Blog

Kızlık Bozulmadan Hamilelik Olur mu?

Normal şartlarda hamile kalmak için tam cinsel ilişki gerekir. Yani spermin vajinadan ilerleyerek rahim içine, oradan da tüplere ulaşması gerekir. Tüplerde yumurta ile karşılaşan sperm yumurtayı döller ve gebelik oluşur. Ancak nadiren tam ilişki olmadan da bakire bir kızda hamilelik olabilir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar? Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı (himen) vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik bir artık dokudur. Kızlık zarı eskiden ve günümüzde bekaretin göstergesi olarak kabul edilir. Sosyolojik fonksiyonu dışında kızlık zarının hiçbir fonksiyonu yoktur.

Kızlık zarının birkaç çeşidi vardır. En sık görülen anuler bekaret zarında zarın ortasında bir delik yani açıklık bulunur. Adet kanı bu delik vasıtasıyla dışarı atılır. Kızlık zarının ortasında bulunan bu açıklık kimi kızda geniştir, kimi kızda daha küçüktür. Bu açıklığın büyüklüğüne göre kızlık zarı kanaması miktarı da değişir.

İlginizi ÇekebilirKızlık Zarı Ne Kadar İçeridedir?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalmak Mümkün mü?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Ama bu ihtimal çok düşüktür. Kızlık zarında spermin geçişine izin veren açıklık vardır. Bu açıklık sayesinde adet kanı dışarı atılabilir.

Bu mantıkla bakıldığında; eğer vajinadaki sıvı bir açıklık vasıtasıyla dışarı atılabiliyorsa, dışarıdaki bir sıvı neden aynı delikten vajinaya girmesin? Hele de bu sıvının içinde hareket edebilen spermler varsa!

İlişkiye Girmeden Hamile Kalma Olasılığı Yüzde Kaç?

Yapılan çalışmalarda bakire kızların %0,4’ünün ilişkiye girmeden hamile kaldığı saptanmıştır. Yani ilişkiye girmeden hamile kalma olsaılığı yüzde 0.4 dür.

Kızlık Zarı Bozulmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Kızlık zarı yapısı gereği spermin geçişine izin verir. Bu nedenle tam ilişki olmadan yani penis vajinaya girmeden de hamilelik nadir de olsa olabilir. Çünkü spermler oldukça hareketli canlılardır ve 3 dakikada tüplere ulaşırlar. Ayrıca dış ortamda 30-40 dakika canlılıklarını korurlar.

Ne Gibi Durumlarda Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için canlı sperm ile canlı yumurtanın karşılaşması lazım. Yumurtanın canlı kalabilmesi için de yumurtlama zamanında ve sonraki 24 saat içinde spermle karşılaşması gerekir. Çünkü yumurtanın ömrü sadece 24 saattir. Bu şartların sağlandığı durumlarda hamile kalınabilir.

İlginizi Çekebilir: Yumurtlama Zamanı Hesaplama

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile erkek vajinaya yakın bir bölgeye boşalırsa, hareketli spermler vajinadan girerek yumurtaya ulaşabilirler ve hamilelik olabilir. Sürtünme ile erkek başka bir yere boşalırsa ve kız bu sperme dokunup sonra da vajinasına dokunursa yine hamilelik olabilir. Ama bu yolla hamilelik riski çok düşüktür.

Ancak sürtünme sırasında bir kızın üzerinde kıyafet varsa ve eliyle sperme dokunmazsa veya dokunsa bile elini sabunla yıkarsa hamile kalma ihtimali olmaz.

Erkek Dışarı Boşalırsa Hamile Kalınır mı?

Erkek dışarı boşalırsa hamile kalma ihtimali düşüktür ama yok değildir. Aşağıdaki durumlarda birleşme olmadan da hamile kalınabilir.

 • Erkeğin boşalma sıvısına (ejekülat) kız eliyle dokunup, sonra vajinasına dokunursa
 • Erkeğin boşalmadan önceki zevk sıvısı kadının vajinasına yakın yere değerse
 • Erkek bir yere boşaldı ve kadın oraya eliyle veya genital bölgesiyle dokunursa bakire olsa bile hamilelik riski vardır.

Birleşme Olmadan Zevk Suyuyla Hamile Kalınır mı?

Yapılan çalışmalarda erkeklerin boşalmadan önceki zevk suyunda %16 sperm olduğu saptanmıştır. Bu nedenle geri çekme yöntemi bir korunma yöntemi değildir. Hamilelik riski çok yüksektir.

Parmaktan Hamile Kalınır mı?

Parmak spermle bulaşık değilse parmakla hamile kalınmaz. Ama parmakta sperm varsa ve vajinaya dokunulursa nadir de olsa hamile kalınabilir.

Sperm Ne Kadar Sürede Hamile Bırakır?

Sperm vajinaya ulaştıktan 3 dakika sonra tüplere ulaşır. Eğer çatlamış yumurta ile karşılaşırsa hemen hamile kalınır. Yani sperm 3 dakikada hamile bırakabilir.

Hamile Kalmak İçin Sperm Nereye Gitmeli?

Hamile kalmak için spermin tüplere ulaşması gerekir. Spermin tüplere gitmesi için de vajina, rahim ağzından ve rahimden geçmesi gerekir. Dış genital bölgedeki bir sperm hareket ederek vajinaya ulaşırsa da tüplere gidebilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınırsa Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalındığı sadece adet gecikmesi belirtisi ile anlaşılır. Bakire olan bir kız adetlerini takip etmeli, cinsel ilişkide bulunmamış olsa bile erkek arkadaşı ile sürtünme, sevişme gibi aktivitelerde bulunuyorsa mutlaka gebelik testi yaptırmalıdır.

Hamilelik testi dışında gebelik belirtileri yaşarsa da genç kız hamile olduğunu anlayabilir. Bakireyken hamile kalma normal ilişkiyle olan gebelik belirtileri ile aynıdır.

Aşağıdaki belirtileri yaşarsanız bakire olsanız bile mutlaka hamile olup olmadığınızı anlamak için test yaptırın veya doktora gidin.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalmanın Belirtileri

Bakire bile olsanız şüpheli cinsel temasınız olduysa ve aşağıdaki belirtileriniz varsa mutlaka gebelik testi yaptırın.

 • Bulantı
 • Kusma
 • Kasık ağrısı
 • Adet dışı kanama
 • Adet gecikmesi
 • Sık idrara gitme
 • Memelerde hassasiyet ve dolgunluk

Gebelik testi adet geciktiği zaman yapılmalı, daha erken yapılırsa testin negatif çıkabileceği unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Olunur mu?

Kızlık zarının kürtaj sırasından bozulup bozulmayacağı himen çeşidine göre değişir. Eğer esnek kızlık zarı dediğimiz kızlık zarı tipi varsa kürtaj kızlık bozulmadan yapılabilir. Ancak bekaret zarının ortasındaki delik çok küçükse kürtaj sırasında kızlık zarı bozulacaktır.

Ayrıca kürtaj anestezi altında yapılırsa bekâretin bozulma riski azalır. Çünkü anestezi altında hasta uyuduğu için kendini kasmaz ve kızlık zarı zarar görmez.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınırsa Doğum Nasıl Olur?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırsa doğum normal de olabilir, sezaryen de olabilir. Bu karar tamamen bebeğin kilosuna ve çatı muayenesine başlıdır. Yani kızlık zarının bozulmamış olması normal doğuma engel değildir.

Sonuç olarak her genç kız adet düzenini takip etmelidir. Adet gecikmesi yaşayan bir genç kız hele de erkek arkadaşı varsa ve sürtünme ile de olsa cinsellik yaşıyorsa mutlaka gebelik testi ile hamile olup olmadığını kontrol etmelidir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27266214/
 2. Cooper TG, Noonan E, von Eckaedstein S, Auger J, Baker HWG, Behre HM, et al. World Health Organisation reference values for human semen characteristics. Human Reproduction Update.2010;16:231–245. [PubMed[]
 3. Masters WH, Johnson VE. Human sexual response. Boston, MA: Little, Brown and Company; 1966. Pages 211. []

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu