Blog

Kadınlarda Cinsel Yaşama Can Veren Afrodizyak Yiyecekler

Cinsellik yemek, içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da cinselliğin temel bir insan hakkı olduğu savunulmaktadır. Sağlıklı bir insan aslında sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olan insan anlamına gelmektedir.

Cinsel fonksiyon bozuklukları sadece erkeklerde değil, kadınlarda da meydana gelebiliyor. Bu gün cinsellik bazı toplumlarda sadece erkeğin ihtiyacı olarak görülse de kadınların tatmin olması her zaman gözden kaçırılıyor. Cinsellik algısı, bu algı ile yaşanması ve aktif bir cinsel hayata sahip olunması sadece biyolojik bir durum olmayıp, kişilerin ahlaki, kültürel ve dini değer yargılarını da etkiliyor.

Özellikle yine toplumlar bazında konuyu ele aldığımızda cinselliğin tamamen inkar edildiği görülmektedir. Bazı toplumlarda ise cinselliğin temelini kadınlar oluşturmakta ve özgürlük adı altında kadınlara cinsel bir obje ya da ticari bir meta olarak yaklaşılabilmektedir. Bu düşünceler insan haklarına aykırıdır.

Fizyolojik olarak kadınların cinselliğini doktor kontrolünde sınırlayan bazı sebepler bulunabilir. Bunlar;

 • Münstrasyon (Adet dönemi)
 • Gebelik
 • Laktasyon (Emzirme dönemi)
 • Adetten kesilme (Menepoz)

Olmaktadır. Bu fizyolojik ve hormonal değişikliklere bağlı olarak cinsel davranışlarda da değişmeler meydana gelebilir.

Kadınlarda bazı sebeplerden kaynaklı olarak cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir. Bunlar orgazm bozukluğu, uyarılma bozukluğu, cinsel istek bozukluğu ya da cinsel ağrı bozukluğu başlıkları altında incelenebilir. Yine cinsel istekte aşırı artış ya da azalma durumları da fonksiyon bozuklukları arasında yer almaktadır.

Cinsel istek azalması libidonun düşmesine sebep olabilmektedir. Stres, adet döngüleri ve yaşanan bazı rahatsızlıklar bu durumu tetiklemektedir. Bu durum ise ancak hekim desteği alarak çözülebilir.

Ancak alternatif tıp da bazı fonksiyon bozuklukların desteklenmesinde kullanılabilmektedir. Kadınlar için afrodizyak yiyecekler olarak bilinen pek çok besin libido düşüklüğünü artırabilmektedir. Deneyim ve tecrübeler ile adeta nesilden nesile aktarılan pek çok besin bu gün de alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Kadınlarda Cinsel Hayatı İyileştiren Yiyecekler

Afrodizyak kelime anlamı olarak cinsel istek uyandırıcı ve artırıcı özelliği taşıyan anlamına gelmektedir. Kadınlar için afrodizyak yiyecekler kategorisinde pek çok besin kaynağı yer almaktadır.

 • Patates: Libido artırma özelliği ile bilinmesine karşın patates hakkında farklı spekülastif söylemler de bulunmaktadır.
 • Muz: Cinsel isteği artıran meyvelerin başında gelen muz güçlü bir potasyum deposudur. Testeron sentezine yardımcı olmakla birlikte bu hormon kadınlarda da bulunmaktadır. Testesteron seviyesinin normalden farklı olması cinsel performansı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • İncir: Kurusunu da tazesini de çok sevdiğimiz incir libido artırıcı besinler arasında yer alıyor. Vitamin ve mineral deposu kaynağı incir cinsel hayatı da iyileştiriyor.
 • Çikolata: Kadınlar özellikle adet dönemlerinde ya da kendilerini mutsuz hissetlerinde çikolata tüketirler. Erkekleri tahrik eden bu besin kadınlarda da aynı etkiyi yapmaktadır.
 • Roka: Balığın yanında olmazsa olmaz yeşilliklerden bir tanesi olan roka M.Ö. 1000’li yıllardan beri kadınların arzusunu kamçılamak için kullanılıyor.
 • Havuç: Gözlere iyi gelmesi ile bilinen havuç da afrodizyak yiyecekler arasında yer alıyor. Kadınlarda seks hormonlarının aktif hale gelmesine yardımcı oluyor.
 • Hardal: İçinde bulunan karışımın kadınların cinsel arzularında uyarılmaya sebep oluyor.
 • Çam Fıstığı: Gaziantep’in olmazsa olmazlarından çam fıstığı da kadınlarda seks ihtiyacını artırıyor.
 • Bal: Arının en değerli ürünü olan balın kadın ve erkekler üzerinde cinsel olarak etkili olduğunu biliyor musunuz? Balayı günleri de adeta bu durumu kanıtlıyor. Güçlü bir antioksidan madde olan bal ile ilgili bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.
 • Kahve: Aförik etki sağlayan içeceklerden bir tanesi olan kahve ruh halini iyileştirir ve içeriğinde afrodizyak olduğu düşünülmektedir.
 • Çemen onu: Erkeklerde ve kadınlarda cinsel hazzı artırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır.
 • İstiridye: Deniz ürünlerinden bir tanesi olan istiridye içeriğinde bulunan çinko sayesinde bireylerin üreme sistemlerine etki ediyor. Yapılan araştırmalar istiridyenin cinsel performans üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu söylüyor.
 • Elma: günde 1 elma tüketen kadınların cinsel arzusunun yüksek olduğuna dair bir inanç bulunmaktadır. Elma tüketen kadınların diğerlerine göre daha kaliteli bir cinsel hayata sahip olduğu düşünülmektedir.
 • Maca: Mide ve bağırsak florasına iyi gelen maça bitkisi aynı zamanda cinsellik ve üreme bitkisi olarak da bilinmektedir. Doğurganlık ve cinsellik üzerinde tarihte de kullanıldığı görülmektedir.
 • Ginko biloba: Kadınlar üzerinde denenerek etkili sonuçlar alındığı söylenmektedir.
 • Ginseng: Kadınlarda cinsel isteği artıran afrodizyak yiyecekler arasında yer alan ginseng diğer maddelere göre cinsel performans açısından oldukça etkilidir.

Libidoyu artırmak için bu besinleri tüketmenin faydalarından söz edilmektedir. Ancak bu besinler tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü libido düşüklüğü gibi hormonal bozuklukların temel sebebi beslenme alışkanlıklarının kötü olması ve sağlıksız yaşamdır. Libidoyu artıran besinler ile birlikte bazı yöntemleri de kullanmak gerekir.

Libido Düşüklüğünden Söz Ediliyorsa;

 • Sigara kadınların ve erkeklerin üreme sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Erkeklerde sperm hareketsizliği ve kadınlarda kalitesiz yumurtlamaya sebep olan sigaradan kesinlikle uzak durmak gerekir.
 • Alkol bazlı içecekler tüketilmemelidir.
 • Varsa şeker hastalığı kontrol altına alınmalıdır. İlaçlar doğru dozlarda belirlenmelidir.
 • İlaç kullanılıyor ise düzenli olmasına özen gösterilmelidir.
 • Yoga, meditasyon gibi ruhu ve bedeni dinlendiren egzersizler yapılmalıdır.
 • Akupunktur da etkili yöntemlerden bir tanesidir.
 • Günlük yaşantımızda pek çoğumuzu etkisi altına alan stresle mücadele oldukça önem taşımaktadır.
 • Düzenli beslenmeli, öğün atlanmamalıdır.
 • Kahve günde 1 fincan tüketildiğinde libioda yükselmesi için tavsiye edilmekle birlikte aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Düzensiz yaşama son verilmeli, günde 8 saat uyunmalı ve gece uykusu alınmalıdır.
 • Gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.

Sağlıksız ve hareketsiz yaşam, GDO’lu yiyecekler vb. bu gün bireylerin hem cinsel hayatları hem de üremeleri üzerinde doğrudan etkilidir. Strese, hareketsiz yaşama, kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak üreme merkezlerinin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Cinsel İstekliğinde Azlık İçin Hekime Başvurmak

Libido düşüklüğü bir ayıp değildir. Afrodizyak yiyecekler ile birlikte tıbbi destek almak da şarttır. Yaşam siklüsü içinde olağan olan cinsel istek azlığı sebebi ile biz uzmanla görüşmeniz doğru olacaktır. Kişilerde var olan dalgalanmalar zamanla sürekli ve kalıcı bir hal de alabilir.

Bu gün korku ve stres sebebi ile pek çok genç kız ilk gece korkusu yaşamakta ve bu sebeple cinsel birliktelik yaşayamamaktadır. Ayrıca toplumda kadınların erkek doktora muayene olması ya da doktorlara sorunlarını anlatması ayıp olarak kabul edilmektedir.

Aile hayatının devamını sağlayan en önemli konulardan bir tanesi olan cinsel birliktelik boşanmalara da yol açabilmektedir. Kişi hem kendi hem de karşı tarafından beklentilerini karşılamak adına yoğun bir çaba sarf etmesine karşın önlem alınmadığında durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Deniz Ulaş Çankaya Ankara’da bulunan kliniğimizde çiftler ayrı ayrı ele alınmaktadır. İsteksizliği ortadan kaldırmak için hem partner hem kadın araştırılmaktadır. Cinsel istek azlığı başta olmak üzere, orgazm ve uyarılma bozuklukları sebebi ile haz alamadığından dolayı pek çok kadın cinsel birliktelikten kaçmakta bu bunun yerine bireysel yöntemler ile haz duymaya çalışmaktadır.

Orgazm, uyarılma bozukluğu ve cinsel istek azlığı konusunda sorun yaşayan hastalarımız için tüm modern tedavi yöntemlerini kullanmaktayız.

Muayene olmak ve bilgi almak için sizleri kliniğimize bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu