Blog

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler

Hamilelik planlayan çiftlerin %85’i 1 yıl içinde gebe kalır. Yani hemen hamile kalmak kolay değildir. Her şeyi normal bir çiftin bile 1 ayda gebelik şansı %15-20’dir. Bu nedenle gebe kalmak için 1 yıl beklemek gerekir.

Hamilelik planlayan bir çifte bu süre biraz uzun gelebilir ve kolay hamile kalma yollarını arayabilir. Bu yazımda “Çabuk hamile kalmak için neler yapılmalı?” sorusunu sizlere açıklayacağım.

Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamile kalmak için sağlıklı yumurta, sağlıklı sperm ve doğru zaman gerekir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak gebe kalma sürenizi kısaltabilirsiniz.

Adet Tarihlerinizi Not Edin

Düzenli adet gören bir kadında adetin başladığı gün 1. Gün olarak kabul edildiğinde yaklaşık adetin 14. Günü yumurtlama yani ovulasyon olur. Yumurtlama olduktan sonra yumurtanın ömrü 24 saattir. Yani yumurtlama sonrası 24 saat içinde yumurta spermle karşılaşmazsa gebelik olmayacaktır.

Spermin ömrü ise 72 saattir. Yumurtlama gününden 2-3 önce ilişki olduysa sperm 72 saat canlılığını koruyacaktır. Bu dönemde yumurtlama olursa yine gebelik oluşabilecektir.

Özetle yumurtlama gününden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası toplam 4 günlük period bir kadının gebe kalabileceği dönemdir. Bu 4 gün dışında düzenli ilişki olsa bile hamile kalınamaz. Bu nedenle tam yumurtlama gününü bilmek ve bu dönemde düzenli ilişki gebe kalmayı kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Yumurtlama Tarihinizi Takip Edin

Yumurtlama tarihi her kadında farklılık gösterir. Bazı kadınlar adetin 11. Günü yumurtlarken, bazıları 12.gün veya 14. Gün yumurtlar. Hatta polikistik over sendromu (PKOS) olanlarda yumurtlama adetin 20. Günü bile olabilir.

Düzenli adet gören bir kadın aşağı yukarı doğru bir şekilde yumurtlama gününü tahmin edebilir. Ama regli düzensiz olan bir kadın doğru bir şekilde ovulasyon gününü bilemez.

Bu şekilde adet düzensizliği olan kadınlar vücut ısısı ölçümü veya ovulasyon testleri ile yumurtlama gününü belirleyebilir. Bu günlerde de ilişkiye girerek hamile kalma şansını artırabilir.

İlginizi Çekebilir: Yumurtlama Zamanı Hesaplama

Yumurtlama Zamanında Düzenli İlişkiye Girin

Tahmini yumurtlama tarihinden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası dönem gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir. Ama ovulasyon gününde 1-2 günlük sapma olması bile spermle yumurtalanın karşılaşma şansını azaltır.

Bu nedenle hamile kalmayı kolaylaştırmak için düzenli adet gören bir kadın adetin 11. Günü cinsel ilişkiye başlamalı ve 1 hafta boyunca gün aşırı cinsel ilişkiye girmelidir. Bu yöntemle kadının hamile kalması kolaylaşır.

Düzensiz adet gören bir kadın ovulasyon testleri ile yumurtlama gününü belirlemeli ve ovulasyon testinin pozitif olduğu gün ve ertesi gün ilişkiye girmelidir. Ovulasyon testlerine adetin 10. Günü başlanmalı, her gün test yapılmalı ve testin pozitif olduğu gün yumurtlama günü kabul edilmelidir.

İdeal Kiloda Olun

Çok zayıf olmak veya kilolu olmak yumurtlamayı bozar. Bu nedenle ideal kiloda olmak gebe kalmayı kolaylaştıracaktır. İdeal kilo vücut kitle indeksi ile belirlenir. Kilonun boyun karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanır. VKİ 19-25 arasında olması ideal kiloda olduğunuzu gösterir.

Dengeli Beslenin

Gebe kalmayı kolaylaştıran bir beslenme şekli olmasa da sağlıklı beslenmenin sperm ve yumurta kalitesini artırarak hamile kalmayı kolaylaştırdığını biliyoruz. Özellikle akdeniz tip beslenmenin gebelik şansını artırdığı yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Spor Yapın

Haftada 3-4 gün düzenli egzersiz yapılmasının gebe kalmayı kolaylaştırdığı çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olması gibi fazla egzersizin de gebelik üzerine olumsuz etkisi vardır. Fazla spor yapmak yumurtlamayı bozarak gebe kalmaya engel olabilir. Bu nedenle abartmadan düzenli spor yaparak gebelik şansınızı artırabilirsiniz.

Sigara ve Alkolü Bırakın

Sigara ve alkolün sperm ve yumurta kalitesi üzerine olumsuz etkilerini biliyoruz. Eğer hamilelik planlıyorsanız en az 3 ay öncesinde sigara ve alkolü bırakmanız gebe kalmanızı kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Sigara ve Alkol Kısırlık Yapar mı?

Folik Asit Kullanın

Gebelik planlayan bir kadın gebe kalmadan en az 1 ay önce folik asit kullanmaya başlamalıdır. Folik asit gebe kalmayı kolaylaştırmaz sadece bebekte nöral tüp defekti riskini %80 azaltır.

Gebe Kalmadan Önce Doktora Gidin

Eskiden gebe kalınca doktora gidilirdi. Artık gebe kalmadan önce kontrollerin yapılması gerektiğini herkes biliyor. Prekonsepsiyonel danışma hem sağlıklı bir gebelik geçirilmesini hem de sağlıklı bebek şansını artırır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik düşünenlerin yapması gerekenler

Bir çiftin gebe kalmak için 1 yıl uğraşması gerekir. 1 yılın sonunda gebelik oluşmadıysa profesyonel destek alınması gerekir. Ancak burada en önemli faktör kadın yaşıdır. Eğer kadın yaşı 35-40 arasında ise 6 ay içinde gebelik olmadıysa doktora başvurulması gerekir, 1 yıl beklenmemelidir. Bu süre 40 yaş üstü için 3 aydır.

Kadın yaşı dışında aşağıdaki durumlardan biri varsa gebelik için 1 yıl beklemeden en yakın zamanda jinekologa başvurmak gerekir.

Hangi Pozisyonda Daha Kolay Hamile Kalınır?

Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri

Kaç Defa İlişkiye Girince Hamile Kalınır?

Eşim İçime Boşaldıktan Sonra Kaç Dakika Beklenmeli?

Korunmayı Bırakınca Ne Zaman Hamile Kalınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu