Blog

Seksin İnsan Sağlığına Faydaları

Cinsellik çoğu toplumda hala tabu olarak kabul edilse de insanoğlunun temel iç güdülerinden biri de cinselliktir. Dini nedenlerle her ne kadar cinsellik baskılanmaya çalışılsa da cinsel sağlığın önemi son yıllarda daha da ortaya çıkmıştır.

Cinselliğin sadece üremeye yaramadığı, vücuda birçok faydası olduğu son yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Ne yazık ki ülkemizde kadınların sadece %40’ı orgazm olabilmektedir.

Cinselliğin vücudumuza olan faydaları 5 grupta toplanabilir.

 1. Fizyolojik
 2. Entellektüel
 3. Duygusal
 4. Psikolojik
 5. Sosyal

Seks Kalbi Korur

Seks iyi bir kardiyovasküler egzersizdir. Diğer kardiyo egzersizler gibi kalp sağlığını artıracak yararlı bir aktivite olduğu söylenebilir.

 • Kalori yaktırır
 • Kan basıncını düşürür
 • Kasları sıkılaştırır
 • Libidoyu artırır
 • Kalp krizi, inme (felç), hipertansiyon riskini azaltır

Seks hem kadın hem de erkekte pozitif feedback mekanizma ile çalışır. Yani seks yaptıkça libidonuz artacak, daha sık yapmak isteyeceksiniz. Sex yapmadıkça da cinsellikten soğuyacak, libidonuz daha da düşecektir.

Bu durum özellikle kadınlarda daha aşikar görülür. Yani cinselliği “işleyen demir ışıldar” atasözüne benzetebiliriz.

Seks Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan çalışmalarda haftada 1-2 defa düzenli seks yapan çiftlerin tükürüklerinde daha çok Ig A saptanmıştır. Ig A vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sisteminin askerleri olarak düşünebilirsiniz. Yani düzenli sex , bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan korur diyebiliriz.

Cinsellik Uyku Kalitesini Artırır

Cinsellik ve orgazm sırasında salgılanan oksitosin, endorfin gibi hormonların sedasyon etkisi vardır. Bu hormonların etkisi ile uyku kalitesi artar, sabah daha dinç uyanılır ve gün boyu daha enerjik olunur.

Baş Ağrısını Azaltır

Kadınların cinsellikten kaçmak için kullandığı “başım ağrıyor” bahanesi bilimsel olarak çürütüldü. Nasıl mı?

Yapılan çalışmalarda düzenli seksin migren tipi ve diğer baş ağrılarını azalttığı bilimsel olarak gösterildi.

 • Migren baş ağrısı olan kadınların % 60’ı seks sırasında bu ağrılarının tamamen geçtiğini
 • Diğer tip baş ağrısı olan kadınların %90’ı ise seks ile bu ağrıların azaldığını bildirmiştir.

Seks Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor

Erkeklerde düzenli seksin prostat kanseri riskini %36 azalttığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Prostat kanser riskinin azalması için haftada ortalama 5-7 defa erkeğin boşalması gerekmektedir.

Cinsellik Erkeklerde Ömrü Uzatıyor

Evet yanlış duymadınız, seks erkeklerin ömrünü uzatıyor. Haftada 2-3 defa orgazm olan bir erkeğin ölüm riskinin, daha az cinsellik yaşayan bir erkeğe göre %50 daha az olduğu bilimsel bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

Cinselliğin Kadın Sağlığı Üzerine Olumlu Etkileri

 • Seks kadında idrar kaçırma riskini azaltır
 • Adet sancılarını azaltır
 • Fertiliteyi (üreme kapasitesi) artırır
 • Pelvik taban kas gücünü artırır
 • Endometriyozisten koruyabilir

Menopoz sonrası cinsel hayatı devam eden kadınlarda vajinal atrofi ve vajen duvarının incelmesi gibi problemler daha az görülür.

Haftada Kaç Kez Cinsel İlişki Olmalı?

Haftada 2-3 kez cinsel ilişkinin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak insan vücuduna iyi geldiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu sayı çiftin özelliklerine göre ve ortama göre değişebilir.

26000 çift üzerinde yapılan bir çalışmada çiftlerin yılda 54 defa, yani haftada 1 defa ilişkiye girdiği saptanmıştır. Bunun için standart bir rakam vermek doğru değildir. Çünkü tatmin eden ilişki sayısı çiftten çifte değişir.

Bir Gecede Kaç Kez İlişkiye Girilir?

Bir gecede kaç defa ilişkiye girilir sorusunun cevabi değişkendir. Çiftin cinsel uyumu, ilişki süresi, bulunduğu ortam ve psikolojik durum ilişki sayısını etkiler. Bir gecede 4-5 defa da ilişkiye girilebilir ama bu uzun dönem sürdürülemez.

Uzun süredir beraber olan çiftlere bakıldığında bir gecede ilişki sayısı 1-2 defadır. Unutulmamalıdır ki cinsel ilişkinin sayısından çok kalitesi psikolojik ve fizyolojik tatmin için daha önemlidir.

Yaşa Göre Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olabilir?

Erkeklerde cinsel güç kişiden kişiye ve yaşa göre değişir. Yapılan bir çalışmada 18-29 yaş arasındaki erkeklerin yılda 112 defa cinsel ilişkiye girdiği saptanmıştır. Bu da haftada 2-3 defaya denk gelmektedir. Cinsel olarak aktif ve sağlıklı bir kadın ise genellikle haftada 3-5 kez cinsel ilişkiye girmek ister.

Her Gün İlişkiye Girmek Zararlı mı?

Her gün ilişkiye girmek zararlı değildir ama ilişkiyi rutin ve sıkıcı hale getirebilir. Cinselliği harekete geçiren özlem duygusu yaşanmayacağı için cinsellik renksiz hale dönebilir.

Ayrıca sık cinsel ilişki kadının vajina florasını bozar. Buna bağlı olarak da vajinal mantar ve enfeksiyon riski artabilir.

En Fazla Kaç Saat İlişkiye Girilir?

Cinsel ilişkinin 1-2 dakikadan kısa sürmesi erken boşalma olarak tanımlanır. Ön sevişme hariç 10-30 dakika süren cinsel ilişki ideal ilişki süresi olarak tanımlanır. 30 dakikadan uzun süren cinsel ilişki ise uzun ilişki olarak tanımlanır. 30 dakikadan sonra konsantrasyon azalmaya başlar ve vajinal kuruluk olabileceği için kadının canı yanmaya başlayabilir.

Sonuç olarak cinsellik yeme-içme gibi doğal olan bir ihtiyaçtır. Fizyolojik faydaları dışında psikolojik ve sosyolojik faydaları vardır. Evlilik kurumunun mutlu ve sağlıklı devam edebilmesi için cinselliği göz ardı etmemek gerekir.

Sağlıkla ve mutlu kalın…

Referanslar

 1. Miller AS, et al. (2004). Actual and desired duration of foreplay and intercourse: Discordance and misperceptions within heterosexual couples. DOI:10.1080/00224490409552237
 2. How long should sex last?. (n.d.). issm.info/sexual-health-qa/how-long-should-sex-last/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu