Blog

Vajinismus Egzersizleri ile Evde Çözüm Mümkün mü?

Vajinismus kadınlar arasında düşünüldüğünden daha yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren bu psikofizyolojik problem sanıldığının aksine kadınların tercihi, cinselliği istememesi veya kapris yapması gibi nedenlerle oluşmuyor.

Cinsel birleşme anında vajina kasları istemsiz ve ısrarlı bir şekilde kasılmaya başlıyor. Üstelik bu kasılmalar cinsel ilişkiyi engellemenin yanı sıra acı verici de olabiliyor.[1]

Vajinismus hakkında yanlış bilinen birçok farklı bilgi bulunur ve bu bilgiler arasında bu sorunun tedavi edilemeyeceği de vardır. Yaygın kanının aksine vajinismus, kişiye özel yaklaşımlarla %100 tedavi edilebilir ve çiftler cinsel birliktelik yaşayabilir.

Bu yazımızda vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan egzersizler ve hareketler hakkında bilgi aktaracağız, ancak öncesinde vajinismus tedavi süreçlerinde kişiye özel yaklaşımı biraz detaylandıracağız. Ankara Vajinismus Tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Mümkündür

Vajinismus tedavisi cerrahi müdahale ya da ilaç kullanımı ile gerçekleşmez. Tedavinin merkezinde vajinismus oluşumuna katkıda bulunan korkuların ve kaygıların giderilmesi adına psikoterapi teknikleri ve vajinismus egzersizlerinin düzenli olarak yapılması vardır.

Ancak bu noktada uzman desteğinin alınması kritik derecede önemlidir. Çünkü kimi zaman vajinismus ile farklı fizyolojik veya psikolojik sorunların karıştırılması mümkündür. Örneğin cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesi ya da ilk gece korkusu genellikle vajinismus ile karıştırılmaktadır. Kimi zaman cinsel birleşmeye engel olan anatomik bir sorun bulunur ve bu durum da vajinismus zannedilebilir. Saydığımız tüm bu senaryolar vajinismustan bağımsız yaşanabilmektedir.

Vajinismus kadınlara özgü bir cinsel işlev bozukluğu olmakla birlikte çocukluk döneminde maruz kalınan cinsel travmalar, cinselliğin ayıp olarak görülmesi, ailenin aşırı baskısı gibi bilinç altında yer eden farklı nedenler sonucu ortaya çıkar.

Vajinismusun tedavi edilebilmesi için cinsel birleşme sırasında sorun yaşayan kişilerin jinekolojik muayeneye alınması; duruma yol açan fizyolojik sebeplerin varlığının elenmesi gerekir. Kişiye vajinismus teşhisi koyulduktan sonra evde yapılan vajinismus egzersizlerinden sonuç alınması mümkündür.

Ancak tedavi sürecinin verimliliği ve hızı için evde yapılan egzersizlerle cinsel birliktelik hakkında duyguların yönetildiği psikoterapi seanslarının eş zamanlı yürütülmesinde fayda olacaktır.[2]

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismuslu kadınlar, vajina çevresindeki kasları kontrol edebilmek ve bu kasları gevşetebilmeyi öğrenmek için evde egzersiz yapabilirler. Vajinismus tedavisinde yapılabilecek çeşitli egzersizler bulunur ve bu egzersizler arasında en önemlilerden biri de Kegel egzersizleridir.

Vajinismus Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus, cinsel birleşme korkusuna verilen zihin-beden tepkisidir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların pelvik kaslarının üçte birlik kısmında istemsiz kasılma meydana gelir.[3] Vajinal kaslar üzerinde kontrol sağlamak için en etkili egzersizlerden biri Kegel egzersizleridir.

Pelvik taban egzersizleri olarak da adlandırılan Kegel egzersizleri sırasında pelvik taban kasları tekrarlayıcı şekilde gevşetilir ve kasılır. Bu istemli kasılma ve gevşeme egzersizleri size bölgedeki kasların güçlenmesini ve kasların kontrolünün kazanılmasını sağlar. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarının kontrolünün bilinç altından bilince geçmesini size kazandıracaktır.

Bu vajinismus egzersizi günün herhangi bir anında evde ya da dışarıda rahatlıkla yapılabilir. Mutlaka mesane boşken yapılması gereken egzersizlere başlamadan önce pelvik taban kaslarının hissedilmesi önemlidir. Daha sonra kaslar kasılmalı, 2-10 saniye boyunca tutulmalı ve sonrasında da bırakılmalıdır. Tek seferde 10-20 kere bu egzersiz tekrarlanabilir.[4]

Vajinal Dilatör ile Egzersizler

Vajina kaslarının gevşetilmesi için başvurulabilecek egzersizlerden bir tanesi de vajinal dilatör egzersizleridir. Vajinal dilatörlere vajinismus aparatı da denir. Bu egzersizler sırasında vajina kanalı içerisine çeşitli boyutlarda plastik çubuklar kontrollü bir şekilde yerleştirilir.

Bu egzersizlerin yapılabilmesi için hastanın vajinismus tedavisi kapsamında belirli bir aşamaya gelmesi gerekir. Genel öneriler bu egzersizlerin uzman eşliğinde yapılması yönünde olsa da hastalar evde de bu egzersizi deneyebilirler. En küçük boyuttaki dilatör ile egzersizlere başlanması önemlidir. Egzersiz için hazır hissedilmeden herhangi bir deneme yapılmaması önemlidir. [5]

Ankara vajinismus tedavisi için biz vajinal dilatör ile egzersizi öneriyoruz. Dilatör egzersizini önce klinikte bizim kontrolümüzde uyguluyoruz. Daha sonra hastanın evde bu egzersizlere devam etmesini öneriyoruz.

Vajinismus İçin Parmak Egzersizleri

Dilatör kullanımı her hasta için ideal nitelik taşımaz. Bazı hastalar için rahatsızlık nedeni olması parmak egzersizlerini ön plana çıkarıyor. Vajinismus tedavisinde parmak egzersizi kapsamında da aşamalı olarak ilerlenmesi ve bir parmağın yaklaşık ilk eklemine kadar vajinaya yerleştirilmesi gerekiyor.

Zaman içerisinde vajinaya yerleştirilen parmak sayısının üçe çıkarılması ve her defasında da Kegel egzersizleri yapılarak vajina kaslarının hissedilmesi önem taşıyor. Bu egzersiz hasta veya hastanın eşi ile birlikte yapılabiliyor.

Vajinismus tedavisi Ankara basamaklarında biz parmak ile vajinismus egzersizi çoğunlukla kullanmıyoruz. Bunun yerine dilatör ile egzersizleri tercih ediyoruz. Çünkü hastalar dilatör ile egzersizi daha kolay yapabilmektedir.

Vajinismus Ayna Egzersizi Nedir?

Vajinismus tedavisinin ilk basamaklarından biri de ayna egzersizidir. Ayna egzersizinde, hasta ayna ile kendi genital bölgesini inceler ve dokunur. Ayna egzersizinin amacı kadının kendi vücudunu tanıması ve vücudu ile barışık olmasını sağlamaktır. Böylelikle bilinç altındaki ön yargılar, tabular değiştirilmeye çalışılır.

Ayna egzersizine ek olarak tantra egzersizleri de vajinismus tedavisinde kullanılır. Tantra egzersizinde kadın kendi vücuduna, erojen bölgelerine dokunur. Zevk aldığı bölgeleri tanır. Tantra egzersizi de kadının cinsellikle ilgili bilinç altındaki yanlış inanışları değiştirmeyi hedefler.

Vajinismus Tedavisinde Yalnız Olmamalısınız

Vajinismus tedavisinin başarısında birçok farklı faktör etkilidir. Öncelikle kadınların bu sorunu kabul etmesi gerekir. Uzmanlara danışılması ve mümkünse eşlerin de bu süreçte kadınların yanında olması önemlidir.

Davranış değişikliği hedefleyen psikoterapiler mutlaka egzersizlerle desteklenmeli, kadınların cinselliğe bakışları geçmiş deneyimlerinden bağımsızlaştırılmalıdır. Belki de en önemli aşama kadınların kendi bedenlerini keşfetmeleridir. Bu nedenle vajinismus egzersizleri arasına kadınların genital bölgelerini incelemeleri ve keşfetmeleri adına ayna egzersizlerinin de eklenmesi fayda sunacak bir adımdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu