Blog

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanamasının nasıl olduğu ve kaç gün sürdüğü genç kızlar arasında bir merak konusudur. Kızlık zarı kanamasının ne kadar olacağı ve ne kadar süreceği konusunun daha iyi anlaşılması için öncelikle kızlık zarının yerini ve anatomisini bilmek gerekir.

Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık zarı vajinanın girişinde 0.5-1 santim içerde bulunur. Dışardan bakılınca gözle görülür. Yani bilindiğinin aksine vajinanın çok içinde bulunmaz. Bu nedenle her hangi bir sert cisim vajina içine 1 cm girerse kızlık zarı bozulur.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarının birçok çeşidi vardır. En sık görülen çeşidi anüler tip himendir. Anüler tip kızlık zarının ortasında yarım ay şeklinde açıklık bulunur. Bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal akıntı dışarı atılır. Yani kızlık zarı vajina girişini zar gibi kapatmaz.

Kızlık zarının ortasındaki bu açıklık bazı kızlarda büyük bazı kızlarda küçüktür. Kızlık zarının ortasındaki açıklık ne kadar küçükse kızlık zarı kanaması o kadar fazla olacaktır. Nadiren bazı kızlarda bu açıklık çok geniş olur ve ilk cinsel ilişkide kızlık zarı bozulmaz ve kanama olmaz.

Hatta bazı kızlık zarları sadece doğumda bozulur. Yani kızlık zarının zedelenmesi için bebek başı kadar büyük bir şeyin kızlık zarını bozması gerekir. Halk arasında bu tip bekaret zarına esnek kızlık zarı da denir.

Bekaret Kanaması Nerden Gelir?

Kızlık zarı kanaması himenin zedelenmesine bağlı olarak direk kızlık zarından gelir. Kızlık zarı patlama şeklinde değil, bir kağıdın bir kenarından yırtılması şeklinde bozulur. Yırtılan yerden kan gelir. Yırtık ne kadar büyükse kan o kadar fazla olacaktır.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanama miktarı himenin yapısına göre ve ortadaki açıklığa göre değişir. En sık görülen anüler tip kızlık zarı çeşidinde kanama adet kanamasından daha az ama lekelenmeden biraz daha fazla olur. Kanama genellikle 3-4 gün sürer ve biter.

Bir Miktar Kan Geldi Kızlık Zarım Yırtılmış Olabilir mi?

Kızlık zarı esnek veya esneğe yakında kanama miktarı birkaç damla olur ve sonrasında devam etmez. Yani bir damla kan gelmesi de kızlık zarının bozulduğunu gösterebilir. Bazı kadınlarda tekrar ilişki olduğunda veya pozisyon değiştirildiğinde tekrar ikinci defa damla şeklinde kanama gelebilir.

Kızlık Zarı Kanamasında Pıhtı Gelir mi?

Normal şartlarda kızlık zarı kanamasında pıhtı gelmez. Çünkü kızlık zarının kanlanması az olduğu için pıhtı olacak şekilde kanama olmaz. Ama bazı kadınlarda ilk gecede vajinada yırtılma olabilir. Bu durumda ilk gecede pıhtılı kan gelebilir ve müdahale edilmezse hayatı tehdit eden kanamaya ve hematoma neden olabilir. Bu açıdan çiftin uyanık olması gerekir.

Kızlık zarı çok kalınsa, ortasındaki delik çok küçükse kızlık kanaması pıhtı şeklinde olabilir. Eğer kanama durmazsa, 10 günden uzun sürerse yine doktora başvurmak gerekir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Renk Olur?

Kızlık zarı kanaması genellikle pembe, kırmızı olur. Sanki bir yerimiz kesilmiş gibi açık renkli kanama gelir. Adet kanına göre daha açık renkli ve miktar olarak daha az kanama olur.

Kızlık Zarı Kanaması Kahverengi Olur mu?

Eğer kızlık kanaması ilişki sırasında dışarı atılmazsa ve vajinada beklerse oksitlenme olacağı için rengi kahverengine döner. Vajinada beklemiş ve dışarı atılmamış olan kan ilişkinin ertesi günü kahverengi kanama şeklinde olabilir.

Kızlık Zarı Kanıyla Adet Kanı Nasıl Ayırt Edilir?

Eğer ilk cinsel ilişki adete yakın bir zamanda olursa ve ilk ilişkiden hemen sonra adet başlarsa kızlık kanaması ile adet kanaması karışabilir. Bu durumda kızlık zarının bozulup bozulmadığından emin olmak için muayene olmak gerekir.

Düzenli adet gören bir genç kızda adet dışı dönemde ilişki sonrası gelen kanama kızlık zarı kanamasıdır. Kızlık zarı kanaması adet kanamasından daha açık renkli ve kırmızı olur. Ayrıca kızlık kanaması normal adetten daha kısa sürer.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması genellikle 2-3 gün sürer ve biter. Ancak kızlık zarının yapısı kalınsa veya ortasındaki delik küçükse kanama 4-5 gün hatta 1 hafta sürebilir. Daha önce de belirttiğim gibi kızlık zarının çeşidine göre kanama 1-2 saat sürüp bite de bilir.

Kızlık Kanaması En Fazla Kaç Gün Sürer?

Kızlık kanaması ortalama 3-4 gün sürer. Ama bazı hastalarda adet gibi 1 hafta da sürebilir. 10 günden fazla süren kanamalarda vajinada yırtık veya diğer kanama nedenleri araştırılmalıdır. Yani kızlık zarı kanaması en fazla 7-10 gün sürer diyebiliriz.

Kızlık Zarı İlişkiden 1 Gün Sonra Kanar mı?

Ayrıca kızlık zarı kanaması ilişkiden 1-2 saat sonra veya 1-2 gün sonra da gelebilir. Mutlaka ilişki anında gelecek diye bir kural yoktur. İlk gecede bir genç kız kendini kasmazsa ve kayganlaştırıcı kullanırsa kanama miktarı ve süresi o kadar az olacaktır hatta hiç kanaması olmayacaktır. Kızlık zarı kanaması ilişkide gelmeyip, ertesi gün de gelebilir.

Kızlık Zarı İkinci Kez Kanar mı?

Kızlık zarı ilk ilişkide tamamen yırtıldıysa ikinci defa kanama olmaz. Ama ilk ilişkide zedelenme olduysa, sonraki ilişkilerde pozisyon farklılığına bağlı olarak kızlık zarı başka bir yerden yırtılabilir ve ikinci kez kanama olabilir.

Ayrıca ilk gece kadın kendini kasmazsa, ama sonraki ilişkilerde kendini kasarsa ikinci kez kızlık zarı kanaması olabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Kanaması Kaç Defa Olur?

Kızlık zarı kanaması genellikle 1 defa olur. Ama penis büyüklüğüne ve pozisyona bağlı olarak kızlık kanaması farklı zamanlarda bir kaç defa olabilir.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İlişkiye Devam Edilir mi?

Evet, kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye devam edilebilir. Tıbbi olarak ilişkiye devam etmenin bir zararı yoktur. Ama kızlık zarı bozulduktan sonra kadının canı çok yanarsa ilişkiye devam etmek kadını cinsellikten soğutabilir. Kızlık zarı iyileştikten sonra ilişkiye devam etmek daha doğru bir yol olacaktır.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kaç Günde İyileşir?

Kızlık zarı bozulduktan sonra 2-3 günde iyileşir. Yani ilk ilişkiden 2-3 gün sonra tekrar ilişkiye girildiğinde kadının canı yanmaz. Kızlık zarındaki yırtılmanın gözle görülemeyecek kadar iyileşmesi için ise 14 gün gibi bir süre gerekir.

Her Kanama Kızlık Zarının Bozulduğu Anlamına mı Gelir?

Hayır, her kanama kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Kızlık muayenesi için gelen hastaların çoğunda kızlık zarında yırtılma görülmez. Baskı sonucu vajinadan kan gelmesi çoğunlukla vajina girişindeki travmaya bağlı olur. Yani kızlık zarı sağlamdır. Ancak bu durum sadece kızlık muayenesi ile anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Kan Neden Gelmez?

Tam esnek kızlık zarında hiç kanama gelmeyebilir. İlk gecede kanama gelmemesi durumunda kızı suçlamadan önce esnek kızlık zarı olabileceği akılda tutulmalıdır. Esnek kızlık zarı jinekolojik himen muayenesi ile belli olur.

Uzun Süre İlişkiye Girmeyince Kızlık Zarı Kapanır mı?

İlk ilişkide kanaması olmuş bir genç kız uzun süre ilişkiye girmeyince kızlık zarı kapanmaz. Çünkü ilk gecede yırtılan kızlık zarı kendi kendine iyileşmez.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

  1. Segal TR, Fried WB, Krim EY, Parikh D, Rosenfeld DL. Treatment of microperforate hymen with serial dilation: a novel approach. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2015 Apr;28(2):e21-2
  2. Schuster S. Hymen restoration: “my” discomfort, “their” culture, and Women’s missing voice. J Clin Ethics. 2015;26(2):162–165. [PubMed] [Google Scholar]
  3. What’s the Purpose of the Human Hymen? | DiscoverMagazine.com. (n.d.). Retrieved February 18, 2019,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu