Blog

Vajinadan Gaz Çıkması Nedir, Neden Olur?

Cinsel ilişki sırasında veya egzersiz yaparken bazı kadınlar vajinadan gaz çıkması ile karşı karşıya kalabilirler. Kimi zaman oldukça sesli olabilen bu gaz, hava çıkışı hem panik hem de endişe kaynağına dönüşebilir.

Özellikle cinsel ilişki sırasında meydana geldiğinde kadınların öz güvenlerini zedeleyebilen vajinadan ses gelmesi hali, çoğunlukla normal bir durum olarak kabul edilse de bazı zamanlarda farklı tıbbi sorunların işareti olabilir.[1]

Vajinanın içine hava sıkışması ile karakterize vajinadan gaz çıkması hakkında hazırladığım bu yazımda nedenler ve tedavi seçeneklerine değineceğim.

Vajinadan Ses Gelmesi

Vajinadan gaz çıkması veya vajinadan ses gelmesi veya vajinadan hava çıkması (vajinal rüzgar) olarak adlandırılabilen bu durumun temel nedeni vajina içerisinde hava sıkışmış olmasıdır.

Vajina kanalının içerisinde hava hapsolduğunda salınır ve genellikle rektumdan çıkan gaza benzer bir ses duyulmasına neden olur. Bu durum tipik olarak normaldir. Rektumdan gelen gazla vajinadan gelen gazın karıştırılmaması gerekir. Vajinadan gaz çıkışı havanın vajinada farklı nedenlerle sıkışması ve vajinal kaslar rahatlayınca da dışarı çıkmasıdır.[2]

Vajina Gazı Kimlerde Olur?

Vajinadan gaz çıkması birçok farklı nedenle oluşabilir. Nedenlerin belirlenmesi olası tıbbi durumların varlığının tespit edilebilmesi için önemlidir. Vajinadan gaz çıkışı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Cinsel İlişki

Vajinal gazın en yaygın nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel birleşme sırasında vajina kanalının girişindeki kasların rahatlaması, penisin ileri geri yönlü hareketi vajina kanalı içerisine hava girmesine neden olabilir ve cinsel ilişkinin sonlanması ile birlikte kanaldaki hava dışarı çıkar. Bu noktada vajinal genişleme varlığı söz konusu olabilir.

Çoklu ve zorlu doğumlar, yaşın ilerlemesine bağlı olarak vajina sıkılığının kaybolması gibi etkenler vajina kanalında genişleme ile sonuçlanarak vajinadan ses gelmesi problemini ortaya çıkarabiliyor. Günümüzde vajinal rejüvenasyon tedavileri ve seçilmiş hastalarda vajina daraltma ameliyatı yani vajinoplasti ile cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi sorunu çözümlenebiliyor.

Vajinal Relaksasyon Sendromu

Pelvik taban kaslarındaki fonksiyon sorunlarının en yaygın belirtilerinden biri vajinadan ses gelmesidir. İdrar kaçırma, pelvik organ sarkması veya aşırı kilo alımı, doğum, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle pelvik taban kaslarının zayıflaması halinde vajinal relaksasyon sendromu gelişir ve vajinadan hava gelmesi sorunu yaşanabilir.[3]

Vajinal Fistül

Vajina ve pelvik organlar arasında içi boş bir kanal olarak tanımlanabilen fistül, doğrudan cinsel aktivite ile bağlantısı olmayan ve potansiyel olarak vajinadan gaz çıkmasına yol açabilen bir nedendir. Oluşum yeri ve yoluna göre farklı vajinal fistül türleri bulunmaktadır. Kişinin vajinasından ses gelme nedeni fistül olduğunda tedavi seçeneklerine başvurulması önemlidir.

En sık görülen fistül tipi, mesane ve vajina arasında görülen vezikovajinal fistüldür. Bu fistül türüne ek olarak fistüller vajina ve üreter arasında, vajina ve rektum arasında, ince bağırsak ve vajina arasında, kalın bağırsak ve vajina arasında, idrar yolu ve vajina arasında da oluşabilir.

Vajinadan gaz gelmesinin nedeni fistüller olduğu takdirde ek semptomların yaşanması da söz konusudur. Kötü kokulu idrar, vajinal akıntı, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, ishal, üriner inkontinans, cinsel ilişki sırasında ağrı, mide bulantısı, karın ağrısı en sık görülen vajinal fistül belirtileri arasında yer alır.[4]

Tüm bu nedenlere ek olarak vajinal kasların gerginleşmesi, esneme egzersizleri, jinekolojik muayeneler ve kadın hijyen ürünleri kullanımı da kısa süreli vajinadan gaz çıkmasına neden olabilmektedir.[5] Nedenler basit ya da komplike olacağı için vajinadan gaz çıkma problemi kronikleşen kadınların kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına muayene olmayı ihmal etmemeleri gerekir.

Vajinadan Gaz Çıkması Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinadan gaz çıkması tedavisi, neden doğrultusunda planlanır. Vajina genişlemesi nedeniyle oluşan vajinadan gaz çıkışı için hastanın durumuna göre vajinal sıkılaşmayı hedefleyen rejüvenasyon medikal tedavileri ya da vajinoplasti cerrahisi yani vajina daraltma ameliyatı tercih edilebilir.

Eğer neden fistüller ise fistül tedavisi planlanabilir. Vajinadan ses gelmesi pelvik taban kasları ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyorsa sorun özelinde gerçekleştirilen tedavilere ve pelvik taban kaslarının sıkılaştırılması için önerilen egzersizlere başvurulabilir. Kegel egzersizleri ile ameliyatsız tedavi mümkün olur.

Vajinadan Gaz Çıkması Bakireliği Bozar mı?

Hayır bozmaz. Çünkü kızlık zarı havadan daha sert ve ağır bir cisim ile bozulabilir. Hava istediği kadar basınçlı çıksın, vajinadan çıkan gaz bakireliği bozmaz.

Vajinadan Gaz Çıkması Adetli İken Artar mı?

Evet adet sırasında hormonların etkisi ile kasların yapısında ve tonusunda değişiklik olabilir. Buna bağlı olarak da adetli iken vajinadan gaz gelmesi problemi yaşanabilir. Ancak adetli iken ilişkiye girilmediği için çoğu kadın bu durumdan haberdar değildir.

Vajinadan Hava Çıkması Bir Hastalığın Habercisi Olabilir mi?

Vajinadan hava çıkması pelvik taban kaslarının gevşediğinin habercisi olabilir. Bunun dışında ciddi bir hastalığın belirtisi veya habercisi değildir.

İlişki Sırasındaki Ses Gaz mı?

İlişki sırasında farklı pozisyonlarda vajinadan gaz benzeri hava ve ses çıkabilir. Eğer penis boyutu ince ise vajinaya her girişte penisle beraber vajinaya hava da girer. Peniz dışarı çıkarken vajinada biriken bu hava dışarı çıkar ve ses gelir. Bazı pozisyonlarda vajinada gaz veya ses gelmesi artabilir.

Nadiren ilişki sırasında makattan gaz gelebilir. Makattan gelen gaz ile vajinadan gelen gaz karıştırılmamalıdır.

Cinsel İlişkide Vajinadan Ses veya Gaz Gelmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Vajindan gaz gelmesinin en önemli nedeni pelvik taban kaslarının zayıflamasıdır. Bu kasları güçlendiren hareketler vajinadan gaz gelmesini önler. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını kuvvetlendiren etkili egzersizlerdir.

Ayrıca ilişki sırasında pozisyon değiştirmek de vajinadan gaz gelmesini engelleyebilir. İlişki sırasında penis vajinaya girerken pelvik taban kaslarının kasılması da vajinaya hava girişine engel olur ve böylelikle vajinadan ses çıkması önlenmiş olur.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu