Blog

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde mutlaka yaşadığı bir şikayettir. Kasık ağrısının nedeni basit adet sancısı olabileceği gibi yumurtalık kanseri gibi ciddi bir hastalık da olabilir. “Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?” sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde bu yazımda bulabilirsiniz.

Kadınlarda Kasık Bölgesi Neresi?

Kasık bölgesi göbeğin altında, genital bölgenin üstünde yer alır. Alt karın bölgesi veya pelvik bölge olarak da adlandırılır. Kasık bölgesi sağ kasık, sol kasık ve orta hat şeklinde 3’e ayrılır. Kasık ağrısının sağda, solda veya ortada olması ayırıcı tanıda çok önemlidir.

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı aslında bir hastalığın belirtisidir ve kadınlarda kasık ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında sadece kadın hastalıkları değil, ürolojik, nörolojik, genel cerrahi ile ilgili hastalıklar da kasık ağrısına sebep olabilir. Bu nedenlerin ortaya konmasında ayrıntılı hikaye ve fizik muayene çok önemlidir. Hasta ile konuşurken çok ufak bir ayrıntı bize doğru tanıyı koydurabilir.

Kasık ağrısı nedenleri 2 başlık altında özetlenebilir

 1. Kadın hastalıkları ile ilgili nedenler
 2. Kadın hastalıkları dışı nedenler
  • Bağırsak hastalıkları ile ilgili nedenler
  • İdrar torbası (mesane) ile ilgili nedenler

Kasık Ağrısının Kadın Hastalıkları ile İlgili Nedenleri

Kasık ağrısı olan ve üreme çağındaki bir kadında ilk olarak gebelik ekarte edilmelidir. Kadına adet gecikmesi olup olmadığını sormak ve kanda gebelik testi (Beta HCG) ile hamile olup olmadığını anlamak gerekir. Gebe bir kadında düşük ve dış gebelik (ektopik gebelik) en sık kasık ağrısı nedenlerindendir.

Gebelik dışında aşağıdaki durumlar kadında kasık ağrına neden olur.

Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedeni Nasıl Bulunur?

Kasıklarda ağrı şikayeti ile gelen bir kadına mutlaka aşağıdaki sorular sorulmalıdır.

 • Ağrı ne zaman başladı?
 • Şiddeti artıyor mu?
 • Kasık ağrısı ile beraber akıntı, kötü koku veya kaşıntı var mı?
 • Ağrı cinsel ilişkiden sonra mı başladı?
 • Cinsel ilişkide ağrı, sancı var mı?
 • Adetleri sancılı geçer mi?
 • Kasık ağrısının adetle ilişkisi var mı?
 • Daha önce bu şekilde ağrı, sancı oldu mu?
 • Ağrı sağ kasıkta mı sol kasıkta mı?
 • Kasık ağrısı bele veya bacağa vuruyor mu?
 • Kasıklarda ağrı ile beraber bulantı, kusma, ateş, ishal, kabızlık, idrarda yanma, sık idrara çıkma var mı?

Hastadan ayrıntılı öykü alındıktan sonra vajinal muayene ve ultrason yapılmalıdır. Vajinal muayenede akıntı, pelvik hassasiyet olması enfeksiyonu düşündürür. Ya da ultrasonda yumurtalıkta kist, miyom görülmesi kasık ağrısının buna bağlı olduğunu düşündürür. Zaten hasta yumurtalık kistini sağ veya sol “yumurtalık ağrısı, yumurtalıkta ağrı” şeklinde tarif eder.

Veya yapılan muayenesinde her şey normaldir ama hasta adet dönemindedir ya da yumurtlama dönemindedir. Adet ve yumurtlama da kasık ağrısı sebepleri arasındadır.

Hastanın hikayesinden kasık ağrısının kadın hastalıkları dışı sebeplerden kaynaklandığı düşünülürse o bölüm doktorundan konsültasyon istenir.

Kadın Hastalıkları Dışı Kasık Ağrısı Nedenleri

Ürolojik Nedenler

Hasta sık idrara çıkma, idrarda yanma, ağrılı idrar yapma, idrarda kan veya böğür ağrısı (böbrek ağrısı) gibi belirtiler gösteriyorsa kasık ağrısının nedeni aşağıdaki idrar yolları, mesane (idrar torbası) veya böbrek kaynaklı olabilir.

 • Sistit
 • Kum, taş düşürme
 • İdrar yolu enfeksiyonu

Mide-Bağırsak Sistemi

Kasık ağrısının en sık nedenlerinden biri de mide bağırsak sistemindeki problemlerdir. Bu nedenle kasık ağrısı olan bir kadına en son ne zaman gaz veya gayta (büyük abdest) çıkardığı, bulantı kusma, iştahsızlık olup olmadığı, daha önce mide-bağırsak sistemi ile ilgili hastalık veya ameliyat geçirip geçirmediği mutlaka sorulmalıdır.

Aşağıdaki durumlar kadında kasık ağrısına neden olabilir.

 • Apandisit
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Gastrit
 • İrritable bağırsak sendromu (İBS)
 • Kasık fıtığı (inguinal herni)

Yumurtalık Ağrısı Nerede Hissedilir?

Yumurtalıklar alt karın bölgesinin sağında ve solunda bulunur. Bu nedenle yumurtalıklarla ilgili ağrı sağ veya sol kasık bölgesinde hissedilir. Yumurtalık ağrısı gaz sancısına da benzer. Hatta kasık ağrısı bele veya bacağa vurabilir.

Rahim Ağrısı Nereye Vurur?

Rahim ağrısı karın alt bölgesinin orta hattında hissedilir. Ama rahim ağrısı sağ veya sol kasığa da vurabilir. Rahim ağrısının nedeni rahimde kasılma olmasıdır. Adet sırasında kanamanın aşırı olmaması için rahimde kasılmalar olur. Bu da adet sancısına neden olur.

Miyoma bağlı rahim ağrısında da benzer şekilde rahimdeki kasılmalar nedeniyle ağrı olur. Enfeksiyona bağlı olan rahim ağrısında sancı ile beraber akıntı, ateş olur.

Akıntı Kasık Ağrısı Yapar mı?

Vajinal enfeksiyon yukarı yani rahim ve tüplere yayılırsa buna pelvik inflamatuar hastalık (PID) adı verilir. PID tablosunda hem kasık ağrısı hem de akıntı olur. Ama enfeksiyon sadece vajinaya sınırlıysa akıntı kasık ağrısı yapmaz.

İlginizi Çekebilir: Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi

Kasık Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadınlarda kasık ağrısı için önce kadın doğum bölümüne gitmek gerekir. Kadın doğum doktoru gebelik, rahim ve yumurtalıklarla ilgili hastalıkları araştırdıktan sonra, ağrının nedeni kadın hastalıkları değilse diğer bölümlere hastayı yönlendirir.

Kasık ağrısının en önemli nedenlerinden biri de apandisit ve mide bağırsak problemleridir. Bu nedenle kadın doğum muayenesi sonrası gerekli olgularda genel cerrahi ve üroloji bölümlerinden de konsültasyon istenir.

Sonuç olarak kasık ağrısı ile gelen bir kadında tüm organlar gözden geçirilmeli ve buna göre tedavi planlanmalıdır. Çünkü kasık ağrısı önemsiz, geçici bir problem olabileceği gibi tanı konmazsa ölüme götürebilecek kadar ciddi bir durumun habercisi de olabilir.

Kasıklarda ağrı şikayeti ile başvuran bir hastada öykü çok önemlidir. Sadece öykü ile bile doğru tanıya gidilebilir. Ayrıntılı öykü aldıktan sonra dikkatli fizik muayene, ultrason ve laboratuvar testleri ile çoğunlukla doğru tanı konur ve hastalık tedavi edilir.

Kadınlarda Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kadınlarda kasık ağrısının nedeni gaz problemi ise gaz gideren ilaçlar ve yiyecekler kasık ağrısına iyi gelecektir. Eğer adet sancısı nedeniyle ağrı yaşanıyorsa ağrı kesiciler, sıcak duş veya sıcak uygulama kasık ağrısına iyi gelecektir.

Ancak daha önce hiç yaşamadığınız, şiddetli kasık ağrısı yaşarsanız “Kasık ağrısı evde nasıl geçer? Kasık ağrısına ne iyi gelir” şeklinde kendi kendinize çözüm bulmaya çalışmayın. Bu aşamada öncelikle kadın doğum doktoruna gidin, eğer doktorunuz kadın doğum dışı problemlerden şüphelenirse sizi diğer branşlara yönlendirecektir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Kaynakça:

1- Cartwright SL, Knudson MP. Evaluation of acute abdominal pain in adults. Am Fam Physician. 2008;77(7):971–978.

2- McCormack WM. Pelvic inflammatory disease. N Engl J Med. 1994;330(2):115–119.

3- Simms I, Warburton F, Weström L. Diagnosis of pelvic inflammatory disease: time for a rethink. Sex Transm Infect. 2003;79(6):491–494.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu