kadınlara yapılan vajinoplasti ameliyatına vajina daraltma ameliyatı da denir. Bu ameliyat sonrası hastanın cinsel hayatında ciddi düzelme görülür. Hem kadın hem de erkeğin ilişki sırasında aldığı cinsel haz artar.

Vajina daraltma ameliyatı lokal anestezi veya sedasyon anestezi ile yapılabilir. Ameliyat ortalama 45 dakika sürer ve hasta aynı gün taburcu olur. Ameliyattan 2-3 gün sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

Labioplasti ameliyatı gibi vajinoplasti ameliyatında da dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası düzenli pansuman ve genital bölgenin kuru kalmasına dikkat etmek gerekir.

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris estetiği tek başına yapılabileceği gibi diğer genital estetik operasyonlarla birlikte de yapılabilir. En sık labioplasti ameliyatı ile beraber klitoris estetiği yapılmaktadır.

Çünkü iç dudaklar yukarıda klitorise doğru uzanır. İç dudakları büyük olan hastaların genelde klitoris etrafında da fazla doku olur ve bu görüntü estetik olarak hoş görünmez.

Bu nedenle eğer ihtiyaç varsa labioplasti ameliyatı sırasında klitoris etrafındaki fazla dokunun da çıkarılması gerekir. Bu yöntemle labioplasti ameliyatının başarı şansı artar.

Klitoris estetiği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta klitorise zarar vermemektir. Çünkü klitoris sinir ağından zengin bir bölgedir. Bu bölgeye yapılacak olan bir travma ameliyat sonrası his kaybına neden olabilir. Bu da kadının aldığı cinsel hazzı azaltabilir.

G-Shot (G Noktası Büyütme)

Kadının cinsel haz aldığı noktalardan biri de G noktasıdır. G noktası vajinanın 4-5 cm iç kısmında ve yukarıda bulunur. G noktası ne kadar genişse kadın cinsel ilişkiden o kadar çok zevk alır.

G Shot işleminde amaç bu bölgeyi genişletmektir. G noktasına dolgu materyalleri verilerek G noktası büyütülür. Bu şekilde G Shot sonrası kadın cinsel ilişkiden daha çok zevk alır. Bu nedenle bu işleme orgazm aşısı adı verilir.

O-Shot (O Noktası Büyütme)

O shot işlemi de genital estetik uygulamaları arasında sayılır. O Shot işleminde amaç kadının cinsel ilişkiden daha çok zevk almasını sağlamaktır. Vajinanın hemen girişi yani introitus denilen bölge sinirlerden çok zengindir.

Bu bölgeye olan temas kadının zevk almasını sağlar. Aynı G Shot gibi O Shot işleminde de mantık bu bölgenin alanını genişletmektir. O Shot işleminde G Shot işleminden farklı olarak dolgu materyali yerine farklı bir yapı kullanılır.

Vajinal Beyazlatma ve Renk Açma

Genital bölge kararması bizim gibi akdeniz ülkelerinde sık görülen bir problemdir. Genetik nedenler, ağda yaptırma ve bazı ilaçlar genital bölgede kararmaya yol açar. Halk arasında vajina beyazlatma işlemi de denilen genital beyazlatma için 2 yöntem vardır :

 • Lazerle renk açma
 • Mezoterapi

Cilt tipine ve kararmanın genişliğine göre hangi yöntemin seçileceğine karar verilir. Her iki yöntemin de etkinliği oldukça tatmin edicidir. Tek seans genital beyazlatma için yetmez. En az 3 seans uygulanması gerekir.

Vajina beyazlatmanın kalıcılığı ortalama 1 yıl sürer. Yılda 1 defa seans yenileme gerekir. Evde kullanılabilen bazı solüsyonlarla da vajina beyazlatma yapılabilir.

Vajina Dış Dudaklarına Dolgu

Yaşlanma ile beraber veya doğuştan genetik olarak labium majus denilen dış dudaklar hacim olarak azalabilir. Bu durum da dış dudaklarda sarkık görünüm yaratabilir.

Dış dudaklara dolgunluk vermek ve daha estetik bir görünüm için dış dudak dolguları uygulanabilir. Dış dudaklara yapılacak olan dolgu miktarı hastadan hastaya değişir.

Dış dudak dolgu çeşitleri

 • Hyaluronik asit
 • Yağ dokusu

Yağ dokusu ile dış dudak dolgunlaştırma işleminde hastadan liposuction ile yaş alınır ve dış dudaklara verilir. Bu yöntemin dezavantajı verilen yağın yaklaşık %60’ının kısa süre içinde erimesi ve tekrar dış dudaklarda sarkma olmasıdır.

Bu nedenle dış dudaklara hyaluronik asit enjeksiyonu kalıcılığı nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Dış dudak dolgusunun ömrü ortalama 6 ay 1 yıldır. Süresi dolduktan sonra tekrar yapılmasının hiç bir sakıncası yoktur.

Dış dudak dolgusu lokal anestezi veya sedasyon anestezi altında kolayca yapılabilir. İşlme sonrası hasta hemen normal hayatına dönebilir.

Lazerle Vajina Daraltma

Vajinada genişlik şikayeti olan ve ameliyat olmak istemeyen hastalara uygulanabilen bu yöntem ağrısız, acısız bir işlemdir. Muayenehane şartlarında uygulanabilir ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. Etkili sonuç için en az 3 seans lazerle vajina daraltma yapılması gerekir.

Ameliyatla vajina daraltmaya göre lazerle vajina daraltmanın etkinliği daha azdır. Bu nedenle vajinada aşırı genişlik olan hastalar lazerle vajina daraltmadan fayda görmeyebilir, sonuçlarından memnun kalmayabilir. Bu hasta grubunda ameliyatla vajina daraltma yöntemini seçmek gerekir.

Genital Estetik Sonrası Vajinamda İz Kalacakmı?

Genital bölge yapısı itibari ile kıvrımlı olduğu için ve kolay iyileşen bölge olduğu için vücudun diğer yerlerine göre iz daha az kalır ya da kalmaz. Ama tabiki kullanılan dikiş ipinin yapısına, cerrahi tekniğe göre de ameliyat sonrası iz kalma riski değişir.

Vajina daraltma ameliyatı iç kısımda yapıldığı için hiçbir şekilde iz kalmaz. Ama labioplastide kalın dikiş ipi kullanılırsa, estetik dikişe dikkat edilmezse iç dudaklarda tırtıklı bir görünüm olabilir ve iz kalabilir.

Genital Estetik Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişki Olabilir?

Ameliyat sonrası 1-1.5 ay sonra ilişki olabilir. Ama ilişki öncesi mutlaka kontrolü yapılmalı ve doktor izin verirse ilişki olmalıdır.

Genital Estetik Operasyonları Hangi Doktor Tarafından Yapılır?

Genital estetik, kadın doğum uzmanı veya plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılabilir. Ameliyatın başarısı operasyonu yapacak doktorun o bölgenin anatomisine ne kadar hakim olduğuna ve cerrahi tekniğine göre değişir.

Özellikle vajinoplasti ameliyatının, o bölgenin anatomisine daha hakim olan jinekolog tarafından yapılması önerilmektedir.

Vajinanın önünde yer alan mesane (idrar torbası), arkasında yer alan kalın bağırsak ve rektum komşuluğu dolayısıyla gelişebilecek her hangi bir komplikasyon (kanama, delinme..vb) durumunda operasyon en iyi jinekologlar tarafından yönetilebilir veya komplikasyon oranları en aza indirilebilir.

Vajina estetiği ameliyatında önemli bir diğer faktör de hastanın kendini estetik açıdan en çok rahatsız eden sorununu doktoruna net olarak ifade etmesidir. Örneğin hastada hem dudaklarda büyüklük hem de vajinada genişlik olabilir. Ama hastayı esas rahatsız eden sorun sadece iç dudaklar olabilir, vajinadaki genişlikten rahatsız olmayabilir.

Bu durumda tıbbi açıdan da ihtiyaç yoksa sadece hastaya labioplasti yapılmalıdır, vajina daraltmaya gerek yoktur.

Ankara’da Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik maliyetleri yapılacak işleme göre değişir. Yukarıda da saydığımız gibi genital estetik adı altında birçok uygulama vardır. Tek başına labioplasti fiyatları, labioplastiyle beraber klitoris estetiği (hudoplasti) veya vajinoplasti yapıldığında aynı olmayacaktır, maliyetietkileyecektir. Ayrıca genital estetik fiyatları ilden ile, klinikten kliniğe de değişmektedir.

Genital estetik için ortalama bir rakam vermek gerekirse, labioplasti 8000-15000 TL, vajinoplasti fiyatı 8000-12000 TL, klitoris estetiği fiyatı ise 7000-10000 TL arası değişmektedir.

Vajina estetiğinin yapılacağı hastane ve kullanılacak olan anestezi yöntemi de ücretleri etkileyecektir. Genel anestezi ile yapılan vajina estetiği maliyeti biraz daha yüksektir.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki kliniğimizde Genital Estetik uygulamaları Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Vajina Estetik fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle 05059819919 numaralı telefnodan iletişime geçebilirsiniz.

Genital Estetik ve Vajina Estetiği Aynı Şey mi?

Halk arasında genital estetik ile vajina estetiği aynı anlamda kullanılsa da, aslında genital estetik ile vajina estetiği aynı şey değildir. Genital estetik; iç dudak, klitoris ve vajinayı kapsar. Vajina estetiği ise sadece vajinayı ilgilendiren estetik işlemlerdir.

Klitoris Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klitoris anatomik olarak idrar deliğinin yani üretranın üstünde yer alır. Vajinanın her iki yanındaki iç dudaklar ortada yukarda birleşerek klitorisin üzerini örter. Yoğun sinir lifi bulunduğu için kadınların en çok haz aldığı bölge olarak tanımlanır.

Klitoris estetiği veya labioplasti esnasında bu bölgedeki sinirlere zarar vermemek gerekir. Eğer sinir hasarı olursa ameliyat sonrası his kaybı veya aşırı hassasiyet gibi problemler yaşanabilir.

Referanslar

 • Alter GJ. A new technique for aesthetic labia minora reduction. Ann Plast Surg. 1998;40:287–290. doi: 10.1097/00000637-199803000-00016. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
 • Goldstein AT, Romanzi LJ. Z-plasty reduction labiaplasty. J Sex Med. 2007;4:550–553.
 • Kent D, Pelosi MA., III Vaginal rejuvenation: an in-depth look at the history and technical procedure. AJCS. 2012;29(2):89–96.
 • Magon N, Chauhan M, Malik S, et al. Sexuality in midlife: where the passion goes? J Mid-life Health. 2012;3:61–65.
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu