Blog

Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kadınların kendi vücudunu ve cinselliğini keşfetmesiyle beraber estetik uygulamalar olan talep son yıllarda artmıştır. Genital estetik uygulamaları sayesinde kadının hem özgüveni hem de cinsel ilişkide aldığı haz artar.

Genital estetik uygulamalarına halk arasında vajina estetiği de denir. Aslında vajina estetiği sadece vajinayı kapsar. Genital bölgede vajina dışında iç dudaklar, dış dudaklar ve klitoris de bulunur. Genital bölgenin yani halk arasındaki tabirle vajinanın güzel görünmesi için neler yapılabileceğini bu yazımda sizler için özetledim.

Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Yapılan İşlemler

Genital bölgenin güzel görünmesi için yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilir.

 1. Genital bölge beyazlatma
 2. İç dudak estetiği ( Labioplasti )
 3. Dış dudak estetiği
 4. Vajina daraltma
 5. Perinoplasti
 6. Klitoris estetiği
 7. G shot
 8. O shot
 9. PRP ile vajina gençleştirme

Genital Bölge Beyazlatma (Renk Açma)

Kadınların en çok şikayet ettiği genital estetik problemlerinden biri de genital bölge kararması veya koyulaşmasıdır. Özellikle bizim gibi akdeniz toplumları genetik olarak genital bölge kararmasına yatkındır.

Genetik yatkınlık dışında genital bölge temizliğinde ağdanın sık kullanılması, yanlış hijyen uygulamaları neticesinde genital bölgede kararma şikayeti toplumumuzda oldukça sık görülür.

Genital bölge beyazlatma için 3 yöntem vardır.

 1. Mezoterapi ile renk açma
 2. Lazer ile vajina beyazlatma
 3. Peeling ile renk açma

Bu uygulamalardan en iyi sonuç veren mezoterapi ve lazer uygulamasıdır. Doğru renk açıcı ürünün kullanılması ve lazer dozunun ayarlanması hasta memnuniyeti için önemlidir. Peeling uygulamaları ise diğer yöntemlere daha az tatmin edicidir.

Genital beyazlatma işlemlerinin kalıcılığı yapılan işleme ve kullanılan ürüne göre değişse de ortalama 1-2 yıl kadar kalıcılığı vardır. Genital beyazlatma yapıldıktan sonra evde bazı kremlerin kullanılması işlemin kalıcılığını artırır.

İç Dudak Estetiği (Labioplasti)

Vajinanın güzel görünmesi için sıkça yapılan işlemlerden biri de iç dudak estetiğidir. İç dudak estetiği iç dudakta sarkma, büyüklük, asimetri gibi durumlarda yapılır. İç dudak estetiği sadece ameliyatla mümkündür. İç dudak estetiği ameliyatına labioplasti denir.

İç dudak estetiği 2 yöntemle yapılır.

 1. Wedge rezeksiyon
 2. Lineer rezeksiyon

Bu yöntemlerde hangisinin yapılacağına hastanın beklentisine göre ve iç dudak yapısına göre karar verilir. Barbie vajina isteyenlerde lineer rezeksiyon uygulanır.

Dış Dudak Estetiği

Yaşlanmaya bağlı olarak dış dudakta sarkma olabilir. Bu durum da kadını estetik açıdan rahatsız eder. Dış dudak sarkması dolgu uygulaması ile tedavi edilebilir. Dış dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 1 yıldır. Dış dudak dolgusunun ömrü kullanılan dolgu materyali markasına göre değişebilir.

Dış dudak sarkması dolgu ile toparlanamayacak kadar çoksa dış dudak küçültme ameliyatı tercih edilir. Dış dudak sarkma ameliyatında sarkmış ve fazla olan dış dudak derisi çıkarılır. Bazı hastalarda bu ameliyat yeterli iken bazılarında ameliyat sonrası dış dudak dolgusu uygulanarak genital bölge güzelleştirilebilir.

Vajina Daraltma

Vajinada genişleme yaş ve doğum sayısı ile doğru orantılı olarak artar. Genetik olarak bağ dokusu gevşekliği de varsa bu genişlik kadının cinsel hayatını ve sosyal hayatını etkileyebilir.

Vajina daraltma için 2 yöntem vardır.

 1. Vajina daraltma ameliyatı (Vajinoplasti)
 2. Lazer ile vajina daraltma

Vajinoplasti ameliyatının kalıcılığı lazer yöntemine göre daha fazladır. Lazer ile vajina daraltma aşırı vajina genişlemesi olanlarda etkili olmaz. Vajinada aşırı genişleme olanların, kalıcı çözüm isteyenlerin tercih etmesi gereken vajina daraltma yöntemi ameliyat olmalıdır.

Perinoplasti (Perine Estetiği)

Kadınlarda perine bölgesi, vajina girişinden anal bölgeye kadar olan alanı kapsar. Yapılan doğumlara bağlı olarak perine bölgesinde yırtık, doğum kesisi izi olabilir. Bu izler de vajinanın kötü görünmesine ve kadının özgüveninin azalmasına neden olabilir.

Perinoplasti ameliyatında eski doğum izi veya yırtık olan bölgeler kesilip çıkarılır, tekrar karşı karşıya getirilip dikilerek estetik açıdan güzel vajina görüntüsü elde edilir. İhtiyacı olan kadınlarda; perinoplasti ameliyatı vajinoplasti ve/veya labioplasti ameliyatı ile beraber yapılabilir.

Klitoris Estetiği (Hoodoplasti)

Bazı kadınlarda klitorisin etrafındaki deri katlantısı büyük, sarkık veya asimetrik olabilir. Bu durum hem görsel olarak hem de cinsel haz açısından olumsuzluk yaratabilir. Vajinanın güzel görünmesi için klitoris etrafındaki fazla deri katlantısı alınabilir. Bu ameliyata Hoodoplasti de denir.

Klitoris estetiği tek başına yapılabileceği gibi labioplasti ameliyatı ile beraber de yapılabilir. Bunun kararı hastanın şikayetine göre ve muayenesine göre verilir.

Klitoris estetiği ameliyatında klitorise zarar vermemek çok önemlidir. Eğer ameliyatta klitoris zarar görürse, ameliyat sonrası cinsel ilişkide zevk alma azalabilir. Bu nedenle hoodoplasti ameliyatında bu konuya hassasiyet göstermek gerekir.

G Shot (Orgazm Aşısı), O Shot

G shot, diğer adıyla orgazm aşısı kadının cinsel ilişkide zevk almasını artıran bir uygulamadır. G noktası aşısı vajinanın güzel görünmesini sağlamaz. Çünkü kadınlarda G noktası vajinanın 4-5 cm iç kısmındadır ve dışarıdan bakınca görünmez.

G shot işleminde amaç G noktasının alanını genişletmektir. Bunun için G noktasına dolgu maddesi verilir. Orgazm aşısının ömrü ortalama 1 yıldır.

O Shot da vajina girişine ve klitoris çevresine PRP enjekte edilir. PRP içinde bulunan büyüme faktörlerinin etkisiyle vajina girişinde gençleşme ve duyarlılıkta artma olur. Bunun da kadının cinsel hayatına olumlu etkisi olur.

PRP ile Vajina Gençleştirme (Vajinal Rejuvenation)

PRP (Platelet Rich Plasma) uygulamaları ilk olarak ortopedi alanında uygulanmaya başlandı. Sonrasında diğer branşlarda ve son olarak kadın doğum alanında kullanılmaya başlandı. PRP uygulamasında hastadan alınan kan bazı işlemlerden geçirilerek saflaştırılır.

İşlem sonrası elde edilen serumun içinde çok sayıda büyüme faktörleri bulunur. Bu faktörler verilen bölgede iyileşme, gençleştirme sağlar.

PRP in kadın doğum alanında uygulama endikasyonlarından biri de vajina gençleştirme işlemidir. Vajinanın daha sağlıklı ve güzel görünmesi için hazırlanan PRP vajina duvarlarına verilir. İşlem sonrası hasta aynı gün normal hayatına dönebilir, ağrı acı hissetmez.

Sonuç olarak kadının hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi için genital estetik uygulamalar yapılabilir. Vajinanın yani genital bölgenin güzelleşmesi için hangi işlemlerin gerektiğine hastanın ihtiyacına ve beklentisine göre karar verilir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

 1. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Committee Opinion No. 378 Vaginal “rejuvenation” and cosmetic vaginal procedures. Obstet Gynecol. 2007;110:737–738.
 2. Kelly B, Foster C. Should female genital cosmetic surgery and genital piercing be regarded ethically and legally as female genital mutilation? BJOG. 2012;119:389–392.
 3. Girling VR, Salisbury M, Ersek RA. Vaginal labiaplasty. Plast Reconstr Surg. 2005;75:608.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu