Blog

Cinsel İlişkide Ağrı Neden Olur?

Cinsel ilişkide ağrı veya zorlanma kadınların %20’sinin yaşadığı bir problemdir. Cinsel ilişkide ağrı nedenleri psikolojik olabilir veya altta yatan organik bir sebep olabilir. Bazı olgular kremlerle kolayca tedavi edilirken, bazıları için ameliyat bile gerekebilir.

Cinsel İlişkide Ağrı Normal mi?

Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı hissedilmesi normal değildir. Tıbbi olarak disparoni olarak tanımlanan bu durumu yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Kadının cinsel ilişkide acı duyması önemli bir hastalığın tek belirtisi olabilir.

Bu nedenle cinsel ilişkide zorlanan veya acı duyan bir kadın bu durumu normal kabul etmemeli ve muayene olmalıdır.

Cinsel İlişkide Ağrı (Disparoni) Nedenleri

Cinsel ilişkide ağrının en sık nedeni vajinal kuruluktur. Vajinal kuruluk özellikle menopozdaki kadınların en büyük problemidir. Ancak bu sorun östrojenli kremlerle veya fitillerle kolayca çözülebilir.

Vajinal kuruluk, cinsel isteksizlikte veya emzirme döneminde de görülebilir. Cinsel isteksizliğe bağlı vajinal kurulukta psikoterapi ve kayganlaştırıcılar işe yarayabilir.

Cinsel ilişki sırasında acı, yanma hissedilmesinin bir nedeni de vajinada yırtık olması olabilir ve bu yırtık dışarıdan görünmeyebilir.

Önceki cinsel ilişkide ters bir hareket veya zorlama vajina girişinde veya vajinanın iç kısmında yırtılmaya neden olmuş olabilir. Her ilişkide bu yırtık kadının canını yakacaktır ve sürtünmeye bağlı olarak iyileşemeyecektir.

Bu nedenle böyle bir sorununuz varsa mutlaka muayene olun ve vajinadaki yırtık gözden kaçmasın. Çünkü tedavide geç kalınırsa, kadın ağrı hissettiği için kendini kasacak, ilişkiden korkacak ve bu durum bilinç altına oturacaktır.

Yırtık haftalar içinde iyileşse bile bilinç altındaki korku nedeniyle kadın bundan sonraki cinsel ilişkilerinde hep ağrı hissedecektir veya hiç ilişkiye giremeyecektir.

Vajinismus olarak bilinen bu durum; yani kadının istemsiz olarak kendini kasması sonucu ilişkiye girememesi tamamen psikolojiktir. Özellikle bizim gibi muhafazakar toplumlarda vajinismus oldukça sık görülen bir cinsel problemdir.

Endometriyozis de ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Hem karın içi yapışıklık yaptığı için, hem de endometriyotik odaklarda östrojen bağımlı hücresel değişiklikler olduğu için hasta ilişkide ağrı hissetmeye başlar ve adetleri sancılı geçmeye başlar.

Bu 2 belirti endometriyozisin en önemli belirtilerindendir. İlaç tedavisi veya ameliyatla cinsel ilişkide ağrı problemi tedavi edilebilir. Hangi yöntemin uygun olduğu hastanın özelliklerine göre değişir.

Yumurtalık kistleri de kadının cinsel ilişkide acı duymasına neden olur. Özellikle derin penetrasyonda, yani vajinanın girişinde değil de derinindeyken ağrı duyar. Bu durumda şartları zorlamamak gerekir.

Çünkü yumurtalık kisti patlaması en çok ilişki sonrası olur. Yumurtalık kisti patlamasında hasta aniden bıçak saplanır gibi ağrı hisseder. Kist patlamasına bağlı iç kanama olursa tansiyon düşmesi, bayılma gibi belirtiler görülür ve hastanın kliniği bozulursa ameliyat ile iç kanamayı durdurmak gerekir.

Vajinal enfeksiyonlar cinsel ilişkide acı ve yanmaya neden olabilir. Bu yanma genelde vajina girişinde olur. Enfeksiyon nedeniyle cinsel ilişkide kolayca vajinada veya girişinde tahriş meydana gelebilir. Bu da ilişki sonrası kanamaya neden olabilir.

Pelvik enfeksiyon, vajinadaki enfeksiyonun rahim, yumurtalık ve tüplere yayılması durumudur. Pelvik enfeksiyon da disparoni nedenleri arasındadır. Ancak cinsel ilişkideki ağrı, vajina girişinde değil, daha derin penetrasyonda görülür.

Tedavi edilmeyen vajinal ve pelvik enfeksiyonlar kısırlık, dış gebelik, abse gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle cinsel ilişkide ağrı şikayeti olan bir kadın mutlaka muayene edilmeli ve enfeksiyon olup olmadığı belirlenmelidir.

Vajinal enfeksiyonlar dışında idrar yolu enfeksiyonu veya sistit de disparoni nedenleri arasındadır. Bu nedenle disparoni şikayeti olan bir kadında idrar yolları da enfeksiyon açısından araştırılmalıdır.

Miyomlar da disparoniye neden olabilir. Özellikle rahim dışına doğru ve douglasa doğru büyüyen subseröz miyomlar cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir.

Bakırlı spiraller (Rahim içi araç) de ağrılı cinsel ilişki nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle spiral kaydıysa veya spirale bağlı pelvik enfeksiyon geliştiyse spiraller disparoniye neden olabilir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel ilişkide ağrı olmaması için hem kadının hem de erkeğin dikkat etmesi bazı noktalar vardır. Bu püf noktalar psikolojik kökenli ağrılı cinsel ilişkide işe yarar. Enfeksiyon, endometriyozis gibi organik kökenli problemlerde aşağıdaki öneriler işe yaramaz. Sağlıklı ve ağrısız cinsel ilişki için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

  1. Genel hijyen kurallarına her iki taraf da dikkat etmeli
  2. Erkeğin kadını kendini güvende hissettirmesi (sözlerle veya hareketlerle) gerekir
  3. Yeterli ön sevişme olmalı
  4. Yeterli ıslanma sağlanmalı
  5. Cinsel ilişki sırasında sadece zevk almaya odaklanmalı, başka şeyler düşünülmemeli
  6. Vajinal kuruluk varsa kayganlaştırıcı jel kullanılmalı

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Disparoni şikayeti ile gelen hastadan önce ayrıntılı hikaye alınır. “Cinsel ilişkide ağrı, acı veya yanma problemi ne zaman başladı? İlişkinin hangi aşamasında ağrı oluyor?

Ağrı dışında bacaklarda kasılma, itme oluyor mu? Akıntı, kaşıntı, koku gibi belirtiler var mı? İdrar yaparken yanma, sık idrara gitme var mı?” gibi soruların cevabı araştırılır.

Hikayeden sonra muayene yapılır. Vajinada yırtık, tahriş olup olmadığı araştırılır. Kızlık zarının yapısı incelenir. Ayrıca muayenede vajinal enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Gerekirse vajinal kültür alınır.

Vajinal muayene sonrası ultrason muayenesi yapılır. Disparoniye neden olabilecek miyom, çikolata kisti, yumurtalık kisti gibi problemler araştırılır.

Eğer disparoninin nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi ile cinsel ilişkideki ağrı tedavi edilebilir. Ağrının nedeni vajinadaki yırtık ise, yırtık dikilerek ve bir süre ilişki yasağı ile iyileşme sağlanır.

Endometriyozise bağlı disparoni varsa, doğum kontrol hapı kullanarak veya ameliyatla çikolata kisti alınarak disparoni tedavi edilebilir.

Spirale bağlı ağrılı cinsel ilişki ise spiral çıkarılarak, vajinal kuruluğa bağlı ağrılarda ise kayganlaştırıcı jeller veya östrojenli kremlerle disparoni kolayca tedavi edilebilir.

Sonuç olarak cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi normal kabul edilmez. Nedeni psikolojik de olsa fiziksel de olsa disparoni tedavi edilebilir bir problemdir.

 

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

  1. Lewis RW, Fugl-Meyer KS, Corona G, et al. Definitions/epidemiology/risk factors for sexual dysfunction. J Sex Med. 2010;7(4 pt 2):1598-1607
  2. Weijmar Schultz W, Basson R, Binik Y, Eschenbach D, Wesselmann U, Van Lankveld J. Women’s sexual pain and its management. J Sex Med. 2005 May;2(3):301-16. [PubMed]
  3. Binik YM. Should dyspareunia be retained as a sexual dysfunction in DSM-V? A painful classification decision. Arch Sex Behav. 2005 Feb;34(1):11-21. [PubMed]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu