Blog

Vajinanın Dar ya da Geniş Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kadınların ve erkeklerin merak ettiği ama kimseyle konuşamadığı konulardan biri de “Vajinanın normal boyutları nedir? Genişliği ne kadar olmalıdır? Acaba benim vajinam çok mu dar veya çok mu geniş” gibi sorulardır.

Her insanın eli, yüzü, parmakları nasıl farklı boyutlardaysa her kadının vajina şekli, uzunluğu ve genişliği de farklılık gösterir. Bazı faktörler de vajen genişliğini değiştirebilir.

İdeal Vajina Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Vajina uzunluğu ölçüm yerine göre değişir. Vajina girişinden rahim ağzının ucuna (serviks) kadar olan ölçüm ortalama 9.6 cm dir. Ancak ölçüm vajina girişinden rahim ağzının başlangıcına (forniks) doğru yapılırsa ortalama 12 cm dir. Ancak forniksler ilişkide işlev gören bölüm değildir. Yani normal bir vajina ancak 9-10 cm alır.

Penisin rahim ağzına dokunması kadının zevk alması için yeterlidir. Bu da demek oluyor ki cinsel ilişkide penisin 9,6 cm olması kadının tatmini için yeterlidir.

Bazı kadınlarda vajina uzunluğu 7.5-17 cm arası olabilir. Ancak bu farkı cinsel ilişki sırasında erkek anlayamaz. Vajina boyunun uzun veya kısa olması erkeğin aldığı cinsel hazzı etkilemez. Sadece penis rahim ağzına dokunmuyorsa (vajina çok uzun veya penis kısa ise) kadının aldığı zevk azalabilir.

Normal Vajina Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Vajina genişliği değişkendir, çünkü vajina esnek bir dokudur. İçeri giren cismin (tampon, parmak, penis) boyutuna göre vajina genişleyebilir.

Ayrıca cinsel ilişki sırasında zevk hormonlarının etkisiyle vajinanın kan akımı artar, buna bağlı olarak da vajina ıslanır, uzar ve genişler.

Vajina genişliğini veya darlığını belirleyen en önemli faktör pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kasları ne kadar güçlüyse vajina o kadar dar olacak, ne kadar zayıfsa o kadar geniş olacaktır.

Eğer vajinanızın genişlediğini düşünüyorsanız, bunun için yapabileceğiniz en iyi şey Kegel egzersizidir. Kegel egzersizi pelvik tabanı güçlendiren, vajinayı doğal daraltma yöntemidir.

Kegel egzersizi dışında tüm sporlar özellikle de pilates ve yoga da vajinayı daraltır. Ayrıca sık mastürbasyon yapan veya seks yapan kadınların da vajinası daha dar olur. Çünkü bu aktiviteler aslında pelvik taban kaslarını çalıştıran birer egzersizdir.

Kegel egzersizi VAJİNİSMUS tedavisinde de kullanılır. Bu kasların kontrolünün sağlanması vajinismus tedavi basamaklarından belki de en önemlisidir.

Vajina Neden Genişler?

Vajinadaki bağ dokusunun ve kasların gevşemesi veya travmaya uğraması sonucu vajina genişler. Vajina genişlemesinin en sık nedenleri yaşlanma, menopoz, gebelik ve doğumdur. Özellikle normal doğum, iri bebek veya zor doğum vajinayı genişleten en önemli risk faktörleridir.

Vajina Kaç İlişkiden Sonra Genişler?

İlişki sayısı ile vajina genişlemesi arasında ilişki yoktur. Vajina, ilişki ile değil pelvik taban kaslarının ve bağ dokusunun zayıflaması sonucu genişler. Bu nedenle vajina genişliği ile ilişki sayısı hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Geniş Vajina Belirtileri

Geniş vajinanın en önemli belirtisi cinsel ilişki sırasında hava ve ses gelmesidir. Bu durum çifti hem cinsel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Erkek veya kadın cinsel ilişkide hiç bir şey hissedemediğini dolayısıyla da zevk alamadığını söyler

Vajina Genişliğini ve Derinliğini Neler Etkiler?

Vajina da aynı penis gibi boyutu değişebilen bir yapıdır. Cinsel ilişki sırasında veya mastürbasyon sırasında zevk aldıkça o bölgeye olan kan akımı artar ve vajina genişler. İlişkiden 1-2 saat sonra vajina tekrar daralır.

Seks dışında normal doğum da vajinanın genişlemesine neden olur ama uzunluğunu değiştirmez. Benzer şekilde menopozda da vajen uzunluğu değişmez.

Vajina genişliği için cm üzerinden belli bir sınır yoktur. Çünkü vajina genişliğini belirleyen esas faktör pelvik taban kaslarının gücüdür. Kaslar ne kadar güçlüyse kadın vajinasını o kadar daraltabilecektir.

Vajina Geniş mi Dar mı Nasıl Anlaşılır?

Vajinanın ideal boyutta olup olmadığını belirleyen esas etmen penis, vajina ve pelvik taban kasları (aşk kasları) arasındaki uyumdur. Bu üçgenin ayaklarından herhangi birinde sorun olduğunda cinsel hayat bozulacaktır.

Bir kadının zevk alabilmesi için yeterli olan penis boyunun 13 cm olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Penis kısaysa veya inceyse, vajina normal genişlikte de olsa kadının ve erkeğin zevk alması azalacaktır. Ya da kadın pelvik taban kaslarını düzgün kullanamıyorsa hem kendi hem de eşi yeteri kadar cinsel haz alamayacaktır.

Eğer cinsel ilişki sırasında vajinanızdan ses çıkmıyorsa, eşiniz ve siz zevk alıyorsanız vajinanızın normal genişlikte olduğunu anlayabilirsiniz.

Vajina Darlığı Belirtileri

Vajinanın dar olması ilişkide ağrı ve zorlanmaya neden olur. Ama vajina esneyebilen bir yapıdır. Bu nedenle cinsel ilişkide kadın zevk aldıkça, ıslandıkça ve kendini kasmazsa vajina istediği kadar dar olsun ağrı ve zorlanma olmaz.

Vajina darlığı belirtilerinden biri de jinekolojik muayenede zorlanma olmasıdır. Bunun için doktorun nazik davranması, kayganlaştırıcı kullanması ve hastanın kendini kasmaması gerekir.

Özet olarak bir kadın pelvik taban kaslarını aşırı kasıyorsa, vajinası dar olmamasına rağmen, normal genişlikte olmasına rağmen aşırı darmış algısı oluşacaktır. Hatta bu durumun en ileri boyutu vajinismus hastalığıdır. Vajinismus probleminde bilinçaltındaki korkular nedeniyle kadın pelvik taban kaslarını aşırı kasar ve cinsel ilişki gerçekleşemezVajinismus tedavisinin basamaklarından biri de pelvik taban kaslarının kontrolünün kadın tarafından yeniden oluşturulması aşamasıdır.

Vajina Daraltma Yöntemleri

Vajina daraltması için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

  1. Kegel egzersizi (Vajina daraltma hareketleri)
  2. Lazer ile vajina daraltma
  3. Ameliyatla vajina daraltma (vajinoplasti)

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizlerdir. Kegel egzersizinde pelvik taban kasları 10 sn kasılır, 10 sn gevşek tutulur. Bu hareket en az 20-30 defa 3 set halinde her gün yapılmalıdır. Bu şekilde pelvik taban kasları güçlendirilmiş olur. Peki pelvik taban kasları hangi kaslardır?

  • İdrar yaparken istendiğinde idrar yapmayı durduran kaslar pelvik taban kaslarıdır. İdrarınızı tutarmış gibi yaptığınızda pelvik taban kaslarını kasmış olursunuz. İdrar yapıyormuş gibi gevşediğinizde bu kasları gevşetmiş olursunuz.
  • Bu şekilde doğru şekilde kegel egzersizi yapabilir, vajinanızın doğal olarak daralmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kegel egzersizi vajinanın daralmasını sağlaması dışında rahim sarkması, idrar kaçırma, sistosel, rektosel gibi pelvik organ sarkmalarını da engeller.

Vajinanızın geniş olduğunu düşünüyorsanız bu durumu kompleks yapmadan önce muayene olun. Vajina daraltma yöntemlerinden hangisinin size uygun olduğunu doktorunuz size söyleyecektir.

Sağlıkla ve mutlu kalın…

Referanslar

  1. Shifren JL, Monz BU, Russo PA, Segreti A, Johannes CB. Sexual problems and distress in United States women: prevalence and correlates. Obstet Gynecol. 2008;112(5):970–978.
  2. Clayton AH, Groth J. Etiology of female sexual dysfunction. Womens Health (Lond Engl). 2013;9(2):135–137.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu