Blog

Adeti Söktürücü İlaçlar ve Bitkiler

Adet söktürücü ilaçlar kadın doğumcuların belki de en sık reçete ettiği ilaçlardandır. Çünkü adet gecikmesi hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde mutlaka yaşadığı bir jinekolojik problemdir. Bu yazımda adet söktürücü ilaçlar, bitkiler, yiyecekler ve hareketler hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin kadınlarda en sık nedeni hamileliktir. Bu nedenle cinsel olarak aktif olan bir kadın adet gecikmesi yaşarsa öncelikle gebe olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun için de en güvenilir yöntem kanda Beta HCG testi yaptırmaktır. Gebelik dışında jinekolojik bazı hastalıklar da adet gecikmesine neden olabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Hangileridir?

Adet söktürücü ilaçlar içerisinde progesteron hormonu içeren ilaçlardır. Çünkü normal adet döngüsünde östrojen ve progesteron seviyesi yavaş yavaş yükselir ve gebelik olmazsa bu hormonlarda ani bir düşme yaşanır. Kanda östrojen ve progesteron düzeyinin düşmesine bağlı olarak bir kadında adet kanaması başlar.

Adet söktürücü ilaçlar da bu mekanizma üzerinden çalışır. Adet söktürücü ilacın içindeki progesteron kan progesteron düzeyini önce yükseltir. İlaç kesildiği anda da progesteron çekilme kanaması yani adet olur.

Progesteron içeren tüm ilaçlar adet olmaya yarar. Bu ilaçlar arasında en sık kullanılan ve etkili olan Tarlusal denilen adet söktürücü haptır. Piyasada bulunan adet söktürücü haplar ve iğneler şunlardır:

Adet Söktürücü Haplar

 • Tarlusal
 • Dufaston (Duphaston)
 • Orgametril
 • Primolut N
 • Progestan tablet

Adet Söktürücü İğneler

 • Progestan
 • Progynex
 • Proluton

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü ilaç kullanmadan önce gebelik testi yapılmalı, gebelik yoksa adet söktürücü ilaca başlanır. İlacın markasına göre doz ve süre değişmekle beraber genellikle günde 2 defa 5 gün adet söktürücü ilaç kullanılır.

Adet Söktürücü Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Görülür?

Adet söktürücü kullanırken adet kanaması başlamaz. Adet söktürücü ilaç bittikten 3-5 gün sonra adet başlar. Ancak bu süre bazı hastalarda 7-10 günü bulmaktadır. Yani adet söktürücüler haplar 7-10 günde etkisini gösterir. İlaç bittikten 10 gün sonra hala adet olmadıysanız doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Adet Söktürücüye Rağmen Neden Adet Gelmez?

Adet söktürücü ilaçların işe yarayabilmesi için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gerekir. Eğer rahim duvarı ince ise adet söktürücü hap ve iğneler işe yaramaz. Bu durumlarda içinde hem östrojen hem de progesteron içeren (Doğum kontrol hapları, adet düzenleyici ilaçlar) ilaçlar kullanmak gerekir.

Gebelik olması durumunda da söktürücüler işe yaramaz. Söktürücü hap bitmesine rağmen adet gelmez. Bu nedenle adet gecikmesi yaşayan bir kadın öncelikle gebe olup olmadığını kontrol etmelidir.

Eğer gebelik olmasına rağmen adet söktürücü ilaç içildiyse, bu ilacın bebeğe zararı olmaz. Hatta bebeğin düşmesine engel olur. Bu nedenle istenmeyen gebelik durumunda adet söktürücü ilaçlarla düşük yapmaya çalışmak yerine gebelik haftası büyümeden kürtaj yaptırmak gerekir.

Adet Söktürücü İlaç Düşüğe Neden Olur mu?

Hayır. Adet söktürücü ilaçlar gebelik varsa adeti başlatamaz, bebeğin düşmesine de neden olmaz, tam tersi bebeğin düşmemesini sağlar. Düşük tehlikesi olan hastalarda düşük olmaması için verilen ilaçlar da progestin türevi ilaçlardır.

Aspirin, Gripin gibi ilaçların halk arasında adeti söktüğüne inanılsa da bilimsel datalar aspirinin veya Gripinin adeti söktüğünü göstermemektedir.

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Bitkiler Hangileridir?

Adet söktürücü olarak tavsiye edilen bitkiler, çaylar, yiyecek kürleri hastalar tarafından sıkça bize sorulmaktadır. Kanıta dayalı tıpta bu bitkisel tedavilerin adet söktürmede yeri olmasa da faydalı olduğuna inanılan besinler ve bitkiler şunlardır:

 • Soğan kürü
 • Civanperçemi
 • Maydanoz, dereotu
 • Biberiye çayı
 • Adaçayı
 • Zencefil çayı
 • Kantaron
 • Kekik çayı

Adeti Söktürmek İçin Başka Neler Yapılabilir?

Adet gecikmesinin en önemli nedenlerinden biri de strestir. Bu nedenle stresin azaltılması adetlerin daha düzenli olmasını sağlayabilir. Stres azaltılması psikolog desteği, hobi edinme veya yoga, meditasyon hareketleri ile sağlanabilir.

Yoğun egzersiz yapanlarda egzersiz hareketlerinin azaltılması da adet söktürücü olarak işe yarayabilir. Kilolu ve spor yapmayanların ise kilo vermesi ve düzenli spor yapması da adetleri düzenleyecektir ve adet söktürücü ihtiyacını azaltacaktır.

Cinsel ilişki de hızlı adet olmaya yarayabilir. Çünkü orgazm sırasında rahimde kasılma olur ve rahim ağzı gevşer. Buna bağlı olarak da rahim içindeki kan daha kolay dışarı atılabilir.

Sıcak duş, karına sıcak su torbası koymak da adet söktürücü etkiye sahip olabilir. Çünkü sıcak uygulama hem gevşemeye yarar hem de rahime giden kan akımını artırarak adetin başlamasını kolaylaştırabilir.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapmalı?

Düğün, tatil vs gibi sosyal nedenler nedeniyle kadınlar adetini ertelemek isteyebilir veya hemen adet olmak isteyebilirler. Bu durumlarda doğum kontrol hapları veya progestin içeren Tarlusal gibi haplar kullanılabilir. Doğum kontrol hapı kutu bitmeden erkenden kesilirse hemen hızlı adet olur. Eğer doğum kontrol hapına 1 hafta ara verilmeden diğer kutuya geçilirse adet geciktirilir.

Hemen adet olmaya çalışmak veya adeti ertelemeye çalışmak çok sık yapılmamalıdır. Çünkü kullanılan bu ilaçlar adet düzenini bozabilir. Bu nedenle adet söktürücü ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve ilacı kullanmadan önce hastanın hamile olmadığından emin olunmalıdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

 1. World Health Organization Frequently asked questions.2019. https://www.who.int/about/who-we-are/frequently-asked-questions Available at: Accessed July 20, 2020.
 2. Matteson K.A. Menstrual questionnaires for clinical and research use. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2017;40:44–54.
 3. Rudolph M., Döcke W.D., Müller A. Induction of overt menstruation in intact mice. PLoS One. 2012;7

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu