Blog

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Kadınlar her ay düzenli olarak adet görürler. Her kadının adet döngüsü farklıdır. Bazı kadınlar 28 günde bir, bazıları ise 24 günde bir adet olurlar. Adet döngüsünün 21-35 gün arasında olması normaldir. Düzenli adet gören kadınlar bazı nedenlerle adetini öne çekmek isteyebilirler.

Hemen adet olmak istemelerinin nedeni sosyal veya tıbbi nedenlerle olabilir. “Düğünüm var erken adet olmak istiyorum” ve “Tatile gideceğim adetimi öne almak istiyorum” kadın doğumcuların en sık duyduğu erken adet olma isteği nedenlerindendir.

Bu yazımda “Erken adet olmak için kullanılan ilaçlar, bitkisel kürler ve egzersizler” hakkında bilgi vereceğim.

Erken Adet Olmak İçin İlaçlar

Adet olabilmek için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gerekir. Rahim duvarı kalınlaşmadan adet söktürücü ilaç kullanılsa bile hemen adet gelmez. Hemen adet olmak için ilaçlar 2 çeşittir.

Adet söktürücü ilaçlar mecbur kalındığında erken adet görmek için kullanılan ilaçlardır. Adet söktürücü ilaçlar içerisinde progesteron içeren tablet veya iğne formunda olan ilaçlardır. Piyasada adet söktürücü veya hemen adet olmak için en sık kullanılan ilaç Tarlusal isimli ilaçtır. Tarlusal dışında diğer progesteron içeren ilaçlar da erken adet olmak için kullanılabilir.

Adet söktürücü ilaçların işe yarayabilmesi için rahim duvarının belli bir kalınlıkta (>7mm) olması gerektiğini unutmamak gerekir. Eğer adet söktürücü ilaca rağmen adet görmediyseniz ya rahim duvarı yeterince kalın değildir, ya da hamilesinizdir.

Adet söktürücü ilaçlar genelde 5 gün kullanılır ve ilaç bittikten sonraki 2-3 gün içinde adet görürsünüz. Erken adet olmak isteyen bir kadın 5 günlük ilaç kullanım süresini ve bittikten sonraki 2-3 günü göz önüne alarak zamanlamayı yapmalıdır. Bazı hastalarda adet söktürücü ilaç bittikten 1 hafta sonra adet gelir. Erken adet olmak isteyen kadın ile bu ihtimaller konuşularak ilaç seçimi yapılmalıdır.

Hemen adet olmak için kullanılan diğer bir ilaç ise doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları normalde her gün düzenli olarak kullanılır. 21 günlük doğum kontrol haplarında kutu bittikten sonra adet başlar. 28 günlük doğum kontrol haplarında ise ilacın son 4-5 gününde adet olur.

Eğer doğum kontrol hapı kesilirse adet hemen gelir. Hemen adet görmek isteyen kadınlarda bu etki nedeniyle doğum kontrol hapları adeti öne çekmek için kullanılır. Ama bu şekilde doğum kontrol hapı kullanıldığında hapın koruyuculuğu azalır. Bu kullanım şekli sık tekrarlanmamalıdır ve gebelikten korunmak için o ay ekstra bir yöntem kullanılmalıdır.

Halk arasında Aspirinin hemen adet olmayı sağladığı bilinse de aspirinin erken adet gördürücü etkisi yoktur.

Hemen Adet Olmak İçin Bitkisel Kürler

Bazı bitkiler ve çaylar rahimde kasılmaya neden olarak hemen adet görmeyi sağlayabilir. Erken adet olmayı sağlayabilecek bitkisel çözümler şunlardır:

 • Maydanoz
 • Dereotu
 • Çemen otu
 • Alıç
 • Zencefil
 • Çörek otu
 • Biberiye çayı
 • Adaçayı
 • Kekik çayı
 • Kantaron çayı
 • Civanperçemi çayı
 • Hayıt otu çayı
 • Papatya çayı
 • Soğan kabuğu

Unutmamak lazım ki bu bitkiler ve çaylar adet tarihinde çok büyük değişiklik yapmazlar. Zaten gelmesi yakın olan reglin gelmesini kolaylaştırabilirler. Adeti 3-5 gün veya 1 hafta erkene almak isteyenlerde sadece bitkisel kürler ve çaylar işe yaramazlar.

Erken Adet Olmak İçin Egzersizler

Hemen adet görmek için halk arasında bazı egzersizlerin ve masajın yapılması önerilse de bu hareketlerin hiç birisinin erken adet olmak için faydalı olduğu bilimsel olarak gösterilememiştir.

Erken adet olmayı sağlamasa da bu hareketler adetin gelmesini kolaylaştırabilir. Adetin kolay gelmesi için aşağıdaki hareketleri deneyebilirsiniz.

 • Sıcak duş, banyo
 • Karına sıcak masaj
 • Yoga, pilates gibi egzersizler
 • Karın ve kalça kaslarını çalıştıran hareketler

Spor Yapmak Adeti Erken Getirir mi?

Spor yapmak adeti erken getirmez ama zaten gelecek olan adetin kolay olmasını sağlayabilir. Ama düzenli yapılan spor adetin de düzenli olmasını sağlar. Çok fazla yapılan spor ise adet düzensizliğine, geç adet görmeye neden olabilir.

Hemen Adet Olmak İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Hemen adet olmak için doğum kontrol hapları ve progesteron içeren adet söktürücü ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçlar hormonal ilaçlar olduğu için mecbur kalınmadıkça hemen adet olmak için kullanılmamalıdır. Çünkü uzun dönemde bu ilaçlar hormonal bozukluğa ve adet düzensizliğine neden olabilir.

1 günde adet söken veya garanti adet söken ilaç diye birşey yoktur. Tüm adet söktürücü ilaçların etkisini göstermesi için 1 hafta gerekir. Eğer ilacı aldıktan 1-2 gün sonra adet başlıyorsa bu ilaçtan kaynaklı değil, kadının kendi adetidir.

Düğünüm Var Erken Adet Olmak İstiyorum

Düğün, tatil nedeniyle erken adet olmak isteyen hastaların kendi kendine ilaç kullanmadan doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Kadının beklenen adet tarihine göre en uygun ilaç tedavisini doktor önerecektir.

Erken Adet Olmak İçin En Etkili Yöntem

Erken adet olmak için en etkili yöntem doktor kontrolünde kullanılan ilaçlardır. İlaçlar dışında bitkisel kürler ve bazı hareketler adet olmayı kolaylaştırabilir. Ancak tek başına bitkisel çözümler veya egzersizler etkili olmayacaktır. Bunlar ancak ilaç tedavisinin etkinliğini artırabilir.

Ancak unutmamak gerekir ki, ilaçlarla adeti erkene almak veya geciktirmek çok sık yapılmamalıdır. Uzun dönemde kullanılan ilaçlar hormonal bozukluğa ve adet düzensizliğine neden olabilir. Bu nedenle doktor onayı almadan adet düzenini değiştiren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

 1. ACOG Committee opinion no. 651: menstruation in girls and adolescents: using the menstrual cycle as a vital sign. Obstet Gynecol. 2015;126(6):e143–e146.
 2. Gordon CM, Ackerman KE, Berga SL, et al. Functional hypothalamic amenorrhea: an Endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2017;102(5):1413–1439.
 3. Klein DA, Poth MA. Amenorrhea: an approach to diagnosis and management. Am Fam Physician. 2013;87(11):781–788.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu