Blog

Kadınlarda Mastürbasyon Zararlı mı?

Mastürbasyon, insanın kendi vücudunu ve cinselliği keşfetmesi için sıkça yapılan bir aktivitedir. Mastürbasyonla kadın veya erkek kendi kendini tatmin eder ve rahatlar.

Cinsellik gibi mastürbasyon da ne yazık ki bizim toplumumuzun tabularından biridir. Hele de kadınların mastürbasyon yapması ayıp, günah kabul edilmektedir.

Halk arasında kısaca mastür veya mast şeklinde de bilinen mastürbasyonun zararları ve faydaları ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon kadının veya erkeğin kendi kendini tatmin etmesi olarak tanımlanır. Erkekler kadar kadınların da mastürbasyon yapması normaldir, bundan utanmaya gerek yoktur. Erkekler çoğunlukla eliyle mastürbasyon yaparken kadınlar için farklı yöntemler vardır.

Kadınlar Nasıl Mastürbasyon Yapar?

Erkeklere göre kadınlar daha az mastürbasyon yapar. Çünkü kadınlarda cinsel dürtü erkeğe göre daha azdır. Kadının uyarılması için daha çok uyarana ihtiyacı vardır. Cinsel dürtü daha az da olsa kadınların da zevk almaya ve boşalmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de kadınların da mastürbasyona ihtiyacı vardır.

Ama ne yazık ki kadınların büyük bir kısmı hayatı boyunca hiç mastürbasyon yapmamıştır. Nasıl mastürbasyon yapılacağını bilmez. Mastürbasyon yapan kadınların da mastürbasyon yapma tekniği birbirinden farklı olabilir.

Kadınlarda Mastürbasyon Teknikleri

Mastürbasyonu mekanik bir olay gibi düşünmemek lazım. Kadının mastürbasyon için kendini hazırlaması mastürbasyon sırasında aldığı hazzı daha da artıracaktır. Erotik videolar, hayal gücünün genişletilmesi mastürbasyonu daha da renkli hale getirecektir.

 • Sürtünerek mastürbasyon yapma
 • Duşla mastürbasyon
 • Klitoris masajı
 • Vajinal mastürbasyon
 • Vibratör ile mastürbasyon
 • Elle mastürbasyon

İlginizi Çekebilir: Kadınlar Nasıl Orgazm Olur?

Kadınlarda Mastürbasyon Zararlı mı?

Kadınlarda mastürbasyonun bilimsel olarak hiç bir zararı yoktur. Tam tersine mast evde kendi kendini tatmin etmenin eğlenceli ve keyifli bir yoludur. Hem erkekte hem de kadında mastür çekmek tamamen fizyolojik bir durumdur.

Ancak abartılırsa kadınlarda mastürbasyonun şu şekilde zararları olabilir.

 1. Mastürbasyon kadınlarda sosyal ve dini olarak suçluluk duygusuna neden olabilir
 2. Gerçek cinsel ilişkide boşalmayı zorlaştırabilir
 3. Mastürbasyon bağımlılık yapabilir, yani evde veya işte sürekli mast yapma isteği duyabilirsiniz. Bu durum da sizin sosyal ve iş hayatınızı etkileyebilir

Kadınlarda Mastürbasyon Cinsel İsteği Azaltır mı?

Normal şartlarda mastürbasyon kadının hayal gücünü artırdığı için cinsel isteği azaltmaz, tam tersine cinsel isteği artırır. Hatta cinsel fonksiyon bozukluğu olan yani cinsel isteksizlik, orgazm olamama, boşalamama problemi olan kadınlara mastürbasyon yapmaları tavsiye edilir.

Düzenli mastür yapan bir kadın kendi vücudunu daha iyi tanıdığı için nelerden zevk aldığını daha iyi bilir ve daha kolay konsantre olurlar. Bu nedenle mastürbasyon yapan kadınlar cinsel ilişkide daha çok zevk alırlar ve daha kolay orgazm olurlar.

Ancak çok mastürbasyon yapan kadınlarda normal cinsel ilişkide zevk alamama, orgazm olamama veya boşalamama gibi problemler görülebilir. Çünkü böyle kadınlar daha çok klitoral orgazm olurlar, vajinal orgazm olmakta zorlanırlar. Bu durum da çiftin cinsel hayatına zarar verebilir. Bu nedenle mastürbasyonun çok abartılmaması sağlıklı bir ilişki için önemli bir faktördür.

İlginizi Çekebilir: Kadınlarda Boşalamama (Anorgazmi)

Kadınlarda Mastürbasyonun Faydası Var mıdır?

Evet, mastürbasyonun kadınlar için birçok faydası vardır.

 • Stresi azaltır
 • Daha kaliteli uyku sağlar
 • Sakinleştirir
 • Duygu durumu iyileştirir
 • Daha iyi ve kaliteli seks yaptırır

Mastürbasyon vajinismus tedavi basamaklarından biridir. Vajinismus, kadınlarda korku ve bilinç altındaki yanlış bilgiler nedeniyle cinsel ilişkiye girememe olarak tanımlanır. Vajinismus tedavisinde bilinç altı temizleme yöntemlerinden biri de kadının mastürbasyon yapmaya teşvik edilmesidir. Vajinismus hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Seksin İnsan Sağlığına Faydaları

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Klitoral dokunma veya sürtünme ile yapılan mastürbasyonda kızlık zarı (bekaret) bozulmaz. Ama vajinaya bir cisim veya parmak yerleştirerek yapılan mastür kızlığı bozabilir.

Yastığa sürtünme veya sert bir şekilde klitorise dokunarak yapılan mastür ile bekaret bozulmayacaktır.

Gebelikte Mastürbasyon Zararlı mı?

Gebelikte eğer bir risk faktörü yoksa mastürbasyon yapmanın bir zararı yoktur. Tam tersi rahatlama sağladığı için hem fiziksel hem de beyin olarak daha rahat bir hamilelik geçirilir. Mastürbasyon sonrası yalancı doğum ağrılarına (Brakston Hicks Kasılmaları) neden olabilir ancak bu durum geçici ve fizyolojik bir durumdur.

Ancak erken doğum tehlikesi, düşük tehlikesi veya plasenta previa (eşin önde olması) gibi riskli durumlarda mastürbasyon yapılması doğumu veya düşüğü tetikleyebilir, bu nedenle önerilmez.

Mastürbasyon Yapmak Günah mıdır?

Dini olarak mastürbasyon yapmanın günah olduğu ile ilgili bir veri bulunmamaktadır. Ancak toplumsal baskılar ve yanlış inanışlar nedeniyle özellikle kadınların mastürbasyon yapmasının islamiyette günah olduğuna inanılmaktadır. Bu inanış doğru değildir. Bir kadının kendini tatmin etmesi günah değildir.

Mastür Yapmak Adeti Geciktirir mi?

Hayır mastürbasyonun adet düzeni ile ilgisi yoktur. Mastür yapmak adet düzensizliği veya adet gecikmesi yapmaz.

Sonuç olarak mastürbasyon tamamen fizyolojik bir ihtiyaç ve bir eylemdir. Abartılması durumunda bağımlılık yapma gibi bir zararı olabilir. Bunun dışında mastürbasyonun kadınlarda hiç bir zararı yoktur, tam tersine birçok faydası vardır.

Bir kadının kendi vücudunu tanıması, isteklerini bilmesi ve daha sağlıklı bir cinsel hayatının olması için mastürbasyon yapmak önemlidir. Fizyolojik bir ihtiyaç ve içgüdü olan mastürbasyon ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi daha sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlayacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. Magness M.S. Stop Sex Addiction: Real Hope, True Freedom for Sex Addicts and Partners. Central Recovery Press; Las Vegas, NV, USA: 2013.
 2. Maddox A.M., Rhoades G.K., Markman H.J. Viewing sexually-explicit materials alone or together: Associations with relationship quality. Arch. Sex. Behav.2011;40:441–448
 3. Wade L.D., Kremer E.C., Brown J. The Incidental Orgasm: The Presence of Clitoral Knowledge and the Absence of Orgasm for Women. Women Health.2005;42:117–138. doi: 10.1300/J013v42n01_07. [PubMed] [CrossRef[]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu