Blog

Cinsel İlişkiye Girememe Korkusunu Yenmek İçin 5 İpucu

İlk gece korkusu bizim gibi muhafazakar toplumlarda sık görülen bir problemdir. İlk gece korkusunun en önemli nedeni evlenenlerin anlattıkları abartılı ilk gece yorumlarıdır.

İlk gece yorumları kulaktan kulağa abartılarak yayılır ve kadın gerdek gecesi acı hissedeceğini düşünür. Bu şekilde düşündüğü için de ilk gece kendini kasar ve gerçekten ilk gecede acı hisseder. Yani ilk gece korkusuna kendini gerçekleştiren efsaneler diyebiliriz.

Vajinismus ise ilk gece korkusunun daha ileri aşamasıdır. Yani bilinçaltındaki korkular nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumudur. İlk gece kadın istem dışı olarak kendini kasar, bacaklarını kapatır, eşini ittirir ve cinsel ilişkiye giremez. Her iki problemde de altta yatan nedenler benzerdir.

Bu yazımda vajinismusu ve ilk gece korkusunu yenmek için evde kendi kendinize yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini anlatacağım. Konunun daha iyi anlaşılması için önce cinsel ilişkiye girme korkusunun nedenlerinden bahsedelim.

İlginizi Çekebilir: Vajinismus Tedavisi

Cinsel İlişkiye Girme Korkusunun Nedenleri

Vajinismus nedenleri incelendiğinde en sık aşağıdaki sebepler karşımıza çıkar.

 • Baskıcı aile
 • Muhafazakar aile
 • Taciz, tecavüz
 • Çevreden duyulan korkunç ilk gece hikayeleri
 • Küçük yaşta televizyon veya internette görülen ürkütücü sevişme sahneleri
 • Travmatik jinekolojik muayene veya doğum tecrübesi

Vajinismus hastalığının altında yukarıdaki sebeplerden biri mutlaka yatar. Bilinç altı cinselliği tehlikeli bir olaymış gibi algılar ve cinsel ilişki sırasında istemsizce vücudunu koruma altına alır.

Yani vajinismusun esas nedeni psikolojiktir diyebiliriz. Vajinismusu yenmek için bilinçaltının değiştirilmesi tedavinin birinci basamağıdır.

Vajinismusu Yenmek İçin 5 İpucu

Kendi Vücudunuzu Tanıyın

İnsanoğlu hep bilinmeyenden korkar. Bilgi korkuyu azaltır. Bu bağlamda kadın kendi anatomisine, zevk aldığı noktalara, cinsellik fizyolojisine ne kadar hakim olursa korkusu o kadar azalacaktır.

Kendi anatominizi öğrenmek için internetten kadın genital bölge resimlerine bakın. Ayna yardımı ile kendi genital bölgenizi inceleyin. Nerelere dokununca zevk aldığınızı keşfedin.

Kızlık zarınızı inceleyin. Ayna yardımı ile kendi kızlık zarınızı görebilirsiniz. Çoğu genç kız ilk gece kanamasının çok olacağını veya acı hissedeceğini düşünür. Bilinenin aksine eğer genç kız ilişki sırasında kendini kasmazsa kızlık zarı kanaması veya yırtılması kesinlikle ağrılı olmaz.

Cinsellik Hakkında Araştırma Yapın

Cinsellik tüm toplumlarda hep tabu olarak kabul edilmiştir. Cinsellik hakkında konuşmak ayıp ve günah sayıldığı için cinselliğin temel bir ihtiyaç olduğu zamanla unutulmuştur.

Bu kısırdöngüyü kırmak için “Cinsellik nasıl yaşanmalı? İlk gece cinsellik nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeli” gibi konular hakkında araştırma yapın. Ama unutmayın internette çok fazla kirli bilgi var. En doğru bilgiye kadın doğum doktorundan profesyonel destek alarak ulaşabilirsiniz.

Mastürbasyon Yapın

Kadının mastürbasyon yapması bizim toplumda hoş karşılanmaz. Aslında mastürbasyon kadının kendi vücudunu tanıması, cinselliği keşfetmesi ve hayal gücünü genişletip, gerçek ilişkide konsantrasyonunu artırmak ve daha çok cinsel haz almak için çok önemlidir.

Kadının cinsel ilişkiden zevk alması için 2 temel şeye ihtiyacı vardır.

 • Teslim olmak
 • Konsantre olmak

Bu nedenle mastürbasyon yapmaktan utanmayın. Unutmayın mastürbasyon yapan bir kadının cinsel hayatı her zaman daha iyidir. Sağlıklı bir cinsel hayat için kadınlar mastürbasyon yapmaktan utanmamalı,

Parmak Egzersizi

Vajinismus tedavisinin temel basamaklarından biri de parmak egzersizleridir. Vajinismusu yenmek için evde kendi kendinize bu egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak parmak egzersizini doğru bir şekilde yapmak için öncesinde kadın doğum doktorundan veya bir cinsel terapistten profesyonel destek alın.

Pelvik Taban Egzersizi (Kegel Egzersizi)

Vajinismus tedavisinin mihenk taşlarından biri de pelvik taban kas egzersizleridir. Vajinismus hastalığında temel sorun korku nedeniyle pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Bu nedenle erkek vajinaya giremez. Duvar varmış hissi yaşar.

Vajinismusta bunu aşmak için yapılması gereken pelvik taban kaslarının kontrolünün sağlanmasıdır. Kas kontrolü bilinçaltından tekrar bilincin kontrolüne geçmelidir. Bu da Kegel egzersizi ile mümkün olur.

İlginizi Çekebilir: Kegel Egzersizi Ne İşe Yarar?

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusu vajinismustaki korkular kadar büyük olmadığı için sadece konuşarak ve kadına doğru bilgiler verilerek korku ortadan kaldırılabilir. İlk gece korkusunu yenmek için öncelikle kadına kızlık zarı yırtılmasının kendisine acı hissettirmeyeceği anlatılmalıdır.

İlk gecede ön sevişmenin uzun tutulması kadında ıslanma yaratarak cinsel ilişkinin kolay olmasını sağlar. Gerekirse kayganlaştırıcı kullanmak kadının gerdek gecesinde ağrı hissetmemesini sağlar.

Son olarak da pelvik taban kaslarını kulllanmayı kadına öğretmek gerekir. İlk gecede pelvik taban kaslarını kasmazsa kesinlikle acı hissetmeyeceği yönünde kadın bilgilendirilmelidir.

Gerdekte Ne Kadar Acı Olur?

Gerdek gecesinde eğer yeterince kayganlık varsa ve kadın pelvik taban kaslarını kasmazsa kesinlikle acı olmaz. Eğer kadında yeterli ıslanma sağlanamıyorsa kayganlaştırıcı kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Kayganlaştırıcı Kullanmak Zararlı mı?

İlk Gece Ağrısız İlişkiye Nasıl Girilir?

İlk gece ağrısız ilişkiye girmek için kadının bilinç altındaki yanlış bilgilerin temizlenmesi gerekir. Cinselliğin ayıp veya günah olmadığı, doğal bir ihtiyaç olduğu kadına anlatılmalıdır.

Cinsel ilişkiden korkan kadın ilk gece kendini kasacak ve daha çok ağrı hissedecektir. Bu nedenle kadına pelvik taban kaslarını cinsel ilişkide doğru kullanmanın yolu mutlaka anlatılmalıdır. Bunun dışında kayganlaştırıcılar da ilk gece ağrısız ilişkiye girilmesini sağlayacaktır.

Cinsel İlişki Korkusu İçin İlaç

Cinsel ilişki korkusu için ilaç kullanmak mantıklı bir seçenek değildir sadece geçici bir çözümdür. Çünkü ilaçla esas sorun çözülemez. Ama cinsel ilişki korkusu için ilaç destek tedavisi olarak kullanılabilir. Kas gevşeticiler, anksiyolitikler veya alkol cinsel ilişki korkusu için kullanılabilecek ilaçlardır.

Unutmayın, vajinismus ülkemizde ve Ankara da her 10 kadından 1’inde görülür. Bu anlamda yalnız değilsiniz. Bu problemi yaşayan ve çevresiyle paylaşamayan sizin gibi çok kadın var. Ayrıca vajinismus %100 kesin olarak tedavi edilebilir. Yeter ki hasta tedaviye istekli ve kararlı olsun.

Sağlıklı ve aşk dolu günler dilerim…

Referanslar

 1. Jarrousse N, Poudat F‐X. Vaginismus: therapeutic management: implosive therapy or systematic desensitization? [Prise en charge therapeutique: flooding ou desensibilisation systematique?]. Psychologie Medicale 1986;18:771‐2. 
 2. Lankveld JJ, ter Kuile MM, Groot HE, Melles R, Nefs J, Zandbergen M. Cognitive‐behavioral therapy for women with lifelong vaginismus: a randomized waiting‐list controlled trial of efficacyJournal of Consulting and Clinical Psychology 2006;74(1):168‐78
 3. Crowe MJ, Gillan P, Golombok S. Form and content in the conjoint treatment of sexual dysfunction: a controlled studyBehavior Research & Therapy 1981;19:47‐54.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu