Labioplasti Ameliyatı Ankara

labioplasti ameliyati

Estetik bir varlık olan kadın, hayatının her döneminde kusursuz görünmek ister. Bu bağlamda genital estetik uygulamalarına olan talep de son yıllarda giderek artmaktadır.

Genital estetik ameliyatlarından en sık yapılan vajinoplasti ve labioplastidir. Vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı ) operasyonlarıdır.

İç Dudak Neresidir?

Kadın dış genital bölgesinde büyük dudaklar (dış dudak), küçük dudaklar (iç dudak), klitoris, üretra (idrar yapılan delik) ve vajina girişi (introitus) bulunur. Dış dudaklar yağ tabakasından, kas ve deriden oluşur.

Kadın genital bölgesine ilk bakıldığında dış dudaklar görülür. İç dudaklar dış dudakların iç kısmında bulunur. Vajina girişinden başlar ve yukarı klitorise doğru uzanır.

Dudak yapısına göre vajina görüntüsü değişir. Barbie doll denilen vajina görüntüsünde iç dudaklar dış dudakların arasında kalır ve ilk bakışta görülmez. İç dudak estetiğinde de amaç iç dudakların dış dudakların dışına çıkmayacak şekilde küçültülmesidir.

Labioplasti ( İç Dudak Estetiği ) Nedir?

labioplasti ameliyati 2

Kadın dış genital organlarının iç dokuları olarak tanımlanabilen küçük dudakların (labia minör) boyutlarının, kadın dış genital organlarının dış kısmı olarak ifade edilebilen büyük dudakların (labia majör) boyutları ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen labioplasti sırasında dudaklar arasındaki asimetri sorunları giderilebilir, küçük dudaklardaki sarkmalar düzeltilebilir ve kozmetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar alınabilir.

Labioplasti ameliyatına halk arasında İÇ DUDAK ESTETİĞİ veya İÇ DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI da denir. Labioplasti, her ne kadar kozmetik amaçlar için gerçekleştirilen bir operasyon olarak düşünülse de dudakların büyük ve/veya sarkık olması sonucu yaşanabilecek konfor sorunlarının da bu operasyon ile giderilebileceği bilinmektedir.

Labioplasti, genital bölgedeki iç dudaklar (labium minus, küçük dudaklar) dış dudakların (labium majus, büyük dudaklar) dışına çıktığı zaman uygulanan iç dudak küçültme ameliyatıdır. Özellikle Ankara’da genital estetik ameliyatlar arasında en çok ihtiyaç duyulan ve uygulanan operasyondur.

Labioplasti ameliyatında amaç; asimetrik, büyük veya sarkmış olan iç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmektir.

Labioplasti Sonrası Görünüm Nasıl Olacak?

Labioplasti sonrası iç dudak normalden büyük ve şiş görünür. Çünkü ameliyat sırasında iç dudaklara yapılan müdahale sonucu bu bölgede ödem olur. Ödem özellikle ilk 3 gün en çoktur. Zamanla ödem azalır. Ancak labioplasti sonrası normal görünüm ortalama 3 ayda oturur ve son halini alır.

banner labioplasti

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Normalde küçük dudaklar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır ve dış dudağın dışına çok çıkmaz. Her iki taraftaki iç dudaklar yukarıda klitorise uzanır ve klitorisin üzerini hafif kapatır. Aşağıda ise vajina girişine doğru küçülerek uzanır ve her iki iç dudak vajina girişinde belli belirsiz birleşir.

İç dudaklarda:

 • Büyüklük farkı
 • Sarkma
 • Asimetri olanlara labioplasti ameliyatı yapılır.

İç dudaklardaki büyüklük, sarkma veya asimetri kadını hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak olumsuz etkileyebilir.

Örneğin kadın dar pantolon, tayt, mayo, bikini giydiğinde yürürken rahatsızlık hissedebilir veya dış görüntüsünden rahatsız olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında fazla olan doku araya sıkışabilir. Bu da ilişkide zorlanma ve ağrıya neden olabilir.

İç dudaklardaki büyüklük ve sarkma genital bölgenin havasız ve nemli kalmasına neden olur. Nemli ve havasız ortamda vajina ph ı bozulur. Buna bağlı olarak da kötü koku, kaşıntı ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları görülür.

Fonksiyonel olarak kadının hiç bir sıkıntısı olmasa bile, estetik olmayan görünümden dolayı yatakta kendini kötü hissedebilir. Bu da özgüven kaybına, psikolojik ve cinsel problemlere yol açabilir.

Sonuç olarak, eğer iç dudakların büyük, asimetrik veya sarkık olması kadının hayatını psikolojik veya fonksiyonel olarak olumsuz etkiliyorsa labioplasti ameliyatı yapılabilir. İç dudak estetiğini evli, bekar, doğum yapmış veya yapmamış herkes rahatlıkla yaptırabilir.

İç Dudaklar Neden Sarkar?

İç dudakların büyük, sarkık veya asimetrik olmasındaki esas neden genetik faktörlerdir. Yani bazı kadınlarda küçük dudaklar doğuştan estetik olmayan görünüme sahip olabilir. Ama genetik nedenler dışında;

 • Gebelik
 • Doğum
 • Kilo alıp verme
 • Yaşlanma da iç dudaklarda sarkmaya neden olabilir.

banner labioplasti

İç Dudak Sarkması Cinselliğe Engel mi?

İç dudak sarkması cinselliğe engel değildir. Ancak cinsel ilişki sırasında penis vajinaya girerken araya sıkışarak ilişkide ağrıya neden olabilir. Ağrı da cinselliği olumsuz etkileyebilir.

Cinsel hayat söz konusu olduğunda da labioplastinin sunduğu avantajları göz ardı etmek pek mümkün değildir. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar, iç dudaklar arasında boyut farklarının olması veya iç dudakların fazla büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesine neden olabilir. Saydığımız tüm bu gerekçeler özünde fizyolojik nitelik taşır. Labioplastinin psikolojik etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerekir.

İç ve/veya dış dudaklardaki şekil bozuklukları kadınların özgüvenlerini düşürebilir, cinsel hayatlarını yaşamalarını engelleyebilir ve zaman içerisinde çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. Dudaklardaki kozmetik sorunlar cinsel isteksizliğe yol açabilir ve orgazm olamama sorununu gündeme getirebilir.

İç Dudak Sarkması Ne Sıklıkta Görülür?

İç dudak sarkması özellikle bizim gibi akdeniz ülkelerinde oldukça yaygındır. Çünkü iç dudak sarkmasının altında yatan en önemli neden genetik faktörlerdir.

Her ne kadar ülkemizde iç dudak sarkması yaygın olsa da bu durumun kadının hayatını nasıl etkilediğine bakmak gerekir. Psikolojik ve fonksiyonel olarak kadın hayatından memnunsa iç dudak estetiğine hiç bir kadının zorlanmaması gerekir.

İç dudak sarkması doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. Ancak bakirelerde de iç dudak sarkması görülebilir, normaldir. Çünkü iç dudak sarkmasında esas neden genetik yatkınlıktır. Yani bazı genç kızların doğuştan iç dudakları büyük, asimetrik veya sarkık olabilir.

Ayrıca kilo alıp verme, ağda kullanımı veya aşırı mastürbasyon bakirelerde iç dudak sarkmasına neden olabilir. Eğer iç dudak sarkması genç kızın günlük yaşantısını ve psikolojisini olumsuz etkiliyorsa iç dudak estetiği ile fazla dokulardan kurtulabilir.

banner labioplasti

İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

İç dudak sarkması bitkisel çözümlerle veya ilaçla geçmez. İç dudak sarkmasını geçirecek tek yöntem labioplasti ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatında sarkık olan dudaklar çıkarılır veya asimetrik olan iç dudaklar simetrik hale getirilir.

Lazerle labioplasti yaptıranlar sonuçtan çoğunlukla memnun kalmazlar. Çünkü lazer ameliyata göre daha az etkili bir yöntemdir. İç dudak sarkmasının geçmesi için en kesin çözüm labioplasti ameliyatıdır.

İç Dudak Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

İç dudak estetiği için belli bir zaman dilimi yoktur. Her zaman yapılabilir. Ama biz Ankara labioplasti kliniği olarak daha çok adet bitimi ameliyat yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü iç dudak estetiği sonrası sonuçların başarılı olması, dikişlerin muntazam iyileşmesi için, o bölgenin kuru kalması ve enfeksiyon kapmaması çok önemlidir.

Ameliyattan çok kısa bir süre sonra adet olması, genital bölgeyi ıslak tutacaktır ve enfeksiyon için zemin hazırlayacaktır. O yüzden labioplasti ameliyatının adet bitimi yapılması tercih edilmektedir.

Vajinanın Elbise Üzerinden Belli Olmaması İçin Ne Yapmalı?

labioplasti ameliyati 3

Büyük ve küçük dudakların sarkması ya da idealinden büyük olması gibi durumlar kadınların kıyafet seçimlerini belirgin ölçüde etkileyebilir. Özellikle yaz aylarında mayo, bikini veya tayt gibi giysiler genital bölgedeki şekil bozukluklarının fark edilmesini kolaylaştırarak kadınların seçimlerini sınırlayabilir.

Labioplastiye duyulan ihtiyacı yalnızca kıyafet seçimleri ile sınırlamak da doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. İç dudaklardaki sarkmalar, genital bölgenin bakteri yapısında meydana gelen farklılaşmalar sonucunda oluşabilecek tekrarlayan vajinal enfeksiyon, enfeksiyonların daha şiddetli geçmesine veya kadınların daha çok kaşıntı ve ağrı hissetmesine yol açabilir.

Bölgedeki sarkmalar aynı zamanda tahriş riskini de belirgin ölçüde artırdığından kadınların konforu ciddi anlamda düşebilir. İç dudaklardaki sarkmalar neticesinde vajinal enfeksiyon sıklığının artabildiği de bilinmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonunda amaç iç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmektir. Bunun için de 2 teknik vardır.

 • Wedge rezeksiyon (Kama yöntemi): Vajina iç dudağı kama şeklinde çıkarılır
 • Edge rezeksiyon (Trim yöntemi): Vajina iç dudağı aşağıdan yukarı klitorise kadar tamamen çıkarılır.

Labioplasti, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında kullanılacak teknik hasta özelinde belirlenir. Orijinal labioplasti tekniği trim prosedürüdür. Trim prosedüründe iç dudakların fazla dokuları alınır ve iç dudaklar simetrik olacak şekilde dikilir. Bu yönteme Barbie Vajina da denir.

Kama prosedürü de doğal sonuçlar veren ve sıklıkla tercih edilen prosedürlerden biridir. Kama ve trim prosedürlerinden farklı teknikler de labioplasti sırasında tercih edilebilir. Labiaplasti tek başına ya da vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) ve kliteroplasti (hoodoplasti) gibi operasyonlarla eş zamanlı gerçekleştirilebilmektedir. Her zaman olduğu gibi operasyon planlaması hastanın ihtiyaçları doğrultusunda yapılır.

Hangi tekniğin uygulanacağı hastadan hastaya göre değişir. Çıkarılacak sarkmış dokunun boyutuna göre ve hastanın ne kadar küçültülmesini istediğine göre yapılacak ameliyata karar verilir. Bu kararı vermek için mutlaka operasyon öncesi hastanın muayene edilmesi gerekir.

Ayrıca muayene sırasında “Vajinada genişleme, sarkma var mı? Klitoris çevresinde fazla katlantı var mı? Yani beraberinde vajina daraltma veya klitoral hudoplasti yapılacak mı?” kararını da netleştirmek gerekir.

Çünkü klitoris etrafında katlantılar varsa tek başına labioplasti ameliyatı yüz güldürücü sonuç vermeyecektir. Bu vakalarda mutlaka klitoral bölgenin de düzeltilmesi estetik olarak gerekecektir (klitoris estetiği).

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz.

banner labioplasti

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İç dudak estetiği ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık 30-45 dakika süren bir ameliyattır. Ama labioplasti ile beraber klitoris hudoplasti (klitoris estetiği) veya vajinoplasti (vajina daraltma) de yapılacaksa ameliyat toplamda 1 saat sürer. Ankara’da labioplasti ameliyatı sonrası hastaları aynı gün taburcu edip, 1 hafta sonra kontrole çağırmaktayız.

İç Dudak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Başarılı estetik sonuçlar için labioplasti yaptıranların aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekir.

 • Yazılan antibiyotik, dezenfektan ilaç ve kremlerin düzenli uygulanması
 • Ameliyattan sonra ilk 3-4 gün düzenli buz uygulamasının yapılması
 • İlk 1 hafta batticon ile pansuman yapılması
 • İşlem sonrası 2 hafta oturarak banyo yapılmaması (ertesi gün ayakta duş alınabilir)
 • Havuz, sauna, hamam gibi enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan 2 hafta uzak durulması
 • Yara yerinin temiz ve kuru tutulması
 • İlk 1 hafta aşırı bacak açma hareketlerinden ve spordan uzak durulması
 • Karın içi basıncını artıracak ağırlık kaldırılmaması
 • Operasyon sonrası ilk 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesi
 • Labioplasti sonrası hasta bu hususlara dikkat ederse, ameliyat da doğru teknikle özenli yapılırsa estetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci

Labioplasti yaptıranların en sık sorduğu sorulardan biri de “labioplasti ne kadar sürede iyileşir?” sorusudur. Labioplasti ameliyatı diğer estetik ameliyatlara göre iyileşme süreci daha kısa olan kolay bir ameliyattır.

Ameliyat sonrası lekelenme tarzı kanama ve genital bölgede hafif sızı olabilir. Ama ağrı ağızdan alınan ağrı kesicilerle kolaylıkla atlatılabilir.

Alt bölgede ödeme bağlı yürümede zorluk yaşanabilir. Bu süreçte buz uygulaması ve 2-3 gün istirahat iyileşmeyi kolaylaştırır. Genel anlamda labioplasti ameliyatından 2-3 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir, işe gidebilir.

Dikişler Ne Zaman Düşer?

Labioplasti ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikişlerin alınmasına gerek kalmamaktadır. Dikişlerin iyileşmesi 7-10 gün içinde tamamlanmaktadır. Ameliyattan ortalama 15 gün sonra da dikişler kendiliğinden düşer.

Labioplasti Sonrası His Kaybı Olur mu?

İç dudaklarda sinirsel ağ azdır. Bu nedenle iç dudak estetiği sonrası his kaybı veya orgazm olamama gibi sorunlar olmaz.

Kadının uyarılmasını sağlayan klitoris ve çevresi sinirsel ağ açısından zengindir. Bu bölgelere yapılan travma his kaybına neden olabilir.

İç dudak estetiği klitoris ile ilgili bir operasyon değildir. Klitoris estetiği için yapılan ameliyata hoodoplasti denir. Labioplasti ile beraber hoodoplasti yani klitoris estetiği de yapılacaksa, bu bölgede çok dikkatli olunmalıdır.

Dikkatsiz yapılan bir labioplasti sonrası his kaybı olabilir. Ancak özenli ve dikkatli yapılan, klitoris ve çevresine zarar vermeden yapılan iç dudak estetiği sonrası his kaybı olmaz.

Labioplasti Sonrası Ağrı

Labioplasti sonrası ağrı çok şiddetli olmaz. Alt bölgede sızı şeklinde ağrı hissedilir. İç dudaklardaki ödem nedeniyle hasta rahatsızlık duyabilir. Ancak bu sızı ve şişlik ağızdan alınan ağrı kesicilerle kolayca tolere edilebilir.

Labioplasti sonrası sızı ortalama 3 gün sürer ve toplamda 1 haftada ağrı tamamen geçer. Labioplasti olan bir kadın 3-5 gün sonra normal hayatına dönebilir. Tabi ki hastanın ağrı eşiği de bu süreci etkieleyecektir.

İç Dudak Estetiği Sonrası Regl

İç dudak ameliyatı hemen adet bitimi yapılır. Bu nedenle labioplasti sonrası regl ortalama 3-4 hafta sonra olur. Labioplasti ameliyatının adet düzeni üzerine etkisi olmaz. Hasta ne zaman adet olmayı bekliyorsa o tarihte adet olacaktır.

Labioplasti sonrası adeti yakın olan hastalarda adet geciktirici ilaçlarla adet ertelenebilir. Bu şekilde ameliyat sonrası enfeksiyon gelişme riskinden korunulmuş olur ve yara iyileşmesi daha düzgün olur.

Labioplasti Sonrası Kanama

Labioplasti sonrası kanama olması beklenmez. Kanama olursa da hafif sızıntı tarzında kanama olabilir. Labioplasti sonrası daha yoğun bir kanama olması, dikişlerde açılma veya damar ağznın açık kaldığı anlamına gelir. Bu durumda mutlaka hastanın doktoruna haber vermesi gerekir.

Labioplasti yaptıranlarda ödem, şişlik ne zaman geçer?

Ameliyat sonrası ilk 10-15 gün genital bölgede ödem olur. O yüzden ilk 15 gündeki vajina dudaklarının görüntüsü yanıltıcı olur ve dudakla son hali 1 ay sonra oturur. 1 ay sonra kimsenin anlayamayacağı şekilde iyileşme olur.

Bakireler Labioplasti Yaptırabilir mi?

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez. Çünkü iç dudak ve kızlık zarı birbirinden farklı bölgelerdir. Bu nedenle evli olmayan ve bakire genç kızlar da labioplasti ameliyatı yaptırabilir.

Labioplasti Ameliyatının Zararı Var mı?

labioplasti ameliyati 4

İç dudaklar anatomik olarak ana sinir ve damar paketlerinden uzak olduğu için labioplasti ameliyatının riski son derece düşüktür. Cinsel hazzı sağlayan sinirler esas klitoris çevresindedir. Ameliyatta klitoris çevresindeki sinirlere dokunulmadığı sürece hastanın cinsel zevk alması etkilenmez. Ameliyat sonrası his kaybı yaşanmaz.

İç dudak bölgesinde büyük damarlar olmadığı için operasyonda kanama riski de yoktur. Sadece kılcal damarlardan ufak kanamalar görülebilir. Bu kanamalar da dikkatli kanama kontrolü ile kolaylıkla önlenebilir.

Labioplasti Olduğum Anlaşılır mı?

Labioplastide uygulanan dikişler estetik olduğu için iz kalmaz ve kesinlikle labioplasti olduğunuz anlaşılmaz. Ama ameliyatta dikişler çok gergin atılırsa, yani doku büzülürse, ameliyat sonrası iç dudaklarda tırtıklı bir iz görülebilir.

Buna dikkat edilirse labioplasti ameliyatı olduğunuz hiçbir şekilde belli olmaz, iz kalmaz.

Labioplasti Revizyon Nedir?

Başka yerde ameliyat olmuş ama memnun kalmamış hastalar için revizyon labioplasti yapılabilir. Ama düzeltme ameliyatlarının her zaman ilk ameliyata göre daha zor olduğu bilinmelidir. Revizyon ameliyatı öncesi hasta ile nelerin düzeltilebileceği, nelerin düzeltilemeyeceği de ayrıntılı olarak konuşulmalıdır.

Labioplasti Ameliyatı Ankara da Hangi Doktor Yapar?

İç dudak estetiği hem kadın doğum uzmanları hem de plastik cerrahlar tarafından yapılabilir. Burada önemli olan doktorun tecrübesi ve cerrahi yeteneğidir. Ama genital bölgenin anatomisine kadın doğum doktorlarının daha hakim olduğu da unutulmamalıdır.

İç Dudak Estetiğinde İçin Yaş Sınırı Var mı?

İç dudak estetiği için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Pratikte en erken 16-17 yaşında iç dudak estetiği yapılabilir. Yani bekar bir genç kız labioplasti ameliyatı olabileceği gibi menopoza girmiş bir kadın da labioplasti ameliyatı olabilir.

Ankara Labioplasti Fiyatları Ne kadar?

Labioplasti olmayı düşünen kadınların merak ettiği konulardan biri de ortalama labioplasti fiyatlarıdır. Ankara labioplasti fiyatları için tek bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Labioplasti ameliyatı standart bir ameliyat değildir. Ameliyat tekniği ve zorluk derecesi hastadan hastaya değişir.

Ayrıca iç dudak estetik fiyatları ilden ile, klinikten kliniğe de değişmektedir. Doktorun fiyat politikası da labioplasti fiyatlarını etkiler. Ayrıca genital estetik adı altında birçok uygulama vardır. Tek başına labioplasti fiyatı ile labioplastiyle beraber diğer genital estetik uygulamalar (vajinoplasti, orgazm aşısı, klitoris estetiği, vajina beyazlatmakızlık zarı dikimi) yapıldığındaki fiyatlar aynı olmayacaktır.

Ayrıca işlemin yapıldığı hastane, uygulanacak olan anestezik yöntemler de Ankara labioplasti fiyatlarını etkileyecektir. SGK estetik uygulamaları karşılamadığı için devlet hastanelerinde labioplasti ameliyatı yapılmamaktadır.

Özel hastanelerin de grubuna göre iç dudak estetiği fiyatları Ankara da değişmektedir. Labioplasti ameliyat fiyatları ortalama 8000 ile 15000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

O yüzden net labioplasti fiyat bilgisi için öncelikle kapsamlı bir muayene olmanız gerekir. Yapılan muayenenin sonucunda hangi tip ameliyat yapılacağı ve nerede yapılacağı planlanır, buna göre de labioplasti ameliyat ücreti belirlenir.

Referanslar

 • American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Committee Opinion No. 378 Vaginal “rejuvenation” and cosmetic vaginal procedures. Obstet Gynecol. 2007;110:737–738.
 • Kelly B, Foster C. Should female genital cosmetic surgery and genital piercing be regarded ethically and legally as female genital mutilation? BJOG. 2012;119:389–392.
 • Girling VR, Salisbury M, Ersek RA. Vaginal labiaplasty. Plast Reconstr Surg. 2005;75:608.
 • Trichot C, Thubert T, Faivre E, et al. Surgical reduction of hypertrophy of the labia minora. Int J Gynaecol Obstet. 2011;115(1):40–43. doi: 10.1016/j.ijgo.2011.04.007. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
 • Magon N, Chauhan M, Malik S, et al. Sexuality in midlife: where the passion goes? J Mid-life Health. 2012;3:61–65
İletişime Geçin

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu