Blog

Kegel Egzersizleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Kadın genital organlarını yerinde tutan yapılardan en önemlisi pelvik taban kasları ve bağ dokusudur. Yaşlanmayla ve doğumla birlikte ne yazık ki bu dokularda gevşeme ve sarkmalar olur. Genetik yatkınlık bu süreci hızlandırır. Ama basit önlemlerle bu problemleri durdurabilirsiniz. İşte Kegel egzersizi bu yöntemlerden biridir.

Bu yazımda her kadının kolayca yapabileceği ve hayat kalitesini artıracak Kegel egzersizleri hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarını ve vajinal kasları güçlendiren bir egzersiz çeşididir. Pelvik taban kasları, kadında iç genital organları pelviste yani olması gereken yerde tutmaya yarayan kaslardır.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi aklınıza gelebilecek her yerde yapılabilir. Evde, işte, otobüs beklerken, yatarken, film izlerken vs yapılabilir. Kegel egzersizinde püf nokta doğru kasların çalıştırılması ve kegel hareketlerinin düzenli olarak yapılmasıdır.

 • Önce mesanenizi boşaltın, çünkü mesane dolu iken hareketleri yapmakta zorlanabilirsiniz.
 • Pelvik taban kaslarını 3-5 sn kasın, bu esnada bacak veya karın kaslarını kasmayın, gevşek bırakın.
 • Pelvik taban kaslarını 3-5 sn kasılı tuttukten sonra 3-5 sn gevşek bırakın.
 • Bu hareketleri art arda 10 defa, günde 3 set halinde (sabah, öğle, akşam) yapın.
 • Zamanla kasıp gevşetme süresini 10 saniyeye yükseltin.
 • Tekrar sayısını da zamanla 30-40 defaya artırın.

Pelvik taban kasını güçlendiren Kegel egzersizini bu süreler dışında abartmayın. Çünkü bu sefer ilişkide zorlanma veya zor idrar yapma gibi şikayetler yaşamaya başlayabilirsiniz.

Pelvik Taban Kaslarının Doğru Çalıştırıldığı Nasıl Anlaşılır?

Pelvik taban kasları diğer adıyla vajinal kasların hangi kaslar olduğunu anlamak biraz zor olabilir. Çünkü pelvik taban kasları gözle görülebilen kaslar değildir.

Pelvik taban kaslarının doğru şekilde çalıştığından şu şekilde emin olabilirsiniz.

 • İdrar yaparken istediğiniz an idrar yapmayı durdurabilirsiniz. İşte idrar yapmayı durduran kaslar pelvik taban kaslarıdır.
 • Gaz yapma ihtiyacınız olduğunda ama yapmamanız gereken ortamdayken gaz yapmayı engellediğiniz kaslar pelvik taban kaslardır.
 • Vajinal kasların yerini doğru anlamanın diğer bir yolu da tuvalette idrarınızı yaparken işaret parmağınızı vajinaya yerleştirin. İdrar yapmayı yarıda kesin. Bu esnada parmağınızla vajinal kasların kasıldığını göreceksiniz. Bu size doğru kasları çalıştırdığınızı gösterecektir.

Kegel Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Kegel egzersizinin faydaları şu şekilde özetlenebilir.

Orgazm olamayan veya boşalamayan kadınlar cinsel ilişki sırasında, ritmik olarak kegel egzersizi yaptığında daha çok zevk aldıklarını göreceklerdir. Aynı şekilde erkekler de ilişki esnasında yapılan vajinal kasları kasma gevşetme hareketlerinden dolayı daha çok zevk aldıklarını hissedeceklerdir.

Kimler Bu Egzersizi Yapmalıdır?

Pelvik taban kasları zamanla gücünü kaybeder. Özellikle doğum yapmış, menopoza girmiş, yaşlı veya kilolu kadınların bu egzersizi yapması pelvik taban kaslarını güçlendirerek ileride görülebilecek sistosel, rektosel, rahim sarkması veya idrar kaçırma gibi belirtilerin önü alınmış olur.

Bunlar dışında vajina genişliği şikayeti olan ve cinsel ilişkide zevk alamayan kadınlar da kegel egzersizi ile pelvik taban kaslarını kuvvetlendirebilirler, ameliyata vs gerek kalmadan doğal yöntemlerle vajinalarını daraltabilirler.

Kegel Egzersizi Erkeklerde İşe Yarar mı?

Kegel egzersizleri erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğunu azaltır. Yapılan çalışmalarda kegel egzersizinin erkeklerde ereksiyonu (sertleşme) kolaylaştırdığı, daha sert ereksiyon sağladığı ve boşalmayı (ejekülasyon) geciktirdiği gösterilmiştir. Bu çalışmalara göre Kegel egzersizi erkeklerin %50-60’ında ereksiyon ve erken boşalma problemlerinde düzelme sağlamıştır.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede İşe Yarar?

Kegel egzersizi yapılmaya başlandıktan sonra hemen etki göstermeye başlar. Ama esas etkisi 4-6 hafta sonra ortaya çıkar. Kegel egzersizinin işe yaraması için hareketlerin düzenli yapılması çok önemlidir. Yapılmayı bırakır bırakmaz pelvik taban kasları hemen eski halini alır. Bu nedenle vajinal kas hareketleri hayat boyu düzenli olarak yapılırsa işe yarar, etkisi devam eder.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Referanslar:

 1. Rogers G, Villarreal A, Kammerer-Doak D, Qualls C. Sexual function in women with and without urinary incontinence and/or pelvic organ prolapse. Int Urogynecol J. 2001;12(6):361–65. [PubMed] [Google Scholar]
 2. Rosenbaum TY. REVIEWS: Pelvic Floor Involvement in Male and Female Sexual Dysfunction and the Role of Pelvic Floor Rehabilitation in Treatment: A Literature Review. J Sex Med. 2007;4(1):4–13.
 3. Chambless DL, Sultan FE, Stern TE, et al. Effect of pubococcygeal exercise on coital orgasm in women. J Consult Clin Psychol. 1984;52(1):114. [PubMed] [Google Scholar]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu