Blog

İleri Yaş Gebelik ve Riskleri

35 yaşından sonra gebelik eskiden %5 iken günümüzde bu oran %20-30 civarındadır. Bunda önemli etkenlerden biri de kadınların iş hayatında aktif rol almaları ve evlenme yaşının daha ileri bir tarihe ertelenmesidir.

35 yaşından sonraki gebeliklere tıbbi olarak ileri anne yaşı denir. Çünkü 35 yaşından sonra hem gebe kalma zorlaşır, hem de gebelik ve doğumda anne ve bebek için bazı riskler ortaya çıkar.

Bu yazımda 35 yaşından sonra anne olmayı planlayanlar için olası risklerden sizlere bahsedeceğim.

Anne Olmak İçin İdeal Yaş Kaç?

Bir kadının gebe kalma şansı yaşla beraber azalır. Çünkü kadında yumurtalık rezervi her geçen gün azalır. Yapılan çalışmalarda anne olmak için ideal yaşın 20-30 yaş arasında olduğu gösterilmiştir. Hatta en doğurgan yaşın 23-25 arası olduğu saptanmıştır.

Ancak günümüzde bu yaşlarda anne olmayı planlayan kadın sayısı oldukça azdır. Bu nedenle de eskiye göre infertilite (kısırlık) daha sık bir problem olarak karşımıza çıkmakta ve aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

35 Yaş Anne Olmak İçin Geç mi?

Kadınların over rezervinin azaldığını belirtmiştim. Bu azalma ortalama 32 yaşında başlar, 35 yaşında daha da azalır, 38 yaşında ise yumurtalık rezervinde dramatik bir düşme olur. Tabi ki bu rakamlar istatistiki rakamlardır.

Bazı kadınlarda bu azalma daha erken veya daha geç yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş ve üstü anne olmak için geç olabilir.

35 Yaşından Sonra Hamile Kalma Oranı

35 yaşından önce bir kadının 1 ayda gebe kalma şansı %25-30 civarındadır. 35 yaşından itibaren hamile kalma oranı azalır ve 40 yaş civarında 1 ayda hamile kalma şansı %5’lere düşer.

Tüp bebekte de aynı şekilde 35 yaşından sonra gebe kalma şansı azalır. 35 yaşından önce tüp bebek yaptıranlarda hamile kalma şansı %50 civarında iken, 35-40 yaş arası %30’a, 40 yaşından sonra ise tüp bebekle gebe kalma şansı %10’lara düşer.

35 Yaşından Sonra İleri Yaşlarda Hamilelik

35 yaşından sonra hamilelik mümkünse tercih edilmemelidir. Çünkü hem kendi kendine gebe kalma şansı azalır, hem de anne ve bebekte bazı riskler ortaya çıkar. 35 yaşından sonra hamilelikteki bazı riskler yakın takiple önlenebilirken, bazıları öngörülemez ve önlenemez.

İleri Yaşlarda Gebelik Neden Riskli

35 yaş üstü gebeliklerdeki en önemli risk bebekte kromozomal anomali (genetik problemler) görülme ihtimalinin artmasıdır.

Çünkü spermle yumurtanın birleşmesi sırasında yumurta kalitesinin azalmasına bağlı olarak bazı hatalar ortaya çıkabilir. Bu genetik anomaliler arasında en sık görülen trizomi 21 (Down Sendromu) vakalarıdır.

35 Yaşında Gebelik Riskleri Nelerdir?

35 yaş ve üstü gebeliklerde anne ve bebek için olası riskler şu şekilde sınıflandırılabilir;

Anne İçin İleri Yaş Hamilelik Riskleri

 • Düşük
 • Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet)
 • Preeklampsi
 • Gebelik tansiyonu
 • Bebekte gelişme geriliği
 • Plasenta dekolmanı (Eşin erken ayrılması)
 • Erken doğum
 • Ölü doğum
 • Zor doğum
 • Sezaryen

Bebek İçin İleri Yaş Hamilelik Riskleri

 • Kromozomal anomaliler
 • Konjenital anomaliler
 • Zor doğuma bağlı riskler
 • Prematüriteye bağlı riskler

Sonuç olarak kadınlar için 35 yaş üstü gebe kalmak zorlaşır, gebelik olsa bile hem anne hem de bebek için bazı riskler gündeme gelir. Bu nedenle mümkünse anne olma yaşını 35 yaşından sonraya bırakmamak en mantıklı yaklaşım olacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. RCOG (2011) Statement on later maternal age. In: RCOG, editor. Compaining and Opinions.
 2. Cleary-Goldman J, Malone FD, Vidaver J, Ball RH, Nyberg DA, et al. (2005) Impact of maternal age on obstetric outcome. Obstet Gynecol 105: 983–990.
 3. Khalil A, Syngelaki A, Maiz N, Zinevich Y, Nicolaides KH (2013) Maternal age and adverse pregnancy outcome: a cohort study. Ultrasound in Obstetrics & Gynecology 42: 634–643. [PubMed] [Google Scholar]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu